Trwa ładowanie...

Znaczenie optymizmu w leczeniu bólu

Naukowcy z Oxford University przeprowadzili badania, które potwierdzają znaczenie odpowiedniego nastawienia w leczeniu bólu. Według nich poprzez manipulację pacjentem możliwe jest zmniejszenie lub zwiększenie przeciwbólowego działania leku...

spis treści

1. Badanie zależności między nastawieniem a odczuwanym bólem

Brytyjscy uczeni przeprowadzili eksperyment na 22 ochotnikach, którym sprawiano ból poprzez podgrzewanie stóp. Uczestnicy badania określali poziom bólu według skali od 1 do 100. W trakcie badania podłączeni byli do kroplówek, dzięki czemu można było im podawać leki bez ich wiedzy. Odczuwany poziom bólu wynosił średnio 66. W momencie, gdy badanym podano lek przeciwbólowy, poziom bólu spadł do 55. Gdy uczestników powiadomiono o tym, że otrzymują lek, poziom bólu jeszcze bardziej się obniżył (do 39). Z kolei w chwili, gdy pacjentów poinformowano, iż nie otrzymują już leku (chociaż w rzeczywistości wciąż do dostawali), odczuwany poziom bólu wzrósł do 64.

Zobacz film

2. Znaczenie badania

Jak udało się ustalić naukowcom, przy pozytywnym nastawieniu aktywowany jest obszar obręczowo-czołowy oraz ośrodki podkorowe, z kolei hipokamp i kora czołowa przyśrodkowa odpowiada za negatywne nastawienie. Odkrycie badaczy wskazuje jak duże znaczenie w leczeniu bólu ma odpowiednie nastawienie. Wyniki badania mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu chorych oraz w badaniach klinicznych nad nowymi lekami. Wskazują również jaki jest możliwy powód nieskuteczności wielu terapii.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza