Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Piotr Sawicki

Ślinianki – przyczyny, objawy i leczenie chorób ślinianek

Avatar placeholder
30.03.2021 20:31
Ślinianki – przyczyny, objawy i leczenie chorób ślinianek
Ślinianki – przyczyny, objawy i leczenie chorób ślinianek

Ślinianki to gruczoł ślinowy, który odpowiada za wydzielanie śliny w jamie ustnej. Czym jest kamica ślinianek? Jak się objawia i jakie są przyczyny kamicy ślinianek? Jak objawia się rak ślinianek i jakie są jego przyczyny? Jak leczy się ślinianki?

spis treści

1. Ból w jamie ustnej

Ból w jamie ustnej, suchość w ustach i obrzęk ślinianek to typowe objawy kamicy ślinianek. Ból pojawia się również podczas poruszania językiem oraz jedzenia. Kamicy ślinianek towarzyszy wyciek ropny i stan zapalny.

2. Ślinianki podżuchwowe

Przyczyny kamicy ślinianek to powstawanie kamieni w przewodzie, który wyprowadza ślinę. Kamica ślinianek najczęściej atakuje ślinianki podżuchwowe, ale zdarza się również, że przyuszne. Podczas zaburzenia pracy ślinianek, ślina staje się bardziej lepka i gęsta. Schorzeniu sprzyja również budowa anatomiczna, na przykład kręty przewód, który wyprowadza ślinę. Co więcej, kamica ślinianek może się rozwinąć, gdy w jamie ustnej pozostają ciała obce w postaci resztek pokarmu, kamień nazębny, włoski od szczoteczki. Kamienie w jamie ustnej tworzą się z powodu odkładania soli wapnia. Są niewielkich rozmiarów, ale połączone mogą skutecznie zatkać przewód ślinianek.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
Ślinianki to gruczoł ślinowy, który odpowiada za wydzielanie śliny w jamie ustnej.
Ślinianki to gruczoł ślinowy, który odpowiada za wydzielanie śliny w jamie ustnej.

3. Leczenie kamicy ślinianek

Dolegliwości związane z kamicą ślinianek, dotyczą najczęściej osób po czterdziestym roku życia. Leczenie polega na usunięciu kamienia. Niekiedy wymagane jest wykonanie badania USG i RTG lub scyntygrafii ślinianki. Po odblokowaniu przewodu ślinianki, odczuwalne jest ustąpienie dolegliwości bólowych. Leczenie w postaci płukanek, masowaniu okolic ślinianek i zażywania leków zwiększających wytwarzanie śliny, jest możliwe jedynie, gdy kamień jest niewielkich rozmiarów. Możliwe jest także zastosowanie rozkruszania kamienia laserem lub ultradźwiękami.

Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej?
Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej? [6 zdjęć]

Masz biały nalot na języku, nieprzyjemny posmak w ustach albo nieświeży oddech? Nie ignoruj takich dolegliwości.

zobacz galerię

4. Guz w okolicy ślinianek

Objawy raka ślinianki to porażenie nerwu twarzowego, guz w okolicy ślinianek, szczęki, ucha, ust i w jamie ustnej, trudności z marszczeniem czoła, problemy z połykaniem, zwisający kącik ust. Poważnym objawem mogą być przerzuty do węzłów chłonnych. Czasami również rak ślinianek przebiega bezobjawowo.

5. Przyczyny raka

Przyczyną raka ślinianki nie do końca są znane. Ryzyko zachorowania na raka ślinianki wzrasta wraz z wiekiem. Według naukowców, odpowiedzialny za raka ślinianki, może być wirus Epsteina Barra. Czynnikami sprzyjającymi rozwój raka ślinianki jest radioterapia szyi i głowy, a także kontakt ze związkami chemicznymi.

6. Leczenie raka ślinianki

Diagnoza raka ślinianki obejmuje ultrasonografię, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, a także endoskopię i pozytywną tomografię emisyjną. Samo leczenie raka ślinianki polega na usunięciu całej zmienionej części ślinianki. Zabieg wymaga usunięcia również węzłów chłonnych. Jeżeli mamy do czynienia z guzami złośliwymi, wówczas zlecana jest również radioterapia.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze