Trwa ładowanie...

Osoby z zespołem metabolicznym mogą potrzebować więcej witaminy E

Nowe badania wykazały, że osoby z zespołem metabolicznym potrzebują znacznie więcej witaminy E, co może być poważnym problemem zdrowia publicznego, w związku z milionami ludzi, którzy mają to schorzenie, które jest często związane z otyłością.

Badanie opublikowane w "American Journal of Clinical Nutrition" wyjaśniło również, że konwencjonalne testy mierzące poziom witaminy E we krwi mogą mieć ograniczoną dokładność w porównaniu do testów wykonanych w laboratoriach badawczych, do tego stopnia, że konwencjonalne testy rzeczywiście mogą maskować podstawowy problem.

Witamina E - jeden z najtrudniej uzyskiwanych składników odżywczych za pomocą diety – to przeciwutleniacz ważny dla ochrony komórek.

To także wpływa na ekspresję genów, funkcje układu immunologicznego i uszkodzenia miażdżycowe, jest ważna dla wzroku i funkcji neurologicznych, oraz w znacznym stopniu zapobiega jełczeniu tłuszczu.

Osoby z zespołem metabolicznym powinny przyjmować większe ilości witaminy E w diecie
Osoby z zespołem metabolicznym powinny przyjmować większe ilości witaminy E w diecie

Badania składników odżywczych wykazały, że większość kobiet i mężczyzn nie dostarcza odpowiedniego dziennego spożycia witaminy E w diecie. Jej bogatym źródłem są migdały, kiełki pszenicy, różne nasiona i oleje, i w znacznie mniejszych ilościach niektóre warzywa i sałata, takie jak szpinak i kapusta.

Badanie to zostało wykonane przez naukowców z Instytutu Linus Pauling na Uniwersytecie Stanowym Oregon i Programu Żywienia Człowieka na Uniwersytecie Stanowym w Ohio, jako podwójnie ślepa próba, koncentrująca się na stężeniu witaminy E u osób z zespołem metabolicznym.

"Badania wykazały, że osoby z zespołem metabolicznym potrzebują około 30-50 proc. więcej witaminy E niż te, które są ogólnie zdrowe" - powiedział Maret Traber, profesor w Szkole Zdrowia Publicznego i Nauk Humanistycznych OSU.

"W poprzednich pracach wykazano, że osoby z zespołem metabolicznym mają niższą biodostępność witaminy E. Nasza obecna praca wykorzystuje nowatorskie podejście do mierzenia, jak dużo witaminy E organizm potrzebuje. Badanie to jasno pokazuje, że osoby z zespołem metabolicznym potrzebują większej dawki tej witaminy".

Zespół metaboliczny jest określony przez diagnozę trzech lub więcej z kilku stanów, takich jak otyłość brzuszna, podwyższony poziom lipidów, wysokie ciśnienie krwi, stan zapalny, tendencja do zakrzepów oraz oporność na insulinę lub zaburzenia tolerancji glukozy.

Naukowcy, po raz pierwszy, jasno przedstawili również wadę konwencjonalnego podejścia do pomiaru witaminy E.

Dzięki znakowaniu witaminy E deuterem, stabilnym izotopem wodoru, naukowcy byli w stanie zmierzyć ilości mikroelementów, która została wyeliminowana przez organizm, w porównaniu do spożycia.

ZOBACZ TAKŻE:

Zaawansowane badania laboratoryjne, które nie są dostępne dla ogółu społeczeństwa, wykazały, że osoby z zespołem metabolicznym zatrzymywały 30-50 proc. więcej witaminy E, niż osoby zdrowe - pokazując, że jest ona potrzebna. Gdy organizm nie potrzebuje witaminy E, nadmiar jest wydalany.

Jednak w grupie pacjentów z zespołem metabolicznym, nawet ich tkanki przyjmowały i utrzymywały potrzebną witaminę E, a ich poziom we krwi według pomiaru konwencjonalnego był mniej więcej taki sam jak w przypadku normalnego, zdrowego człowieka.

"Odkryliśmy, że poziom witaminy E często wygląda normalnie we krwi, bo ten mikroelement jest powiązany z wysokim poziomem cholesterolu i tłuszczu" – powiedział Traber.

7 faktów na temat suplementów diety
7 faktów na temat suplementów diety [7 zdjęć]

Obecnie suplementy diety są bardzo popularne i ogólnodostępne. Możemy je dostać nie tylko w aptekach,

zobacz galerię

"Tak więc witamina E może pozostać na wyższych poziomach w układzie krążenia i dać złudzenie odpowiednich poziomów, nawet gdy w tkankach jest niewystarczający".

"To w zasadzie oznacza, że konwencjonalne badania krwi na poziom witaminy E, są bezużyteczne" – dodał.

Wyniki pozwalają na stwierdzenie, że osoby z zespołem metabolicznym mają wyższy poziom stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego, co sprawia, że zawierają i wymagają większej ilości przeciwutleniaczy, takich jak witamina E.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza