Trwa ładowanie...

Operacja krótkiego wędzidełka – wskazania, przebieg, zalecenia

Avatar placeholder
27.12.2022 16:00
Operacja krótkiego wędzidełka – wskazania, przebieg, zalecenia
Operacja krótkiego wędzidełka – wskazania, przebieg, zalecenia

Operacja krótkiego wędzidełka jest konieczna, gdy dotknęła nas ta wada anatomiczna jamy ustnej. Krótkie wędzidełko uniemożliwia swobodny ruch języka, właściwe połykanie oraz wymawianie głosek. W terminologii medycznej schorzenie to określa się jako ankyloglossia.

spis treści

1. Operacja krótkiego wędzidełka – wskazania

Jest kilka wskazań do operacji krótkiego wędzidełka. Jednym ze skutków zbyt krótkiego wędzidełka jest ograniczony ruch języka, który może w przyszłości stanowić wady wymowy, szczególnie zniekształcanie głosek, które wymagają pionizacji języka. Może pojawić się również problem takiego zaburzenia mowy jak seplenienie. Wtedy warto rozważyć operację krótkiego wędzidełka. Kiedy jeszcze należy wykonać operację krótkiego wędzidełka?

  • gdy sprawne połykanie pokarmu jest zaburzone. W przyszłości może to doprowadzić do utrwalenia zaburzenia połykania i ruchów języka tylko w kierunku przód-tył. W wyniku zbyt krótkiego wędzidełka nie jest możliwe, aby pokarm w jamie ustnej prawidłowo się przemieszczał i był dokładnie rozdrabniany. -
  • gdy dziecko ma odruch wsuwania języka między zęby, co powoduje wady zgryzu.
Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

Warto pamiętać, że im wcześniej skierujemy dziecko na operację krótkiego wędzidełka, tym zabieg będzie prostszy, a dochodzenie po nim do formy szybsze.

2. Operacja krótkiego wędzidełka – przebieg

Jeśli uznamy po samodzielnej ocenie, że dziecko może mieć skrócone wędzidełko, najlepiej udać się do laryngologa, stomatologa lub chirurga stomatologicznego. Operacji krótkiego wędzidełka bezwzględnie podlega całkowite przyrośnięcie języka do dna jamy ustnej oraz gdy zbyt krótkie wędzidełko uniemożliwia swobodne ruchy języka. W innych przypadkach to specjalista decyduje, czy konieczna jest operacja krótkiego wędzidełka. Sam zabieg jest bardzo krótki i polega na podcięciu wędzidełka. Operacja krótkiego wędzidełka jest zawsze wykonywana w znieczuleniu miejscowym.

Zobacz także:

3. Operacja krótkiego wędzidełka – zalecenia

Po operacji krótkiego wędzidełka trzeba przestrzegać kilku zaleceń, które pomogą wrócić do formy. Szczególnie ważne jest, aby wykonywać masaże języka głównie u niemowląt, z którymi jeszcze nie wykonamy ćwiczeń rozciągających mających zapobiec zrośnięciu się wędzidła i powstaniu blizny. Po operacji krótkiego wędzidełka konieczna jest też terapia logopedyczna szczególnie u starszych dzieci, która ma zapobiec ponownemu zrostowi języka oraz wyćwiczeniu prawidłowego nawyku unoszenia języka. Polega ona najczęściej na ćwiczeniu artykulacji liter i czytaniu wierszy logopedycznych. Zdarzają się przypadki, kiedy konieczne jest ponowne wykonanie operacji krótkiego wędzidełka. Jednak, gdy wędzidełko jest tylko nieznacznie skrócone, może okazać się że operacja nie jest konieczna i wystarczą ćwiczenia usprawniające pracę języka, aby uzyskać pożądany efekt.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze