Trwa ładowanie...

Operacja mózgu trwała dziewięć godzin. W tym czasie pacjent grał na saksofonie

 Karolina Rozmus
18.10.2022 00:44
Pacjent grał na saksofonie w czasie operacji mózgu
Pacjent grał na saksofonie w czasie operacji mózgu (paideiahospital.it)

W jednym z rzymskich szpitali miała miejsce bardzo nietypowa operacja. Trwała dziewięć godzin, brało w niej udział dziesięciu specjalistów z różnych części świata, a pacjent jak gdyby nigdy nic grał na saksofonie.

spis treści

1. Pacjent miał guz mózgu

W Paideia International Hospital w Rzymie odbyła się długa operacja usunięcia guza mózgu. 35-letni pacjent, muzyk z zawodu, w jej trakcie grał na instrumencie.

Nietypowa operacja odbyła się w Rzymie
Nietypowa operacja odbyła się w Rzymie (paideiahospital.it)
Zobacz film: "7 możliwych objawów guza mózgu"

Do mediów trafiła nie tylko informacja o tym, że chory grał na saksofonie, ale wiadomo także, jaki utwór wykonał. Miał to podobno być motyw przewodni z kultowego filmu "Love Story" i włoski hymn narodowy.

Operacja 35-latka była jedną z pierwszych tak skomplikowanych operacji.

"Guz mózgu został pomyślnie usunięty bez pogarszania funkcji neurologicznych pacjenta" – czytamy w komunikacie na stronie szpitala.

2. Usunąć guz, zachować wszystkie funkcje mózgu

Operację przeprowadził dr Christian Brogna, międzynarodowy ekspert w dziedzinie złożonej chirurgii onkologicznej i "chirurgii na jawie".

- Architektoniczna złożoność mózgu i jego niezwykła plastyczność – wyjaśnia dr Brogna – sprawiają, że mózg każdego z nas bardzo się od siebie różni. Każdy mózg jest wyjątkowy, podobnie jak każda osoba. Operacja na jawie umożliwia z niezwykłą precyzją mapowanie podczas operacji sieci neuronowych, które leżą u podstaw różnych funkcji mózgu, takich jak granie, mówienie, poruszanie się, zapamiętywanie, liczenie. Celem operacji na jawie jest usunięcie guza mózgu lub malformacji naczyniowej, takiej jak jamiste zlokalizowane w określonych obszarach mózgu, przy jednoczesnym zachowaniu jakości życia pacjenta – tłumaczył neurochirurg.

W operacji wzięło udział dziesięciu specjalistów z całego świata, w tym nie tylko neurochirurdzy, ale też anestezjolodzy, neuropsycholodzy, neurofizjolodzy i inżynierowie, wspierani przez najnowocześniejsze technologie.

- Każda bezsenna operacja – konkluduje Brogna – nie tylko pozwala uzyskać maksymalny wynik w zakresie usunięcia patologii, ale jest prawdziwym odkryciem. Za każdym razem daje nam wgląd w funkcjonowanie tego fascynującego, ale wciąż pod wieloma względami tajemniczego organu, jakim jest mózg – podkreśla dr Brogna.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze