Trwa ładowanie...

Opracowano nowe metody postępownia w przypadku odmrożeń

Avatar placeholder
30.11.2016 13:09
Opracowano nowe metody postępownia w przypadku odmrożeń
Opracowano nowe metody postępownia w przypadku odmrożeń

Polskie Towarzystwo Medycyny i Ratownictwa Górskiego opracowało nowy schemat postępowania w przypadku odmrożeń. Liczy się przede wszystkim czas -  terapia lekami trombolitycznymi oraz komora hiperbaryczna powinny zostać zastosowane jak najszybciej.

1. Kluczowy moment rozmrażania

Zespół pracował nad schematem przez kilkanaście miesięcy. Przed kilkoma dniami wytyczne zarekomendowały inne towarzystwa medyczne (skupiają one m.in. chirurgów, ortopedów czy ratowników medycznych). To oznacza, że ten sposób postępowania stał się standardem, który obowiązuje w Polsce i każda placówka będzie stoować taką metodę w przypadku odmrożeń.

Nowe wytyczne nie są niczym niezwykłym: "Nasze wytyczne to są zasady stosowane już w innych ośrodkach na świecie, np. w Szwajcarii. Będziemy szkolić lekarzy i zachęcać, by postępowali w leczeniu odmrożeń właśnie według tego opracowanego schematu." – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego dr Adam Domanasiewicz.

Minie jednak nieco czasu, zanim ten schemat zostanie w pełni wdrożony we wszystkich szpitalach w naszym kraju.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Komora hiperbaryczna pomoże w leczeniu odmrożeń
Komora hiperbaryczna pomoże w leczeniu odmrożeń (Shuttertock)

Niezwykle ważny jest czas i właściwy moment wprowadzenia terapii: "Kluczowy jest moment rozmrożenia, ponieważ wówczas w miejscach odmrożonych rozpoczyna się proces wykrzepiania krwi w naczyniach. Podanie leków trombolitycznych doprowadza do rozpuszczenia zakrzepów, które się tam tworzą. Dzięki zastosowaniu hiperbarii dostarczany jest natomiast tlen nawet do tych tkanek, do których nie dopływa krew. Natlenienie jest ośmiokrotnie większe niż normalnie" - wyjaśnił Domanasiewicz

Nowe wytyczne mają stworzyć „okno terapeutyczne” w leczeniu odmrożeń. Lekarzom zależy na leczeniu przyczynowym i szybkim obniżeniu stopnia odmrożeń, oraz na zmniejszeniu jego skutków.

2. Tradycyjne leczenie jest droższe i mniej skuteczne

"W przypadku udaru mózgu w ramach okna terapeutycznego podaje się właśnie środki trombolityczne, które obniżają zakrzepicę. W przypadku odmrożeń powinno być podobnie. To są drogie leki, kosztujące 2-3 tys. zł, ale ich zastosowanie znacznie zmniejszy skutki odmrożenia" - mówi Domanasiewicz.

Zobacz także

Tradycyjne leczenie nie tylko jest mniej efektywne, ale też droższe. Obejmuje ono np. długotrwały pobyt w szpitalu, amputacje, rekonstrukcje i przystosowanie protez. Na tym koszty się nie kończą, ponieważ niekiedy po wyjściu ze szpitala pacjent przechodzi na rentę i nie może już wrócić na rynek pracy.

Nowe wytyczne mają zmniejszyć ilość takich sytuacji.

"Nasze wytyczne pozwalają uniknąć tzw. odroczonej amputacji kończyny. Mamy dowody, że ze stu pacjentów, dzięki takiej terapii, tylko 30 procent traci jedynie palce. Wielu udaje się w ogóle uratować całe kończyny" – powiedział Domanasiewicz.

Według sondaży od 2008 roku, przez 6 lat, w szpitalach przebywało 3354 osób, które trafiły tam z powodu martwicy tkanek spowodowanej odmrożeniem. Wykonano 1146 amputacji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze