Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr inż. Katarzyna Kowalcze

Orzechowa recepta na zdrowie i długowieczność

 Sylwia Stachura
24.11.2018 17:35
Orzechowa recepta na zdrowie i długowieczność
Orzechowa recepta na zdrowie i długowieczność (Grafika / Shutterstock)

Orzechy to jeden z najzdrowszych produktów spożywczych. Dzięki dużej zawartości kwasów tłuszczowych pozytywnie wpływają na pracę mózgu, wzmacniają odporność i dbają o zdrowie serca. Nowe badania wykazały, że orzechy są też skuteczną metodą zapobiegania nowotworom, a ich obecność          w diecie wpływa na wydłużenie życia.

spis treści

1. Orzechami w raka

Miłośnicy chrupania orzechów mają powody do radości. W ostatnim czasie ukazały się dwa niezależne badania dotyczące właściwości orzechów. Naukowcy z Kliniki Mayo oraz Uniwersytetu w Minneapolis wykazali, że spożywanie orzechów zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów. W badaniu udział wzięło ponad 30 000 pacjentów. Okazało się, że u osób, które jadły co najmniej 3 porcje orzechów w tygodniu ryzyko śmierci związane z rakiem jest       o 40 proc. niższe w porównaniu do osób, które w ogóle nie jedzą orzechów.

Badacze wykazali, że orzechy w diecie mogą zapobiegać rakowi jelita grubego, macicy oraz trzustki. Eksperyment nie wykazał, aby orzechy wpływały na mniejsze ryzyko zachorowania na inne rodzaje nowotworów. Nie udowodniono również, że orzechy mogą chronić przed cukrzycą typu 2.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"
6 mało znanych faktów o orzechach
6 mało znanych faktów o orzechach [9 zdjęć]

Orzechy to jedne z najbardziej zadziwiających produktów żywnościowych. Są pełne błonnika, składników

zobacz galerię

2. Długie życie dzięki orzechom

Naukowcy dowiedli, że również orzeszki ziemne mają pozytywny wpływ na zdrowie, chociaż pod względem botanicznym nie należą do rodziny orzechów
Naukowcy dowiedli, że również orzeszki ziemne mają pozytywny wpływ na zdrowie, chociaż pod względem botanicznym nie należą do rodziny orzechów

Kolejne argumenty, aby jeść więcej orzechów dotarły z Holandii. Na Uniwersytecie w Maastricht badano **przez 10 lat wpływ orzechów na zdrowie**. W eksperymencie wzięło udział 120 000 kobiet i mężczyzn w wieku 55-69 lat. Po zebraniu informacji o ich stylu życia, chorobach oraz umieralności, badaczom udało się ustalić, co może być receptą na długowieczność. Okazało się, że jedzenie 10 g orzechów dziennie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o 23 proc. Osoby, które regularnie jadły orzechy rzadziej cierpiały na nowotwory, choroby układu oddechowego oraz schorzenia układu nerwowego.

Holenderskie badanie potwierdziło więc wcześniejsze odkrycia dotyczące korzystnego wpływu spożycia orzechów na układ sercowo-naczyniowy i ogólną kondycję organizmu.

Co ciekawe, badacze z Maastricht wykazali, że również orzeszki ziemne pozytywnie działają na nasz organizm. Fistaszki tak naprawdę nie są orzechami, ponieważ należą do rodziny roślin strączkowych. Zła wiadomość jest taka, że jedzenie masła orzechowego nie daje tak dobrych rezultatów dla zdrowia, jak spożywanie orzechów w nieprzetworzonej formie.

3. Które orzechy wybrać?

Orzechy to świetna propozycja na zdrową przekąskę. Można dodać je do jogurtu, owsianki albo zjeść same
Orzechy to świetna propozycja na zdrową przekąskę. Można dodać je do jogurtu, owsianki albo zjeść same

Są źródłem białka, cennych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów, ale jakie są najzdrowsze orzechy? Najwięcej wartości dla zdrowia mają oczywiście orzechy bez żadnych dodatków – sól, karmel, cukier i olej sprawiają, że zdrowa przekąska zmienia się w bombę kaloryczną. Należy pamiętać, że orzechy zawierają dużo tłuszczu, co przekłada się na ich kaloryczność. Jeśli dbamy             o sylwetkę nie powinniśmy więc z nimi przesadzać. Ale dbając o zdrowie, warto codziennie sięgać po garść orzechów.

Najmniej kalorii mają migdały, nerkowce i pistacje. Najbardziej tuczące są orzechy makadamia oraz pekany, ale nie oznacza to, że są niezdrowe. Wręcz przeciwnie – kaloryczność to zasługa kwasów tłuszczowych, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dla zdrowia serca najlepsze są orzechy włoskie. Wszystkie rodzaje orzechów wyróżniają się wysoką zawartością kwasów omega-3, jednak orzechy włoskie są bogate w kwas ALA, który leczy arytmię i zmniejsza stany zapalne w naczyniach krwionośnych.

Panowie powinni sięgnąć po zawierające duże ilości selenu orzechy brazylijskie. Ten mikroskładnik odpowiada za zdrowie prostaty. Z kolei kobietom, zwłaszcza   w czasie ciąży, poleca się orzechy laskowe. Są bogate w kwas foliowy, witaminy     z grupy B oraz witaminę E, której zawdzięczamy młody wygląd i dobry stan skóry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze