Trwa ładowanie...

Osoby poniżej 20 roku życia mniej narażone na COVID-19. Badania naukowców z London School of Hygiene & Tropical Medicine

Naukowcy szacują, że dzieci i młodzież poniżej 20 roku życia ma blisko 50 proc. mniejsze szanse na zarażenie się koronawirusem. Badania opublikowano w czasopiśmie medycznym Nature Magazine.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Dr Michał Sutkowski o noszeniu maseczek"

1. Osoby poniżej 20 roku życia mniej narażone na zarażenie koronawirusem

Brytyjscy naukowcy do swoich badań wykorzystali modele transmisji wirusa, by oszacować podatność na SARS-CoV-2 w poszczególnych grupach wiekowych. Następnie wyniki swoich szacunków porównali z danymi o faktycznie występujących przypadkach.

Okazało się, że objawy kliniczne występują u zaledwie 21 proc. osób w przedziale wiekowym 10-19 lat. Z wiekiem ten odsetek rośnie, by osiągnąć 69 proc. u osób w wieku 70 lat lub starszych. Co więcej, analizując dane z sześciu krajów (w tym z Chin i Włoch), naukowcy doszli do wniosku, że u dzieci nie tylko rzadziej występują objawy COVID-19, ale również mogą być mniej podatne na zarażenie się koronawirusem.

2. Dlaczego w niektórych krajach jest mało przypadków COVID-19?

Naukowcy zwrócili uwagę, że fakt, iż osoby poniżej 20 roku życia mają mniejsze szanse na zarażenie się koronawirusem, może wskazywać, dlaczego w niektórych krajach liczba przypadków COVID-19 jest niewielka. Ich zdaniem warto byłoby przeprowadzić badania nad tym, czy wśród mieszkańców krajów o niskich dochodach (gdzie społeczeństwo jest młodsze, ze względu na niższą średnią długość życia) występuje faktycznie niższa zachorowalność na COVID-19.

To również wyjaśniałoby, dlaczego w krajach takich jak np. Szwecja, czy Wielka Brytania koronawirus zebrał tak śmiertelne żniwo.

Zobacz także: Dlaczego w Afryce odnotowano tak mało przypadków koronawirusa?

3. Czy dzieci wrócą do szkół po wakacjach?

W swoim badaniu lekarze podkreślają, że, choć powinno się przeprowadzić dodatkowe badania na ten temat, to interwencje rządów w postaci zamknięcia szkół i przedszkoli mogą mieć "niewielki wpływ" na transmisję wirusa. Oznaczałoby to, że w wielu krajach, dzieci wrócą do szkół już po wakacjach.

"Jeśli potwierdzą się hipotezy naukowców mówiące o zmniejszonej podatności na zarażenie SARS-CoV-2 u dzieci może to spowodować, że nauczymy się lepiej zarządzać transmisją w całej populacji” - napisali naukowcy w podsumowaniu wyników badań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.