Trwa ładowanie...

Operacja wyłączenia żołądkowego pomaga otyłym nastolatkom utrzymać stałą wagę

Avatar placeholder
23.04.2019 14:29
Operacja wyłączenia żołądkowego pomaga otyłym nastolatkom utrzymać stałą wagę
Operacja wyłączenia żołądkowego pomaga otyłym nastolatkom utrzymać stałą wagę (iStock)

Dwa nowe badania pokazują, że operacja wyłączeniowa żołądka prowadzi do znacznej utraty wagi i ogólnych korzyści zdrowotnych na przestrzeni 5-12 lat, w niektórych przypadkach może jednak prowadzić do sytuacji, w której konieczne są kolejne operacje i do niedoboru witamin.

Operacja wyłączeniowa żołądka pomaga otyłym nastolatkom zrzucić niebezpieczne dla ich życia kilogramy i utrzymać wagę w normie. Takie wyniki przedstawia pierwsze długoterminowe badanie osób w wieku nastoletnim, które przeszły taką operację 5-12 lat wcześniej.

Inne badania, opublikowane w "The Lancet Diabetes & Endocrinology", pokazują jednak, że niektórzy pacjenci prawdopodobnie potrzebować będą kolejnej operacji, wynikającej z komplikacji po tak szybkiej utracie wagi, a także, że w przyszłości cierpieć mogą na niedobór witamin.

Za chorobliwie otyłe uważa się osoby o BMI na poziomie ponad 40, co oznacza około 45 kilogramów nadwagi. Schorzenie to dotyka około 4,6 miliona dzieci i nastolatków w samych Stanach Zjednoczonych. Otyłość jest powodem problemów zdrowotnych, obniżonej jakości życia i znacząco skraca przewidywaną długość życia.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Badania dowodzą, że operacja pominięcia żołądkowego przynosi znaczące skutki zdrowotne w postaci utraty wagi, jednak wiążą się z nią także pewne skutki uboczne
Badania dowodzą, że operacja pominięcia żołądkowego przynosi znaczące skutki zdrowotne w postaci utraty wagi, jednak wiążą się z nią także pewne skutki uboczne (123RF)

W pierwszym badaniu naukowcy przebadali 58 amerykańskich nastolatków w wieku od 13 do 21 roku życia. Byli oni chorobliwie otyli i przeszli operację wyłączenia żołądkowego.

Średnio, ich BMI zmniejszyło się z 59 przed operacją do 36 po operacji. Osiem lat po niej, przeciętne BMI wynosiło 42, co równoznaczne jest z utratą 50 kilogramów i 30 proc. redukcją wagi. Chociaż utrata wagi była znacząca, w prawie dwóch trzecich przypadków pacjent pozostał bardzo otyły (BMI ponad 35) i tylko jedna osoba uzyskała normalną wagę (BMI 18,5-25) w wyniku operacji.

Liczba nastolatków z cukrzycą spadła z 16 proc. do 2 proc, tych z wysokim poziomem cholesterolu z 86 proc. do 38 proc., natomiast liczba pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi spadła z 47 proc. do 16 proc. w wyniku operacji.

Niektórzy z nich charakteryzowali się jednak niskim poziomem witaminy D, B12, lub łagodnej postaci anemii (46 proc.), co może być wynikiem zmniejszenia konsumpcji żywności lub zakłóceń wchłaniania w jelitach. Naukowcy odnotowują jednak, że długofalowe korzyści przeważają nad tymi niedogodnościami.

"Utrata wagi jest kluczowa dla chorobliwie otyłych pacjentów, którym w innym wypadku grozi pogorszone zdrowie a nawet krótsze życie. Teraz musimy skupić się na minimalizacji skutków ubocznych operacji wyłączenia żołądkowego" - mówi dr Thomas Inge z Centrum Medycznego Dziecięcego Szpitala w Cincinnati w Stanach Zjednoczonych.

W drugim badaniu wzięło udział 81 otyłych nastolatków i 81 otyłych dorosłych po przejściu operacji, oraz 80 nastolatków, którzy nie przeszli operacji wyłączenia żołądkowego.

Koniecznie przeczytaj

Pięć lat po operacji, nastolatkowie i dorośli po operacji charakteryzowali się utratą BMI na poziomie 13 punktów u nastolatków i 12 u dorosłych. Nastolatkowie, którzy nie przeszli operacji, charakteryzowali się zwiększonym BMI (z 42 punktów do 45).

Spośród nastolatków po operacji, 25 proc. musiało przejść dalsze operacje usuwające skutki uboczne szybkiej utraty wagi, takiej jak kamienie żółciowe lub zablokowanie jelit.

"Mimo tego, że niektórzy pacjenci zmagają się z powikłaniami po operacji, ci, którzy nie zdecydowali się na nią, w dalszym ciągu przybierają na wadze, zamiast ją tracić, co zwiększa ryzyko chorób i zagrożenia życia. Aby zmniejszyć ryzyko powikłań po operacji, konieczne jest, by były one przeprowadzane w dobrze wyposażonych centrach, które mogą zapewnić dalszą opiekę i kolejne zabiegi pozwalające pozbyć się skutków ubocznych wyłączenia żołądkowego" - mówi dr Torsten Olbers z Uniwersytetu w Gothenburgu, w Szwecji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Operacje laparoskopowe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze