Trwa ładowanie...

Onkogeny pobudzają wzrost komórek nowotworowych siatkówczaka

Avatar placeholder
18.10.2016 19:01
Onkogeny pobudzają wzrost komórek nowotworowych siatkówczaka
Onkogeny pobudzają wzrost komórek nowotworowych siatkówczaka

Naukowcy z Instytutu Badań Saban Szpitala Dziecięcego w Los Angeles zidentyfikowali nieoczekiwany wpływ onkogenu MDM2 na MYCN, który jest wymagany dla wzrostu i przeżycia komórek siatkówczaka.

Naukowcy odkryli nieoczekiwany wpływ onkogenów na wzrost komórek siatkówczka
Naukowcy odkryli nieoczekiwany wpływ onkogenów na wzrost komórek siatkówczka (Shutterstock)

Wyniki ich badań zostały opublikowane 17 października w internetowym wydaniu czasopisma „Nature”.

Siatkówczak jest to guz siatkówki oka, który zazwyczaj dotyczy dzieci od jednego do dwóch lat. Chociaż występuje rzadko, jest najczęstszym nowotworem złośliwym oka u dzieci, a nieleczony siatkówczak może być śmiertelny lub prowadzić do ślepoty. Szczególną rolę w zrozumieniu tego typu raka odegrało odkrycie, że glejaki siatkówki rozwijają się w odpowiedzi na mutację i utratę pojedynczego genu - genu RB1.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Wcześniejsze badania w laboratorium głównego badacza Davida Cobrinik, doktora nauk w Centrum Wzroku oraz na Oddziale Okulistyki w Szpitalu Dziecięcym w Los Angeles wykazały, że ludzkie komórki glejaka siatkówki powstają z receptorów siatkówki oka. To badanie określiło czynniki, które sprawiają, że komórki te są podatne na siatkówczaka, gdy gen RB1 nie jest aktywowany, pozwalając na niekontrolowany rozrost komórek.

"Istotne jest, że receptory siatkówki oka różnią się od innych typów komórek siatkówki ich wysoką ekspresją MDM2 i MYCN" - powiedział główny autor Donglai Qi, doktor nauk, naukowiec w laboratorium Cobrinika. "Udowodniliśmy komunikację między tymi dwoma onkoproteinami, gdzie MDM2 pobudza działanie MYCN w komórkach siatkówczaka".

MDM2 jest uważany za onkogen (gen wywołujący raka), ponieważ może przyczynić się do transformacji komórki normalnej do komórki nowotworowej. Do niedawna uważano, że MDM2 dokonywało tego głównie poprzez hamowanie białka supresorowego p53, zwalczającego nowotwory, które sprawiało, że komórki nowotworowe szybko się rozrastały i umierały.

Jednak MDM2 również odgrywa kluczową rolę, niezależnie od białka p53, a badacze stwierdzili, że jest ona szczególnie ważna w glejaku siatkówki.

Białko, które reguluje pracę MDM2, odgrywa również ważną rolę w proliferacji komórek. Pojawia się on nie tylko w przypadku siatkówczaka, ale również u 20-25 procent innych nowotworów złośliwych i koreluje z zaawansowanym stadium choroby i słabą prognozą. Odgrywa on także rolę w innych nowotworach dziecięcych, jak rdzeniak, co sprawia, że MYCN może mieć istotne działanie terapeutyczne.

Choroby oczu (prezentacja edukacyjna)
Choroby oczu (prezentacja edukacyjna) [18 zdjęć]

Nie przeocz objawów Z ostatnich badań przeprowadzonych na 1000 dorosłych osób wynika, że prawie połowa

zobacz galerię

Jednak ze względu na fakt, że MYCN trudno blokować za pomocą małych cząsteczek, następnym krokiem badaczy jest znalezienie sposobu, aby kierować tym mechanizmem, dzięki któremu MDM2 reguluje ekspresję MYCN.

"Identyfikacja tego śmiertelnego i nieoczekiwanego powiązania może teoretycznie prowadzić do farmakologicznego kierowania tym mechanizmem" - mówi Cobrinik.

Badanie odpowiada również na wieloletnią debatę wśród badaczy czy ludzki glejak siatkówki jest zależny od MDM2, czy od pokrewnego MDM4. Badanie to po raz pierwszy udowodniło, że to MDM2, a nie MDM4 odgrywa kluczową rolę w rozwoju nowotworów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze