Osoby z alergią pokarmową powinny szczególnie uważać na etykiety niektórych produktów

Konsumenci są często myleni przez etykiety produktów spożywczych, które ostrzegają przed występowaniem  potencjalnych alergenów, a konsekwencje takich pomyłek mogą być poważne.

Konsumenci ignorują etykiety

„40 procent konsumentów, którzy mają alergię pokarmową, albo cierpi na nią ich dziecko, kupuje produkty z ostrzeżeniami o alergenach” – mówi autorka badania, dr Ruchi Gupta.  Jest ona pediatrą w Szpitalu Dziecięcym im. Ann i Robert H. Lurie w Chicago.

Naukowcy odkryli, że dla konsumentów najbardziej niezrozumiałe są te etykiety, żywności, na których jest napisane "może zawierać" lub "mógł mieć styczność z".

„Chociaż te etykiety mogą nie brzmieć wyjątkowo niebezpieczne, jak te, które mówią, że produkt z pewnością zawiera konkretny alergen, ostrzeżenia nie znajdują się tam bez powodu” -  podkreśla Gupta.

Gupta i jej współpracownicy przeprowadzili ankietę pośród ponad 6600 respondentów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Odpowiadali na pytania, w jaki sposób kupują żywność dla siebie, albo  bliskich z alergią pokarmową.

Według autorów badania, prawie 8 procent dzieci i 2 procent dorosłych cierpi na alergie pokarmowe. I blisko 40 procent dzieci z alergiami pokarmowymi doświadczyło co najmniej jednej reakcji zagrażającej życiu.

Zgodnie z zasadami etykietowania żywności, firmy spożywcze muszą zidentyfikować główne alergeny, jeżeli znajdują się w produkcie. Są to przede wszystkim: jaja, mleko, pszenica, orzeszki ziemne, ryby, skorupiaki, soja i orzechy włoskie.

Jednakże, ryzyko istnieje również, jeśli żywność nie zawiera składników uczulających, ale jest produkowana w zakładzie, gdzie wytwarza się pokarmy zawierające takie składniki. Wtedy śladowe ilości alergenu mogą dostać się do produktu.  W rezultacie, producenci żywności zaczęli dodawać ostrzeżenie o takiej możliwości.

„Ignorowanie ostrzeżeń jest niebezpieczne. To, ile alergenu potrzebne jest do wywołania reakcji, zależne jest od indywidualnych predyspozycji danej osoby, więc nie można z całą pewnością powiedzieć, że produkt, który może zwierać alergeny, okaże się szkodliwy, czy nie.

Fakty i mity o alergiach pokarmowych

Chociaż ¼ osób może twierdzić, że ma alergię pokarmową, prawdą jest, że alergia ta dotyczy 6% dzieci i 2% dorosłych. Wiele osób myli alergię z nietolerancją....

Trzeba poprawić przejrzystość etykiet

Badanie zostało opublikowane na początku listopada w czasopiśmie „Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice”. Zostało przeprowadzone przez Ośrodek Badań i Edukcji o Alergii Pokarmowej oraz Organizację ds. Alergii Pokarmowej w Kanadzie.

Gupta mówi, że etykiety żywności potrzebują zmiany.  W Kanadzie, organizacja Zdrowie Kanada opowiada się za tym, żeby na etykietach umieszczać jedynie wyrażenie „może zawierać”. Inni proponują, by rozpisać procentową zawartość poszczególnych alergenów.

10 mało znanych alergenów

Na pewno wszyscy słyszeli o alergii na pyłki, zarodniki pleśni czy zwierzęta. A co z alergią na wodę, obuwie lub ćwiczenia? Sprawdź te niezwykle rzadko...

Badanie wskazuje nie tylko na "fakt, że rodziny alergików kupują produkty żywnościowe w zasadzie z dnia na dzień. Trzeba dlatego poprawić  przejrzystość etykietowania żywności" – mówi dr Vivian Hernandez-Trujillo , ordynator oddziału alergii i immunologii pediatrycznej w Szpitalu Dziecięcym w Miami.

Co robić, dopóki etykiety nie zostaną zmienione? "Radzę moim pacjentom, aby unikali wszystkich produktów, które mają na etykiecie adnotację, że mogą zawierać alergen” – mówi Hernandez-Trujillo.

Kinga Ludwik, ponad rok temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Kontuzjowana Serena Williams nie zagra w finale WTA KC w Singapurze

Serena Williams wycofała się z przyszłotygodniowych zawodów WTA KC w Singapurze z powodu kontuzji barku. Amerykanka znajdująca się na drugim miejscu w rankingu światowym, nie grała od dotarcia do półfinału US Open we wrześniu. Miejsce Williams może...