Trwa ładowanie...

Opryszczka u dzieci

Avatar placeholder
14.01.2017 21:01
Opryszczka u dzieci
Opryszczka u dzieci (Zdjęcie autorstwa Iavaki / CC0 1.0)

Dane statystyczne wskazują, że około 80% populacji jest nosicielami wirusa opryszczki. Pomimo tego, że tylko u niektórych choroba się uaktywnia, warto wiedzieć, jak rozwija się opryszczka. Wyliczenia te nie wyłączają dzieci i opryszczka pojawia się u nich porównywalnie często. Tymczasem u najmłodszych – noworodków i niemowląt – może być ona naprawdę niebezpieczna. W przypadku starszych dzieci objawy zazwyczaj nie są aż tak groźne. Czy więc należy się martwić i w jaki sposób zabezpieczyć dziecko przed nieprzyjemnymi konsekwencjami tego zakażenia?

spis treści

1. Aktywność wirusa opryszczki

Dzięki przeciwciałom, które karmiące matki przekazują swoim pociechom, maluchy do 6. miesiąca życia rzadko zarażają się wirusem (jeżeli nie nastąpiło to w czasie porodu, w sytuacjach, gdy matka ma opryszczkę narządów płciowych). Natomiast gdy już do niego doszło, w ciągu od 2 do 12 dni od momentu zakażenia u niemowlaka pojawiają się objawy takie, jak: gorączka (w wysokości 38 stopni Celsjusza i powyżej), rozdrażnienie, utrata apetytu i pojawienie się wykwitów skórnych (jednego lub więcej pęcherzyków). Jeżeli objawy się nasilają, dziecko może dostać dreszczy, a brak reakcji ze strony rodziców i zwlekanie z konsultacją lekarską może doprowadzić do ciężkich powikłań, np. do wystąpienia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet do śmierci.

Dowiedz się więcej

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Starsze dzieci są już nieco bardziej odporne i sama opryszczka nie daje aż tak groźnych dla życia objawów, ale w dalszym ciągu niesie ze sobą nieprzyjemne doznania. Na błonach śluzowych warg, nosa i jamy ustnej pojawiają się w pierwszej kolejności swędzenie i zaczerwienienie, a później wypełnione surowicą pęcherzyki, które po kilku dniach przysychają i zamieniają się w strupki. Z kolei same dzieci są wówczas poirytowane i trudno im nie rozdrapywać ranek – czego robić nie powinny – by nie przenosić wirusa. Dodatkowo dochodzą takie objawy, jak podwyższona temperatura ciała, ból gardła oraz powiększone węzły chłonne. Wirus po okresie około 10 dni samoistnie przechodzi w stan uśpienia.

2. Leczenie opryszczki

Jak pozbyć się wirusa opryszczki? Do końca to nie jest możliwe. W przypadku niemowląt konieczna jest hospitalizacja. Natomiast w przypadku starszych dzieci i niegroźnych dla życia objawów leczenie polega na ich miejscowym uśmierzaniu. Stosuje się wówczas preparaty o działaniu wysuszającym i odkażającym. Można wypróbować jedną z domowych, naturalnych kuracji, takich jak: czosnek (przyłożony na noc do chorego miejsca), cytryna (plaster lub sok z cytryny), miód (który ma właściwości przeciwzapalne, ale też przeciwwirusowe), herbata lub napar z rumianku (nanosimy na skórę za pomocą wacika lub przykładamy namoczoną torebkę). Te naturalne środki skracają czas trwania i łagodzą objawy.

Silniejsze działanie przeciwwirusowe mają specjalnie w tym celu przygotowane leki. Należy pamiętać przy tym, że nie powodują one całkowitego pozbycia się wirusa, ale po ich nałożeniu na zmiany skórne, objawy są łagodniejsze i opryszczka nie namnaża się. Stosowanie najlepiej rozpocząć od razu po wystąpieniu pierwszych objawów.

3. Profilaktyka opryszczki

W przypadku gdy dana osoba wie, że jest nosicielem opryszczki, a w domu przebywa niemowlę, należy pamiętać o zachowaniu niezbędnych środków ostrożności – szczególnie przy przewijaniu, myciu i innych czynnościach higienicznych. Trzeba przestrzegać ich również w momentach osłabienia odporności, przegrzania lub wyziębienia organizmu, a gdy wirus jest aktywny, należy unikać wszelkich czynności, które mogłyby go przenieść.

Gdy wirusem opryszczki zarazi się ktoś, kto jest nam bliski, trudno uniknąć zupełnego z nim kontaktu. Możemy jednak – gdy już do tego dojdzie – zapobiegać nieprzyjemnym konsekwencjom opryszczki tak często, jak się da. Dlatego zawsze warto wiedzieć, jak uniknąć nawrotów opryszczki.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego badź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze