Trwa ładowanie...

Omikron. Ten wariant koronawirusa pozostaje na powierzchniach dłużej niż poprzednie

 Katarzyna Krupka
08.02.2022 15:06
Płatna współpraca z marką PAP
Omikron. Ten wariant koronawirusa pozostaje na powierzchniach dłużej niż poprzednie warianty
Omikron. Ten wariant koronawirusa pozostaje na powierzchniach dłużej niż poprzednie warianty (Getty Images)

Wyniki badań przeprowadzone przez japońskich naukowców potwierdzają, że Omikron utrzymuje się na różnych powierzchniach dłużej niż poprzednie warianty koronawirusa SARS-CoV-2. Czy dezynfekcja i odkażanie rąk są nadal skuteczne?

spis treści

1. Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stoi na stanowisku, że do przenoszenia SARS-CoV-2 dochodzi głównie podczas bliskiego kontaktu i przez aerozole w słabo wietrzonych lub zatłoczonych pomieszczeniach. Do infekcji dochodzi także, gdy ludzie dotykają oczu, nosa lub ust po kontakcie ze skażonymi przedmiotami lub powierzchniami.

Z biegiem czasu zaobserwowano mniejszy nacisk na zapobieganie przenoszeniu powierzchniowemu i większy nacisk na zapobieganie przenoszeniu koronawirusa między ludźmi.

2. Jak długo Omikron utrzymuje się na powierzchniach?

Zobacz film: "Czeka nas scenariusz katastroficzny? Liczby chorych na oddziałach rosną"

Nowe japońskie badanie, które opublikowano w internecie, lecz jeszcze niezrecenzowane przez ekspertów, polegało na sprawdzeniu, jak długo SARS-Cov-2 może przetrwać na skórze i plastiku. Omikron przetrwał na plastiku 193,5 godziny, a na skórze 21,1 godziny. Badano też różnice w przeżywalności między oryginalnym szczepem koronawirusa a kolejnymi wariantami – Alfa, Beta, Gamma, Delta i Omikron. Było to pierwsze badanie porównawcze uwzględniające Omikron.

Jako wniosek podano, że dłuższe przeżycie patogenu na tych powierzchniach przyczynia się do zwiększonej zakaźności Omikronem, gdyż istnieje większe prawdopodobieństwo przechwycenia żywotnego wirusa z powierzchni.

W badaniu in vintro (w probówce) wariant Omikron okazał się nieco bardziej odporny na dezynfekujące właściwości etanolu niż pierwotny szczep koronawirusa. Jednak na ludzkiej skórze wirus ginął po 15-ekspozycji na 35-procentowy alkohol niezależnie od wariantu.

Wynika z tego, że wszystkie warianty koronawirusa wydają się wrażliwe na środki dezynfekujące na bazie alkoholu przy stosowaniu na skórę. Jednocześnie wycieranie powierzchni i odkażanie rąk środkami dezynfekcyjnymi to skuteczne metody zabijania każdego żywego wirusa, który może się tam czaić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Płatna współpraca z marką PAP
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze