Trwa ładowanie...

Organizm ostrzeże przed zawałem nawet miesiąc wcześniej

 Magdalena Bury
26.05.2017 09:44
Mężczyzna skarży się na bóle serca podczas wizyty lekarskiej
Mężczyzna skarży się na bóle serca podczas wizyty lekarskiej (123rf)

Zawał serca to jedno z najczęściej występujących w Polsce zaburzeń układu krwionośnego. Rocznie atak serca przechodzi ok. 100 tys. Polaków. Okazuje się jednak, że organizm już miesiąc wcześniej wysyła sygnały świadczące o tym, że dzieje się coś złego. Tych symptomów nie możemy ignorować.

1. Co to jest zawał serca?

Do zawału serca dochodzi, gdy naczynie wieńcowe jest zamknięte przez blaszkę miażdżycową. W ten sposób zatyka się tętnica, która doprowadza krew do serca. Skutkiem tego jest pojawienie się martwicy w tej części mięśnia sercowego.

Statystyki mówią, że w Polsce do zawału serca dochodzi codziennie u ok. 300 pacjentów. Tutaj liczy się czas – zbyt późne wdrożenie leczenia może kosztować życie. Tylko w pierwszych godzinach można udrożnić naczynia krwionośne lub zaaplikować leki, które rozpuszczą zakrzepy.

2. Pierwsze objawy zawału

2.1. Duszności

Pierwszym symptomem, którego nie można zbagatelizować, są pojawiające się duszności. Płuca i serce współpracują ze sobą i jeżeli jeden narząd nie pracuje prawidłowo, u drugiego również występują zaburzenia. Zwężające się tętnice powodują zmniejszony przepływ krwi, co w konsekwencji prowadzi do zbyt małego dostępu do tlenu. Wtedy odczuwamy trudności z oddychaniem.

2.2. Osłabienie

Zobacz film: "Czy to już zawał?"

Zwężone tętnice powodują także kłopoty z krążeniem. Zmniejszony przepływ krwi może więc powodować trwające przez dłuższy czas osłabienie organizmu. W tym wypadku nie pomoże sen i należy szukać głębszych przyczyn problemu.

2.3. Zawroty głowy

Mózg do efektywnej pracy potrzebuje dotlenienia. Zamknięcie się blaszki miażdżycowej naczynia wieńcowego skutecznie utrudnia jednak proces przepływu krwi. Skutkiem tego są pojawiające się zawroty głowy.

Bóle serca mogą być objawem zawału
Bóle serca mogą być objawem zawału (123rf)

2.4. Odczuwanie zimnych potów

Zimne poty to kolejny charakterystyczny sygnał, który może pojawić się przed zawałem serca. Często towarzyszą mu dreszcze i uczucie zimna.

2.5. Ucisk w klatce piersiowej

Organizm o zawale serca może również informować poprzez ucisk w okolicach serca, pleców czy ramion. Ból najczęściej występuje w środkowej części klatki – tuż za mostkiem.  Chorzy porównują go do uczucia pieczenia, dławienia czy rozrywania. Ucisk utrzymuje się nawet kilkanaście minut.

2.6. Chroniczne zmęczenie

Brak wystarczającego dopływu krwi powoduje cięższą niż zwykle pracę serca. Narząd musi funkcjonować na najwyższych obrotach, co skutkuje odczuwaniem nieustannego zmęczenia.

3. Czynniki ryzyka zawału serca

  • wiek: u kobiet powyżej 55 lat, u mężczyzn powyżej 45 lat,
  • występowanie zawałów serca w rodzinie,
  • palenie papierosów,
  • problemy z wysokim ciśnieniem i cholesterolem,
  • cukrzyca,
  • otyłość i siedzący tryb życia,
  • stres.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze