Trwa ładowanie...

Osoby z nadwagą i otyłością doświadczają zdecydowanie więcej objawów COVID-19. Nowe badania

To, że otyłość wiąże się z gorszymi wynikami wśród osób hospitalizowanych z powodu COVID-19, wiadomo od dawna. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z University of Southern California dowodzą, że wpływa ona również na objawy u pacjentów z łagodnymi postaciami tej choroby.

spis treści

1. COVID-19 a masa ciała

W badaniu kierowanym przez dr Pię Pannaraj wzięło udział 522 dorosłych i dzieci (w wieku od 1 miesiąca do 84 lat), u których uzyskano pozytywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 w warunkach ambulatoryjnych (nie w szpitalu). Ok. 20 proc. uczestników miało podstawowe schorzenia, w tym astmę, cukrzycę i choroby sercowo-naczyniowe. Ok. 62 proc. miało za wysoki BMI.

Zobacz film: "Prof. Simon odradza leczenie amantadyną pacjentów z COVID-19"

Wśród potwierdzonych przypadków COVID-19 56 proc. było objawowych. Okazało się, że i dorośli, i dzieci z nadwagą lub otyłością doświadczały zdecydowanie więcej objawów COVID-19. Chodzi tu zwłaszcza o objawy ze strony układu pokarmowego oraz oddechowego, takie jak kaszel i duszności. Dodatkowo symptomy te utrzymywały się u nich wyraźnie dłużej.

Osoby z nadwagą i otyłością doświadczają zdecydowanie więcej objawów COVID-19. Nowe badania
Osoby z nadwagą i otyłością doświadczają zdecydowanie więcej objawów COVID-19. Nowe badania (Getty)

2. Konieczne szczepienia

"Podkreśla to szczególną potrzebę zapewnienia szczepień przeciwko COVID-19 właśnie w tej grupie: osób z nadwagą i otyłością - uważa dr Pannaraj. - To jedyna szansa na złagodzenie możliwych do uniknięcia powikłań w tej populacji".

Jak mówi, prawie od początku pandemii wiadomo, że otyłość jest jednym z głównych czynników ryzyka ciężkiego COVID-19. I pewnie dlatego większość badań koncentruje się na otyłych pacjentach wymagających hospitalizacji, mimo że nadal większość osób zakażonych COVID-19 jest leczona poza szpitalami.

Badania ukazały się na łamach czasopisma "Influenza and Other Respiratory Viruses".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza