Osoby urodzone w okresie wyżu demograficznego są narażone na ryzyko chorób serca i cukrzycy

Lekarze ostrzegają, że osiem na dziesięć kobiet w ich wieku 50-60 lat ma zbyt dużo tłuszczu w talii.

Dame Sally Davies powiedziała, że 75 proc. mężczyzn w tym samym wieku ma dokładnie ten sam problem.

Takie duże ilości tłuszczu trzewnego u ludzi zwiększają ryzyko wystąpienia u nich cukrzycy typu 2 i chorób serca.

W raporcie, który bada zdrowie osób z wyżu demograficznego, jasno wykazano, że ćwiczenia są niezbędne, aby zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci.

Dame Sally powiedziała, że te statystyki są zdumiewające. Jeśli ci dorośli chcą podjąć działania mające na celu zmniejszenie ryzyka i utrzymanie aktualnego stanu zdrowia w starszym wieku, bardzo ważne jest, aby im to bezpośrednio uświadomić.

"Już wcześniej wyraziłam zaniepokojenie, jeśli chodzi o "normalizację" nadwagi i otyłości, powołując się na rosnące trudności w określeniu, co jest normalne, a co nieprawidłowe ze względu na fakt, że bycie albo powyżej zdrowej wagi, albo osobą otyłą jest teraz tak powszechne" - dodała.

"Oczywiście, ta grupa wiekowa może wyciągnąć znaczne korzyści z optymalizacji poziomu aktywności fizycznej, aby zmaksymalizować ich zdrowie, zarówno obecnie, jak i w zbliżającym się tzw. podeszłym wieku".

Najnowsze dane wskazują, że prawie połowa mężczyzn z wyżu demograficznego i ponad jedna trzecia kobiet ma nadwagę.

Rząd doradza dorosłym, aby zaczęli wykonywać ćwiczenia o umiarkowanej intensywności przez 150 minut tygodniowo.

Jednak raport stwierdza, że ludzie w wieku 50 lat byli znacznie mniej aktywni niż osoby w tym samym wieku 10 lat temu.

Jednocześnie ponad dwie trzecie wszystkich osób z wyżu demograficznego nie podjęło żadnych ćwiczeń trwających ponad pół godziny w ciągu ostatniego miesiąca.

Jednak stwierdzono znaczne nierówności pomiędzy istniejącym poziomem aktywności w całym kraju.

5 chorób, które są często źle diagnozowane

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości, które potrafią świetnie „podszyć się” pod...

Dame Sally powiedziała, że była "zaskoczona", aby dowiedzieć się, że wskaźniki braku aktywności były tak wysokie, i wynosiły 80 proc. w Gateshead i Stoke on Trent.

Jej raport stwierdził również, że rekordowa liczba osób z wyżu demograficznego ulega infekcjom przenoszonym drogą płciową.

Dame Sally powiedziała również, że ten wzrost był częściowo spowodowany rosnącymi wskaźnikami rozwodów, przypadkowego seksu i przekonania, że prezerwatywy są tylko dla młodych.

Co nas zabija? 10 najgroźniejszych chorób współczesności

Nowotwory plasują się na drugim miejscu wśród głównych przyczyn zgonów Polaków. Aż 25 proc. wszystkich zgonów w naszym kraju stanowią przypadki śmierci...

Najnowsze dane pokazują, że liczba zakażeń przenoszonych drogą płciową (STI) w grupie wiekowej od 50 do 70 roku życia wzrosła o 38 proc. w ciągu ostatnich trzech lat.

Statystyki pokazują, że liczba zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową w Polsce stale rośnie. Na przykład w 2012 roku potwierdzono 677 przypadków kiły, o 22 więcej niż w 2011. Jednak lekarze i eksperci podkreślają, że choroby te są wstydliwym tematem, a przypadków jest zdecydowanie więcej, jednak chorzy wybierają prywatne gabinety, aby zachować dyskrecje.

Marta Pawlak, 12 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Bezdomność, a rozwój chorób

Bezdomność dotyczy wielu osób na całym świecie - właściwie nie ma regionu, który nie borykałaby się z tym problemem. Tylko w Polsce prawdopodobnie żyje 31 tysięcy bezdomnych osób. To przykre zjawisko może mieć odzwierciedlenie w zapadalności na różne...