Trwa ładowanie...

Opalanie w solarium może spowodować endometriozę lub pogorszyć jej stan. Nowe badania

Opalanie w solarium może spowodować endometriozę lub pogorszyć jej stan. Nowe badania
Opalanie w solarium może spowodować endometriozę lub pogorszyć jej stan. Nowe badania (123 rf)

W czasopiśmie medycznym "Human Reproduction" opublikowano badanie, w którym naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie przyjrzeli się około 95 tys. kobiet i odkryli, że panie, które korzystały solarium zaledwie trzy razy w roku, były nawet o 30 proc. bardziej narażone na wystąpienie endometriozy.

spis treści

1. Lekarze odradzają opalanie

Z badań wynika, że poważne oparzenia słoneczne, do których dochodziło przynajmniej raz w roku, zwiększały ryzyko wystąpienia endometriozy o 12 procent. Regularne stosowanie balsamów do opalania zwiększyło szanse choroby o 10 procent. Badanie wykazało również, że u kobiet, które mieszkały w słonecznych miejscowościach, rzadziej diagnozowano endometriozę.

Wynika to prawdopodobnie z tego, że naturalne światło słoneczne składa się głównie z promieni UVB, które zwiększają poziom witaminy D. Ta zaś przeciwdziała stanom zapalnym i uodparnia na nie. Tymczasem solarium wytwarza promienie UVA, o których wiadomo, że powodują uszkodzenia DNA i stany zapalne. Mimo różnic lekarze stale przypominają, że zbyt duża ekspozycja na naturalne promienie słoneczne jest równie niebezpieczna.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Profesor Stacey Missmer, współautorka badania z Michigan State University College of Human Medicine, powiedziała, że specjaliści wciąż do końca nie wiedzą, jak minimalizować ryzyko zachorowania na endometriozę, ale jednym z czynników zmniejszających to ryzyko może być unikanie sztucznych lamp UV.

"Niewiele wiemy o sposobach zmniejszenia ryzyka zachorowania na endometriozę. Jednak nasze odkrycia sugerują, że unikanie nadmiernej rekreacyjnej ekspozycji na słońce i solarium może zmniejszyć ryzyko endometriozy" - wyjaśniła prof. Missmer.

Solarium zwiększa ryzyko endometriozy. Nowe badania
Solarium zwiększa ryzyko endometriozy. Nowe badania (123 rf)

2. Endometrioza a występowanie czerniaków

Wcześniejsze badania sugerowały, że kobiety z endometriozą są bardziej narażone na raka skóry.

"Chociaż dokładne mechanizmy leżące u podstaw związku między endometriozą a czerniakiem nie są znane, w kilku badaniach stwierdzono większe ryzyko endometriozy u kobiet wrażliwych na światło słoneczne, które nie opalają się łatwo i mają rude włosy, jasne oczy, piegi lub dużą liczbę pieprzyków" - powiedział profesor Leslie Farland, kierownik badań.

"Te skojarzenia mogą odzwierciedlać wspólne podłoże genetyczne między endometriozą a czerniakiem lub podstawowy związek między ekspozycją na słońce a ryzykiem endometriozy" - dodał.

3. Endometrioza nasila się przy korzystaniu z solarium

Naukowcy przebadali kobiety w wieku od 25 do 42 lat, które przystąpiły do "Badania Zdrowia Pielęgniarek w USA" w 1989 r. Co dwa lata, aż do 2015 roku, uczestniczki wypełniały ankiety dotyczące swoich przyzwyczajeń związanych z opalaniem. Od 1993 r. kobiety pytano również, czy mają endometriozę, rozpoznaną metodą laparoskopii.

Naukowcy ograniczyli analizę do białych kobiet, ponieważ znane są różnice we wskaźnikach diagnoz między pochodzeniem etnicznym i reakcją skóry na światło słoneczne. Spośród 95 080 kobiet u pięciu procent (4791) w okresie obserwacji zdiagnozowano endometriozę.

Badacze odkryli, że w porównaniu z kobietami, które nigdy nie korzystały z solarium, te, które korzystały z nich sześć lub więcej razy w roku (będąc nastolatkami) miały o 19 proc. większe ryzyko zachorowania na endometriozę. Liczba ta wzrosła do 24 proc., jeśli kobiety korzystały z solariów sześć razy w roku i były wieku od 25 do 35 lat. Jeżeli korzystały z solarium trzy lub więcej razy w roku przez oba okresy swojego życia, były o 30 proc. bardziej narażone na pojawienie się tej choroby.

Z badań wynika, że u prawie siedmiu kobiet na 100 może rozwinąć się endometrioza, jeśli będą korzystały z solarium więcej niż trzy razy w roku.

Kobiety w wieku od 15 do 20 lat, u których doszło do poparzeń słonecznych minimum pięć razy w roku, były o 12 procent bardziej narażone na zachorowanie na endometriozę niż te kobiety, które nie doznały oparzeń.

W porównaniu z osobami, które nigdy nie stosowały kremów z filtrem przeciwsłonecznym, u tych, które go używały przez cały czas, ryzyko endometriozy wynosiło 10 procent.

4. Korzyści z witaminy D

Jak powiedział kierownik badań prof. Farland:

"Wiemy już, że kobiety powinny unikać solarium, aby zmniejszyć ryzyko czerniaka. Badanie to wzmacnia zalecenia, aby unikać korzystania z łóżek opalających i sugeruje, że dodatkową korzyścią unikania solarium jest zmniejszone ryzyko pojawienia się endometriozy" - wyjaśnił profesor i dodał:

"Kobiety powinny przestrzegać zaleceń zdrowotnych i nigdy nie korzystać z solarium, aby uniknąć poparzeń słonecznych i chronić skórę przed ekspozycją na słońce. Zalecamy zakrywać się, szukać cienia i stosować filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum UVA / UVB" - przypomniał naukowiec.

Odkrycia pokazują też, że kobiety mieszkające w najbardziej słonecznych częściach Ameryki były rzadziej diagnozowane niż te, które na co dzień przebywały w miejscowości z mniejszą ilością światła słonecznego. Kobiety żyjące w cieplejszych terenach, zazwyczaj na południu, miały średnio o 10-21 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia endometriozy. Procent jest zależny od tego czy mieszkały tam od urodzenia czy osiedliły się z wiekiem.

Naukowcy zasugerowali, że te kobiety, które mieszkają w słonecznych miejscowościach, mogą mieć większe stężenie witaminy D. Może to być powód, dla którego wskaźniki występowania endometriozy są u nich niższe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze