Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Opryszczka w ciąży

Avatar placeholder
25.01.2019 13:48
Opryszczka w ciąży
Opryszczka w ciąży (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Wirus opryszczki jest bardzo niebezpieczny. Jeśli wystąpi u kobiet w ciąży, może być przyczyną pojawiania się wielu poważnych powikłań u dziecka. Szczególnie groźna jest opryszczka narządów płciowych. Warto poznać sposoby, jak pozbyć się opryszczki.

spis treści

1. Wstydliwa dolegliwość

Opryszczka narządów płciowych jest jedną z tych dolegliwości, o których wstydzimy się powiedzieć naszemu lekarzowi. Jednak niepoinformowanie lekarza o tym problemie jest zachowaniem bardzo nieodpowiedzialnym. Pamiętaj, że zdrowie twojego dziecka zależy od twojego stanu zdrowia i twojej troskliwości. Poza tym problem opryszczki narządów płciowych dotyka nie tylko ciebie, choruje bardzo wiele osób. Nie jesteś jedyną, która z tą dolegliwością zgłasza się do specjalisty.

2. Opryszczka narządów płciowych w ciąży

Ten stan wirusowy przebiega bezobjawowo. Czasem jednak występują objawy grypopodobne. Następnie pojawiają się uczucia swędzenia i pieczenia w okolicach krocza. Towarzyszy temu ból przy oddawaniu moczu, a także nieprzyjemne parcie na pęcherz. Zazwyczaj po upływie dwóch dni zaczynają tworzyć się drobne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Po kilku dniach pękają. A po 10 dniach przeobrażają się w strupki, które goją się samoistnie w przeciągu tygodnia. Rozpoznanie tej choroby rozpoczyna się od szczerej rozmowy z lekarzem na temat twojego życia seksualnego. Następnie lekarz identyfikuje objawy i wykonuje szczegółowe badania: mikroskopowe badanie materiału tkankowego, posiew z próbki materiału pobranej z dna owrzodzenia oraz badanie surowicy krwi. Analiza krwi odbywa się co dwa tygodnie, a jej celem jest stwierdzenie wzrostu ilości przeciwciał przeciwko HSV. Jeśli jesteś nosicielem:

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
  • zostaniesz otoczona szczególną opieką,
  • podejmiesz leczenie, dzięki któremu zmniejszy się lub całkowicie wykluczy ryzyko zachorowania dziecka,
  • czekają cię częste badania kontrolne wraz z badaniami na obecność opryszczki – trwają do samego porodu,
  • lekarz podejmie decyzję o naturalnym porodzie lub cesarskim cięciu.

3. Opryszczka na ustach w ciąży

Niekiedy opryszczka wargowa pojawia się u kobiet w ciąży. Czy opryszczka w ciąży stanowi zagrożenie dla dziecka? To zależy od stanu zdrowia przyszłej mamy. Jeśli się pojawi, to koniecznie musisz zgłosić się do lekarza. Rozprzestrzenienie się wirusa na płód jest możliwe, ale zamiast martwić się na zapas, udaj się do specjalisty. Opryszczka wargowa nie zawsze jest groźna. Jednak mimo wszystko musisz wiedzieć, jak nie dopuścić do jej wystąpienia. Oto kilka ważnych porad:

  • koniecznie myj ręce przed każdym posiłkiem,
  • ubieraj się ciepło i nie dopuść do wyziębienia organizmu,
  • dbaj o swoją odporność,
  • nie przemęczaj się,
  • unikaj stresu,
  • jeśli ktoś z twoich domowników ma opryszczkę, pamiętaj o ostrożności, nie całuj tej osoby w usta, wyparzaj kubki, talerze i sztućce, których używa w gorącej wodzie, dopilnuj, aby chory używał osobnego ręcznika do wycierania twarzy.

To lekarz ustala, jak ma być leczona opryszczka wargowa. Leczenie nie powinno być podejmowane na własną rękę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze