Trwa ładowanie...

Osoby cierpiące na choroby serca, cukrzycę i depresję są bardziej narażone na samotność

Avatar placeholder
11.11.2016 19:21
Osoby cierpiące na choroby serca, cukrzycę i depresję są bardziej narażone na samotność
Osoby cierpiące na choroby serca, cukrzycę i depresję są bardziej narażone na samotność

Osoby borykające się przynajmniej z dwoma problemami wśród: różnych rodzajów chorób serca, cukrzycy i depresji są w grupie wysokiego ryzyka odosobnienia społecznego i samotności w późniejszym życiu. Mężczyźni w średnim wieku, którzy cierpią na choroby serca i cukrzycę są bardziej narażeni na osamotnienie. Natomiast w grupie zwiększonego ryzyka wśród kobiet były głównie te, które chorują na depresję.

Bardziej prawdopodobne jest, że dorośli, którzy cierpią z powodu chorób serca, cukrzycy i depresji będą cierpieć na samotność i odosobnienie społeczne w przyszłości, jak sugerują nowe badania.

Choroby serca, cukrzyca i depresja mogą prowadzić do niepełnosprawności i samotności na starość
Choroby serca, cukrzyca i depresja mogą prowadzić do niepełnosprawności i samotności na starość (123rf)

Ryzyko to nie odnosi się tylko do obniżonej akceptacji w społeczeństwie i zaangażowania wśród ludzi, odnosi się stricte do samotności w późnych latach życia.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

 Osoby cierpiące na przynajmniej dwie z wymienionych chorób i stanów przewlekłych, są jeszcze bardziej narażone na osamotnienie na starość.

Wpływ ten znacznie różni się w zależności od płci i wieku, jak twierdzą naukowcy.

W tej samej grupie wiekowej, chorzy na cukrzycę i choroby serca pozostawali na tym samym poziomie ryzyka.

W większości grup wiekowych okazało się również, że choroby te zwiększają również ryzyko niepełnosprawności w późniejszych latach życia.

ZOBACZ TAKŻE

Depresja na starość

Eksperci uważają, że wiedza na temat wpływu wielu chorób na zdrowie psychiczne w późniejszym wieku może prowadzić do opracowania nowych linii terapeutycznych.

„Te odkrycia pomogą nam lepiej zrozumieć, jak choroby wpływają na zdrowie osób dorosłych w wieku średnim i starszych. Wyniki naszych badań świadczą, że większość osób dorosłych, którzy cierpią na samotność i niepełnosprawność w późnych latach zycia, chorowały wcześniej na depresję, cukrzycę lub choroby serca lub też kombinacje z powyższych chorób. W zależności od wieku i płci, choroby przewlekłe wpływają na niepełnosprawność w późniejszych latach życia” – mówi główna autorka badań i osoba zarządzająca zespołem badawczym Laura Griffith.

„Często, gdy bierzemy pod uwagę niepełnosprawność, najwięcej przypadków odnajdujemy w grupie wiekowej powyżej 65 lat. Jednak, gdy chcemy opracować działania zapobiegawcze wcześniej, musimy je rozpocząć w młodszych latach życia” – dodaje Griffith.

Nie taka straszna starość
Nie taka straszna starość [4 zdjęcia]

W zachodniej kulturze starość jest czymś, co przeraża, z czym się walczy i co ciężko zaakceptować. Chcemy

zobacz galerię

Samotność w późnych latach życia jest przerażającą wizją i wiele osób chce się przed nią uchronić. Każdy człowiek pełni w społeczeństwie w swoim życiu rozmaite role oraz posiada rodzinę dalszą lub bliższą.

Czasem jednak bywa tak, że niektóre zaburzenia zdrowotne, które przeżywamy wpływają na nasze zdrowie psychiczne, co odbija się na zwiększonym ryzyku bycia samotnym. Dzięki wynikom tych badań wiemy, jakie czynniki mogą wpływać na osamotnienie i niepełnosprawność na starość.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Journal of Epidemiology i Community Health”.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze