Operacja likwidująca ból pleców zwiększa satysfakcję z życia seksualnego

Według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie „Spine”, ludzie, którzy cierpią na przewlekły ból pleców, powinni rozważyć operację. Dzięki niej mogą znacząco polepszyć jakość swojego życia seksualnego.

1. Z operacją są związane kontrowersje

Naukowcy przeanalizowali dane z badania starszych pacjentów, którzy cierpią na różne schorzenia zwyrodnieniowe kręgosłupa. Każdy z tych pacjentów był poddany operacji lub innemu zabiegowi niechirurgicznemu. Spośród 1235 pacjentów 71 procent stwierdziło, że ich życie seksualne było dla nich ważne, a 39 procent skarżyło się na to, że ich stan przed zabiegiem wpływał negatywnie na zadowolenie, jakie czerpali z seksu.

Kiedy naukowcy porównali dwie grupy po trzech miesiącach po zakończeniu leczenia, odkryli, że grupa po operacji radziła sobie z seksem znacznie lepiej. Ogólnie rzecz biorąc, mniej niż 20 procent pacjentów, którzy przeszli interwencję chirurgiczną, doświadczali jeszcze bólu, który miał wpływ na ich życie seksualne.

Po operacji pleców pacjenci byli bardziej zadowoleni ze swojego życia seksualnego
Po operacji pleców pacjenci byli bardziej zadowoleni ze swojego życia seksualnego (123RF)

W porównaniu do tego, 40 procent pacjentów leczonych chirurgicznie nie czuło już dyskomfortu. Uczestnicy badania zgłaszali, że po czterech latach nadal czują się znacznie lepiej niż przed operacją.

"Życie seksualne jest istotnym czynnikiem dla większości pacjentów ze schorzeniami zwyrodnieniowymi kręgosłupa i zwężeniem kanału kręgowego. Leczenie operacyjne prowadzi do poprawy doznań związanych z życiu seksualnym"  - twierdzą autorzy badania.

Wykorzystanie chirurgii w leczeniu przewlekłego bólu dolnej części pleców od dawna budzi kontrowersje. Podczas gdy niektóre badania wykazały, że operacja może zapewnić lepsze wyniki niż fizykoterapia i innych opcje niechirurgiczne, inne badania wykazały, że nie do końca tak jest i „pójście pod nóż” niesie ze sobą więcej skutków ubocznych i zagrożeń dla zdrowia.

Najlepszy sport dla kręgosłupa
Najlepszy sport dla kręgosłupa [10 zdjęć]

Choroby kręgosłupa rozwijają się przez lata na skutek wielu zaniedbań. Do tych najczęstszych schorzeń...

zobacz galerię

Przegląd rezultatów badań nad osobami z chorobami kręgosłupa, z którego korzystali naukowcy, ma pomóc ostatecznie rozstrzygnąć tę kwestię. Na przestrzeni pięciu lat przebadano 2500 pacjentów cierpiących na trzy najczęstsze choroby dolnej partii pleców.

2. Pacjenci powinni mieć pełną wiedzę

"Impulsem do naszych badań była chęć zrozumienia, w jaki sposób operacja wpływa na zmianę jakości życia pacjentów" - powiedział w oświadczeniu główny autor badania, dr Shane Burch, z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Zobacz także

W czasie badania poproszono uczestników o krótki opis jakości życia seksualnego. Burch i jego zespół mają nadzieję, że przyszłe badania rzucą nowe światło na związek pomiędzy bólem pleców a odczuwaniem spełnienia seksualnego. W międzyczasie, ich wyniki powinny zachęcać lekarzy to dyskusji na ten temat.

"Ważnym aspektem dla wielu pacjentów jest życie seksualne.  Mamy zbyt ograniczone dane, aby dokładnie omówić ten temat, ale musimy dbać o dobro naszych pacjentów i informować ich, czego mogą się spodziewać po zabiegu" – mówi  Burch.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy