Trwa ładowanie...

Osocze bogatopłytkowe na stawy

Choć kojarzone jest przede wszystkim z naturalną regeneracją skóry to osocze bogatopłytkowe znalazło skuteczne zastosowanie również w innych dziedzinach medycyny. Jedną z nich jest rehabilitacja, która wykorzystuje ten wyjątkowy preparat m.in. do regeneracji stawów. Na czym polega zabieg wyjaśnia lek. rehabilitacji medycznej Ewelina Styczyńska-Kowalska z Kliniki VESUNA.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Terapia osoczem bogatopłytkowym polega na wykorzystaniu krwi osoby poddawanej kuracji. Metoda pozwala na aplikację preparatu bogatego w komórki i czynniki wzrostu w różne obszary ciała. W porównaniu do innych preparatów, dzięki swojej biokompatybilności z organizmem pacjenta, jest on całkowicie bezpieczny dla skóry, ponieważ nie niesie za sobą ryzyka pojawienia się reakcji alergicznej oraz wystąpienia skutków ubocznych.

Choć najczęściej stosowany jest do wypełniania zmarszczek, wygładzania i ujędrniania skóry to z wielkim powodzeniem wykorzystywany jest również w rehabilitacji medycznej oraz ortopedii.

1. Szerokie zastosowania

Urazy sportowe, dolegliwości reumatyczne, przeciążenia stawów czy bóle mięśniowe to tylko niektóre ze wskazań do terapii osoczem bogatopłytkowym. Zabieg odpowiada za proces gojenia uszkodzonych tkanek, a w efekcie pomaga w ich odbudowie. Przyspiesza regenerację ran, tkanki kostnej, tkanek miękkich oraz chrząstki stawowej, wpływa na zwiększanie wytrzymałości ścięgien powstałych m.in. w wyniku urazu, stymuluje naprawę tkanek stawów oraz pomaga w skutecznym leczeniu przewlekłych schorzeń zapalnych ścięgien, tkanek miękkich czy więzadeł.

Preparat Regeneris® jest też stosowany jako terapia wspomagająca leczenie, m.in. w przypadku ubytków chrząstki stawowej po urazie czy w wyniku choroby zwyrodnieniowej, po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, uszkodzenia łąkotek, zaburzonego zrostu kostnego czy trudno gojących się ran i owrzodzeń.

2. Przeciwwskazania

Oprócz licznych zastosowań wykorzystywanie osocza bogatopłytkowego ma też pewne przeciwwskazania, o których należy pamiętać odpowiadając na pytania w trakcie wywiadu lekarskiego. Z terapii tej nie mogą korzystać osoby, cierpiące na choroby krwi, m.in. trombocytopenię, chorobę nowotworową, stany zapalne stawów, sklerodermię, zespół wątrobowo-nerkowy czy przewlekłe choroby wątroby.

Osocze bogatopłytkowe na stawy jest coraz bardziej popularne
Osocze bogatopłytkowe na stawy jest coraz bardziej popularne

Zabiegu nie można wykonywać również kobietom w ciąży i w trakcie karmienia piersią, chorym w trakcie immunosupresji, zakażonym wirusami HIV, HCV oraz HBS czy pacjentom, przyjmującym leki wydłużające czas krwawienia.

3. Zalecenie przed zabiegiem

Na 5 dni przed zabiegiem nie należy przyjmować leków przeciwzakrzepowych, a 2,3 dni przed jego przeprowadzeniem unikać niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Sam zabieg podawania preparatu trwa ok. 30-40 minut, odbywa się pod kontrolą USG lub bez kontroli w zależności od planowego miejsca podania.

Po zabiegu ważny jest kilkudniowy okres rekonwalescencji, podczas którego pacjent powinien się oszczędzać oraz unikać przeciążenia kończyny.

4. Dalsze wskazania

Po zabiegu mogą pojawiać się dolegliwości bólowe. Do ich łagodzenia można stosować okłady z lodu oraz leki przeciwbólowe, tj. paracetamol lub tramadol. Kolejna wizyta odbywa się zazwyczaj po 3 tygodniach od zabiegu, w trakcie której lekarz bada ponownie pacjenta oraz ocenia potrzebę wykonania powtórnej aplikacji osocza bogatopłytkowego lub zaplanowania dalszego leczenia i rehabilitacji.

Do uzyskania maksymalnych efektów mogą być potrzebne od 1 do 3 zabiegów. Ilość ta jest ustalana indywidualnie, w zależności od schorzenia i efektów leczenia, jednak większość pacjentów uzyskuje poprawę już po jednym zabiegu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.