Trwa ładowanie...

Osoby poniżej 20 roku życia mniej narażone na COVID-19. Badania naukowców z London School of Hygiene & Tropical Medicine

Naukowcy szacują, że dzieci i młodzież poniżej 20 roku życia ma blisko 50 proc. mniejsze szanse na zarażenie się koronawirusem. Badania opublikowano w czasopiśmie medycznym Nature Magazine.

1. Osoby poniżej 20 roku życia mniej narażone na zarażenie koronawirusem

Brytyjscy naukowcy do swoich badań wykorzystali modele transmisji wirusa, by oszacować podatność na SARS-CoV-2 w poszczególnych grupach wiekowych. Następnie wyniki swoich szacunków porównali z danymi o faktycznie występujących przypadkach.

Okazało się, że objawy kliniczne występują u zaledwie 21 proc. osób w przedziale wiekowym 10-19 lat. Z wiekiem ten odsetek rośnie, by osiągnąć 69 proc. u osób w wieku 70 lat lub starszych. Co więcej, analizując dane z sześciu krajów (w tym z Chin i Włoch), naukowcy doszli do wniosku, że u dzieci nie tylko rzadziej występują objawy COVID-19, ale również mogą być mniej podatne na zarażenie się koronawirusem.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Dr Michał Sutkowski o noszeniu maseczek"

2. Dlaczego w niektórych krajach jest mało przypadków COVID-19?

Naukowcy zwrócili uwagę, że fakt, iż osoby poniżej 20 roku życia mają mniejsze szanse na zarażenie się koronawirusem, może wskazywać, dlaczego w niektórych krajach liczba przypadków COVID-19 jest niewielka. Ich zdaniem warto byłoby przeprowadzić badania nad tym, czy wśród mieszkańców krajów o niskich dochodach (gdzie społeczeństwo jest młodsze, ze względu na niższą średnią długość życia) występuje faktycznie niższa zachorowalność na COVID-19.

To również wyjaśniałoby, dlaczego w krajach takich jak np. Szwecja, czy Wielka Brytania koronawirus zebrał tak śmiertelne żniwo.

Zobacz także: Dlaczego w Afryce odnotowano tak mało przypadków koronawirusa?

3. Czy dzieci wrócą do szkół po wakacjach?

W swoim badaniu lekarze podkreślają, że, choć powinno się przeprowadzić dodatkowe badania na ten temat, to interwencje rządów w postaci zamknięcia szkół i przedszkoli mogą mieć "niewielki wpływ" na transmisję wirusa. Oznaczałoby to, że w wielu krajach, dzieci wrócą do szkół już po wakacjach.

"Jeśli potwierdzą się hipotezy naukowców mówiące o zmniejszonej podatności na zarażenie SARS-CoV-2 u dzieci może to spowodować, że nauczymy się lepiej zarządzać transmisją w całej populacji” - napisali naukowcy w podsumowaniu wyników badań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza