Trwa ładowanie...

Opracowano metodę, za pomocą której pacjenci z bólem w klatce piersiowej mogą wcześniej zwolnić miejsca w szpitalu

Avatar placeholder
31.01.2017 10:27
Opracowano metodę, za pomocą której pacjenci z bólem w klatce piersiowej mogą wcześniej zwolnić miejsca w szpitalu
Opracowano metodę, za pomocą której pacjenci z bólem w klatce piersiowej mogą wcześniej zwolnić miejsca w szpitalu

Bardzo duża ilość pacjentów trafia do szpitala z powodu bólu w klatce piersiowej. Zazwyczaj wtedy są podłączani pod elektrokardiograf, za pomocą którego monitorowana jest ich praca serca.

Naukowcy opracowali metodę, dzięki której ci pacjenci mogą wcześniej zakończyć badanie i zwolnić miejsce na oddziale ratunkowym.

"Ból w klatce piersiowej jest jednym z najczęstszych powodów, przez który osoby trafiają do szpitali i przez które wzywają pogotowie” - powiedział dr Venkatesh Thiruganasambandamoorthy, główny autor badań, lekarz ze szpitala Ottawa i adiunkt na University of Ottawa.

"W dwóch oddziałach ratunkowych w szpitalu widzimy codziennie około 35 pacjentów, którzy trafiaja tu z bólem w klatce piersiowej. Zazwyczaj 25 z nich jest zostawionych w szpitalu na obserwację. Zasada ta pozwola nam bezpiecznie zwolnić miejsca dla kilku pacjentów, którzy faktycznie w tym samym czasie mogą potrzebować szybkiej pomocy medycznej” – tłumaczy naukowiec.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Nowa metoda pozwala pacjentom z bólem w klatce piersiowej na wcześniejsze odłączenie od elektrokardiografu
Nowa metoda pozwala pacjentom z bólem w klatce piersiowej na wcześniejsze odłączenie od elektrokardiografu (123RF)

Około 70 procent pacjentów, którzy trafiają do szpitala z bólem w klatce piersiowej, są pozostawieni w szpitalu na obserwację, podczas której monitorowana jest praca ich serca w celu wykrycia obecności potencjalnie niebezpiecznego stanu zwanego arytmią serca lub nieregularnego bicia serca.

Jednakże, wcześniejsze badania wykazały, że wykrycie takich schorzeń u pacjentów zglaszających się z odczuwalnym bólem w klatce piersowej występuje rzadko.

Dlatego też naukowcy z Ottawy opracowali proste, bardzo czułe narzędzie do identyfikacji pacjentów, u których można bezpiecznie przerwać monitorowanie serca. Zgodnie z zasadami, badanie można zakończyć, jeśli nie odczuwają już bieżącego bólu w klatce piersiowej i nie wykazują żadnych znaczących nieprawidłowości w odczytach elektrokardiogramu.

9 produktów, które niszczą twoje serce
9 produktów, które niszczą twoje serce [9 zdjęć]

Kostki bulionowe to produkt bardzo często dodawany zarówno do zup, jak i sosów dla wzbogacenia smaku

zobacz galerię

Nowa zasada zgodna z najnowszymi wynikami badań naukowych polega na tym, aby u pacjentów zakończyć monitorowanie pracy serca po około ośmiu godzinach.

Stosowanie tej zasady pozwoli pacjentom zakończyć monitorowanie pracy serca znacznie szybciej. Jeżeli natomiast po tym czasie nie następuje poprawa, pacjenci zostają wowczas przekierowani do innego oddziału szpitali.

Aby sprawdzić skuteczność działania tej zasady, naukowcy obserwowali pacjentów, którzy trafili z bólem w klatce piersiowej na oddział ratunkowy. Następnie testowano, czy nowe narzędzie może dokładnie przewidzieć, którzy pacjenci wymagają pozostania pod obserwacją z powodu nieregularnego bicia serca.

7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca
7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca [7 zdjęć]

Jesteś nerwowy i łatwo się złościsz? Według naukowców jesteś bardziej narażony na choroby serca niż

zobacz galerię

Okazało się, że 15 z 1125 pacjentów przyjętych na oddział ratunkowy w szpitalu w Ottawie z powodu bólu w klatce piersiowej między listopadem 2013 a kwietniem 2015 roku doświadczyli nieregularnego bicia serca podczas ośmiogodzinnego pobytu. Zasada była w stanie przewidzieć ze 100 procentową dokładnością, że u 15 pacjentów konieczne było pozostanie pod monitorowaniem pracy serca.

"Zasada ta daje teraz możliwości przyjęcia dużej liczby pacjentów z bólem w klatce piersiowej niskiego ryzyka na oddział ratunkowy pod ścisłą obserwację pracy ich serca” - powiedział dr Thiruganasambandamoorthy.

"Zaczęliśmy stosować tę zasadę na oddziałach ratunkowych w szpitalu w Ottawie Hospital kilka miesięcy temu, a teraz wiele szpitali w całym kraju chce przejać stosowanie tej metody do ich oddziałów ratunkowych” – podsumowuje autor badania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze