Znaczenie optymizmu w leczeniu bólu

Naukowcy z Oxford University przeprowadzili badania, które potwierdzają znaczenie odpowiedniego nastawienia w leczeniu bólu. Według nich poprzez manipulację pacjentem możliwe jest zmniejszenie lub zwiększenie przeciwbólowego działania leku...

1. Badanie zależności między nastawieniem a odczuwanym bólem

Brytyjscy uczeni przeprowadzili eksperyment na 22 ochotnikach, którym sprawiano ból poprzez podgrzewanie stóp. Uczestnicy badania określali poziom bólu według skali od 1 do 100. W trakcie badania podłączeni byli do kroplówek, dzięki czemu można było im podawać leki bez ich wiedzy. Odczuwany poziom bólu wynosił średnio 66. W momencie, gdy badanym podano lek przeciwbólowy, poziom bólu spadł do 55. Gdy uczestników powiadomiono o tym, że otrzymują lek, poziom bólu jeszcze bardziej się obniżył (do 39). Z kolei w chwili, gdy pacjentów poinformowano, iż nie otrzymują już leku (chociaż w rzeczywistości wciąż do dostawali), odczuwany poziom bólu wzrósł do 64.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Znaczenie badania

Jak udało się ustalić naukowcom, przy pozytywnym nastawieniu aktywowany jest obszar obręczowo-czołowy oraz ośrodki podkorowe, z kolei hipokamp i kora czołowa przyśrodkowa odpowiada za negatywne nastawienie. Odkrycie badaczy wskazuje jak duże znaczenie w leczeniu bólu ma odpowiednie nastawienie. Wyniki badania mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu chorych oraz w badaniach klinicznych nad nowymi lekami. Wskazują również jaki jest możliwy powód nieskuteczności wielu terapii.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy