Trwa ładowanie...

Osoby z chorobą Parkinsona mają mniejsze deficyty poznawcze, kiedy leżą

Avatar placeholder
05.12.2016 10:58
Osoby z chorobą Parkinsona mają mniejsze deficyty poznawcze, kiedy leżą
Osoby z chorobą Parkinsona mają mniejsze deficyty poznawcze, kiedy leżą

W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Neurology” zespół badawczy kierowany przez neurologów w Beth Israel Deaconess Medical Center (szpital kliniczny w Bostonie ) i neuropsychologów z Uniwersytetu w Bostonie wykazały, że u pacjentów z chorobą Parkinsona spadek ciśnienia krwi który można zaobserwować gdy pacjent wstaje - stan znany jako hipotonia ortostatyczna - wykazuje znaczne deficyty poznawcze.

Deficyty te są odwracalne – wystarczy, że badany się położy i ciśnienie krwi wraca do normy.

1. Pacjentów z parkinsonem zwykle bada się na siedząco

Te zaburzenia poznawcze mogą pozostać niezauważone przez lekarzy podczas oceny stanu pacjentów z chorobą Parkinsona, którzy są zwykle w pozycji leżącej lub siedzącej, i może to prowadzić do trudności w codziennych czynnościach, wykonywanych podczas stania i chodzenia, takich jak śledzenie konwersacji, zauważanie zmian i interpretacja sygnałów drogowych.

"Zaburzenia poznawcze są częstym objawem choroby Parkinsona . W tym badaniu wykazano, że w pozycji pionowej u pacjentów z chorobą Parkinsona pogłębiają się deficyty poznawcze, a efekt ten jest przejściowy i odwracalny. ****

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Kiedy osoby z chorobą Parkinsona stoją, mają większe problemy z kojarzeniem
Kiedy osoby z chorobą Parkinsona stoją, mają większe problemy z kojarzeniem (Shutterstock)

W oparciu o te wyniki, zalecamy klinicystom dokonywać badań funkcji poznawczych w różnych pozycjach” - powiedział główny autor, dr Roy Freeman, dyrektor Centrum Zaburzeń Nerwów Autonomicznych i Obwodowych BIDMC i profesor neurologii na Harvardzie.

Zauważono sztywność i drżenie oraz spowolnienie ruchowe, charakterystyczne dla choroby Parkinsona , która jest postępującą degenerację części układu nerwowego. To wpływa na wiele aspektów ruchu i może spowodować zastyganie wyrazu twarzy, sztywnienie kończyn, również problemy z chodzeniem i postawą.

Parkinson wiąże się również z wadami poznawczymi przypisywanymi zaburzeniom w łączności pomiędzy obszarami mózgu. U 50 procent osób z chorobą Parkinsona może również wystąpić niedociśnienie ortostatyczne.

Zobacz także

Freeman i współpracownicy, w tym Justin Centi i Alicja Cronin-Golomb, dyrektor Centrum Klinicznego Biopsychologii i profesor psychologii  Uniwersytecie Bostońskim, podzielili  55 ochotników na trzy grupy: 18 pacjentów zarówno z parkinsonem i hipotonią ortostatyczną, 19 pacjentów z parkinsonem, ale bez hipotonii  i 18 uczestników całkowicie zdrowych.

Wszyscy uczestnicy przeszli serię testów poznawczych, z próbami przeprowadzonymi kiedy leżeli i kiedy byli przechyleni o 60 stopni. Naukowcy mierzyli i rejestrowali ciśnienie krwi uczestników przed i podczas każdej rundy testów poznawczych w celu upewnieni się, że ​​uczestnicy nie są narażeni na omdlenia.

2. Trzeba zmienić metody badania chorych z Parkinsonem

"Tak jak podejrzewaliśmy, ludzie zarówno z chorobą Parkinsona, jak i z hipotonią, mieli  zaburzenia wszystkich funkcji poznawczych, związane postawą, gdy byli w pozycji pionowej" - powiedział Centi, który zauważył, że uczestnicy badania z chorobą Parkinsona bez hipotonii wykazali deficyt w czasie tylko dwóch testów poznawczych. Nie było różnicy pomiędzy postawą pionową i leżącą dla grupy kontrolnej.

Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna)
Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna) [8 zdjęć]

Choroba Parkinsona Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, czyli nieodwracalnym

zobacz galerię

"Zasadniczo wszystkie testy neuropsychologiczne są przeprowadzane na pacjentach w pozycji siedzącej, zarówno w czasie kontroli, jak i podczas większości badań naukowych - z wyjątkiem badań obrazowych, w którym pacjent jest w pozycji leżącej.

Wydajność poznawcza, którą widzimy u pacjentów z chorobą Parkinsona, testowana podczas siedzenia lub leżenia, w rzeczywistości może maskować ich problemy poznawcze w prawdziwym życiu, gdy pacjenci są najczęściej na stojąco wykonują codzienne zajęcia.

Również wzory aktywności mózgu, które widzimy na obrazowaniu, gdy są w pozycji leżącej, mogą być inne niż wzorce, które mózg wytwarza podczas normalnej aktywności pionowej "- tłumaczy  Cronin-Golomb.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze