Przejdź na WP

Osoby o niższym wzroście mają większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Zaskakujące ustalenia diabetologów

Zgodnie z nowymi ustaleniami niemieckich naukowców, niższy wzrost może przekładać się na większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Na całym świecie to problem 420 milionów osób.

Zobacz film: "Mandaryna: "Cukrzyca jest moją przyjaciółką. Nie należy z nią walczyć, bo się nie wygra""

1. Niżsi częściej chorują na cukrzycę

W czasopiśmie "Diabetologia" opublikowano wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Poczdamu. Przebadano 11 tys. mężczyzn i 16 tys. kobiet w ciągu 5 lat. Ankietowani byli w wieku od 40 do 65 lat.

Wnioski zaskoczyły autorów testów. Okazało się, że zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 ma związek ze wzrostem. Każde 10 cm wzrostu więcej, zmniejszało ryzyko zachorowania o 41 proc. u mężczyzn i o 33 proc. u kobiet.

Stwierdzono, że zależność jest bardziej złożona niż sam pomiar wzrostu. Uważa się, że ma związki z wyższą zawartością tłuszczu w wątrobie niskich osób. Obserwuje się u nich również większe ryzyko chorób serca i układu krążenia, w tym udarów mózgu.

Zauważono, że również wrażliwość na insulinę i praca trzustki są lepsze u osób obdarzonych hojniej przez naturę, jeśli chodzi o wzrost.

2. Cukrzyca - przyczyny i skutki

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna i narastający problem społeczny. Szacuje się, że w najbliższym dwudziestoleciu liczba chorych na cukrzycę przekroczy 600 tys.

Cukrzyca to przewlekła choroba ogólnoustrojowa charakteryzująca się hiperglikemią, czyli podwyższonym stężeniem glukozy (cukru) we krwi. Schorzenie to wynika z defektu wydzielania lub działania insuliny. Insulina jest hormonem wytwarzanym w trzustce, który stabilizuje prawidłowy poziom glukozy we krwi, umożliwiając jej wnikanie do komórek.

Niedobór insuliny prowadzi nie tylko do zaburzeń w metabolizmie węglowodanów, ale też białek i tłuszczów. Przewlekłe podwyższenie poziomu glukozy we krwi powoduje uszkodzenia różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, układu nerwowego, serca oraz naczyń krwionośnych.

Zauważono związki zachowań na cukrzycę ze wzrostem pacjenta
Zauważono związki zachowań na cukrzycę ze wzrostem pacjenta (123RF)

Te odległe skutki długotrwałej hiperglikemii nazywamy powikłaniami cukrzycy. Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje około 1,5 miliona osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy