Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Osobowość fitness u dziecka

Avatar placeholder
18.04.2019 09:23
Osobowość fitness u dziecka
Osobowość fitness u dziecka (123RF)

Co otrzymasz z połączenia specjalisty od fitnessu i psychologa? Najnowszą teorię dotyczącą motywacji do ćwiczeń: osobowość fitness. Teoria ta mówi, że twoja osobowość jest jednym z kluczowych czynników określających sposób, w jaki powinnaś dbać o swą kondycję. Jeśli lubisz dreszczyk emocji, twój program ćwiczeń powinien obejmować chodzenie na bieżni. Pilates nie zmotywuje cię bowiem na tyle, abyś wstała z łóżka. Jeśli jesteś otwarta na innych, wybierz ćwiczenia z przyjaciółmi, a nie samotny jogging. Gdy wybierzesz ćwiczenia odpowiadające twojej osobowości, będzie ci łatwiej kontynuować starania o dobrą formę.

1. Rodzaje osobowości fitness u dzieci

Dzieci też mają własną osobowość fitness. Jako rodzice i nauczyciele powinniśmy ułatwiać dzieciom kontakt z różnorodnymi typami ćwiczeń. W dzisiejszych czasach znacznie zmodyfikowano definicję „ćwiczeń fizycznych”. Dziś obejmują one inne aktywności, takie jak surfowanie, taniec hip hop, joga, wspinaczka górska czy wschodnie sztuki walki. Jeśli chcesz rozwinąć w dziecku zamiłowanie do ćwiczeń, pomóż mu odnaleźć jego osobowość fitness. Poniżej prezentujemy kilka typów osobowościwraz z propozycjami ćwiczeń.

1.1. Osobowość społeczna

Te dzieci lubią każdy rodzaj aktywności fizycznej, pod warunkiem że w czasie ćwiczeń towarzyszą im przyjaciele. Początkowo znalezienie odpowiednich ćwiczeń dla tych dzieciaków jest proste, gdyż jako małe dzieci mają wiele kolegów i koleżanek. Sprawa komplikuje się, gdy z dzieci zmieniają się w nastolatków, a wśród zainteresowań ich znajomych nie znajdują się czynności, w czasie których należy wykazać się aktywnością fizyczną. Dla każdego „społecznego dzieciaka” ważne jest więc znalezienie choć jednego wytrwałego kompana do ćwiczeń. Propozycje dla dziecka charakteryzującego się tym typem osobowości to: sporty drużynowe, zajęcia taneczne, jazda na deskorolce lub na rowerze (z przyjacielem).

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1.2. Osobowość introspektywna

Niektóre dzieci lubią spędzać czas w samotności. Twoim celem jest upewnienie się, czy choć odrobina z tego czasu poświęcana jest na ćwiczenia fizyczne. Dzieci o takiej osobowości starają się za wszelką cenę przejść samych siebie w różnych czynnościach. Gdy już znajdą swój ulubiony sport, należy pokazać im, w jaki sposób mogą same kontrolować swoje poczynania. To sprawi, że będą stale zmotywowane. Sugestie dla dzieci o osobowości introspektywnej to: jogging, bieganie, ćwiczenia ze skakanką i płytą DVD.

1.3. Osobowość muzykalna

Naukowcy udowodnili, że muzyka może mieć ogromne znaczenie w określeniu, jak często i z jakim natężeniem ćwiczy dana osoba. Wszyscy wiemy, że dzieciaki uwielbiają muzykę. Niektórych to właśnie ona mot ywuje do ruchu. Niektóre dzieci lubią zajęcia z rytmiki tylko dlatego, że towarzyszy im muzyka. Dzieci z osobowością muzyczną lubią każdy typ ćwiczeń, gdy w tle słychać muzykę. Dzisiejsze odtwarzacze MP3dają możliwość utworzenia własnej listy utworów, które można dopasować do rytmu ćwiczeń. Propozycje dla muzykalnego dziecka to: zajęcia taneczne, niektóre ćwiczenia z konsolą i wiele innych ćwiczeń, w czasie których można nosić słuchawki. Pamiętaj jednak, że dziecku nie wolno nosić słuchawek w czasie ćwiczeń na dworze.

1.4. Osobowość rywalizująca

Dzieci z tej kategorii rozkwitają, gdy mają możliwość współzawodnictwa. Potrzeba sukcesu jest u nich wrodzona, a upomnienia trenera stają się dla nich dodatkowym źródłem motywacji. Sporty drużynowe są oczywistym wyborem dla tych dzieci. Należy pamiętać, że dzieci o osobowości rywalizującej często nie są otwarte na innych. Dlatego można je efektywniej zmotywować dzięki rywalizacji indywidualnej z innymi dziećmi. Propozycje dla dzieci lubiących rywalizację to: sporty drużynowe, wschodnie sztuki walki, tenis, gimnastyka lub jazda na łyżwach.

Większość dzieci może otrzymać wystarczającą dawkę ćwiczeń dzięki zwyczajnej zabawie. Gdy maluchy zaczynają dorastać, często spotykają się ze spadkiem motywacji. Wybór ćwiczeń, które najlepiej pasują do osobowości dziecka, może pomóc mu rozbudzić w sobie wieloletnią miłość do ćwiczeń.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze