Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie

Avatar placeholder
14.07.2020 21:28
Opieka nad dzieckiem po rozwodzie
Opieka nad dzieckiem po rozwodzie (Shutterstock)

Komu dziecko po rozwodzie? Po rozstaniu zazwyczaj dzieci mieszkają z mamą, a tata co jakiś czas je odwiedza. Niestety, kontakt ojca z dziećmi jest ograniczony. Psychologowie podkreślają, że dzieci potrzebują tak samo obecności mamy, jak i taty. Właśnie z tego powodu w krajach europejskich coraz powszechniejszą formą opieki nad dzieckiem po rozwodzie jest opieka naprzemienna. Dzięki temu każde z rodziców ma takie same prawa i obowiązki. Jakie są zalety i wady takiego modelu opieki?

spis treści

1. Naprzemienna opieka nad dzieckiem

  • Daje ona możliwość wychowywania dziecka w równym stopniu przez oboje rodziców. Dziecko cyklicznie zmienia miejsce zamieszkania, np. dwa tygodnie mieszka z mamą i dwa tygodnie z tatą.
  • Władza rodzicielska po rozwodzie nie zostaje rozdzielona.
  • Dzieci wychowywane w równym stopniu prze oboje rodziców mają mniej problemów emocjonalnych, wyższe poczucie własnej wartości oraz lepsze relacje z rówieśnikami.
  • Ten sposób opieki nie faworyzuje żadnego z rodziców.

Należy pamiętać, że opieka naprzemienna będzie służyła rodzicom i dziecku tylko wtedy, gdy zostanie spełnionych kilka warunków. Otóż, tenmodel opieki wymaga zawarcia precyzyjnego kontraktu między rodzicami. Wypełnienie tych zobowiązań powinna nadzorować osoba trzecia, np. kurator, psycholog lub pedagog z Komitetu Obrony Praw Dziecka, do której można zgłosić się z problemami.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Ten sposób opieki wymaga, aby rodzicie mieszkali w bliskiej odległości od siebie. Dzięki temu dziecko nie straci kontaktu z rówieśnikami ani też nie będzie musiało pokonywać zbyt długiej drogi do szkoły lub przedszkola. Ciągła zmiana domu burzy poczucie bezpieczeństwa dzieci, zwłaszcza małych, którym do prawidłowego rozwoju potrzebna jest stałość i swoje miejsce. Problemem mogą być także pytania o to, czy dziecko powinno mieć dwa komplety ubrań czy zabawek (jeden u taty, drugi u mamy). Rodzice po rozwodzie są zazwyczaj skłóceni i nieufni wobec siebie, mogą pojawić się obawy, czy druga strona będzie stosowała się do postanowień umowy i czy nie będzie nastawiała dziecka przeciwko byłemu małżonkowi.

2. Prawo do opieki nad dzieckiem po rozwodzie

Niestety, polskie prawo nie przewiduje takiej formy opieki, jaką jest opieka naprzemienna. Według przepisów prawnych, na sali sądowej musi zapaść decyzja o tym, z którym z rodziców będą mieszkały dzieci. Aby opieka naprzemienna była możliwa, rodzice wraz z mediatorem rodzinnym powinni ustalić zasady opieki i realizować je równolegle do wyroku sądowego. To od uzgodnień rodziców i ustalenia wyroku sądowego zależą widzenia z dzieckiem, ich ilość w ciągu tygodnia czy miesiąca, rodzaj spędzania czasu i forma „odstawienia” dziecka do drugiego rodzica. Ważne jest, by dziecko po rozstaniu rodziców nie stało się pionkiem w grze pomiędzy nimi, by rodzice nie posługiwali się nim jako kartą przetargową. Najlepiej, gdyby oboje rodziców po prostu starało się zaspokajać potrzeby dziecka jak najlepiej i darzyło je miłością bezwarunkową. Nie oznacza to jednak obsypywania dziecka drogimi zabawkami, by je niejako „przekupić” czy „przekonać na swoją stronę”.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze