Trwa ładowanie...

Ostateczne wyniki badań potwierdzają skuteczność szczepionki przeciw wirusowi Ebola

Avatar placeholder
28.12.2016 08:57
Ostateczne wyniki badań potwierdzają skuteczność szczepionki przeciw wirusowi Ebola
Ostateczne wyniki badań potwierdzają skuteczność szczepionki przeciw wirusowi Ebola

Szczepionkę o nazwie rVSV-ZEBOV sprawdzono w badaniu z udziałem 11 841 ludzi w Gwinei w roku 2015. Wśród 5 837 osób, które otrzymały szczepionkę, nie stwierdzono przypadków wirusa Ebola po 10 lub więcej dniach od szczepienia. Dla porównania, 23 przypadki wirusa odnotowano u tych, którzy nie otrzymali szczepionki. 

 

Szczepionka jest pierwszą opracowaną w celu zapobiegania infekcji  jednego z najbardziej znanych śmiertelnych patogenów.

Badanie było prowadzone przez Światową Organizację Zdrowia, wraz z Ministerstwem Zdrowia w Gwinei i innymi partnerami międzynarodowymi, a wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "The Lancet".

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

"Chociaż te przekonujące wyniki przychodzą zbyt późno dla tych, którzy stracili życie w czasie epidemii wirusa Ebola w Afryce Zachodniej, pokazują one jednak, że podczas następnych epidemii Eboli, nie będziemy bezbronni" - mówi dr Marie-Paule Kieny, zastępca dyrektora generalnego w systemie opieki zdrowotnej i innowacji Światowej Organizacji Zdrowia oraz główny autor badania.

Badania dowiodły skuteczność opracowanej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola
Badania dowiodły skuteczność opracowanej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola (123rf)

Producent szczepionki, Merck, Sharpe & Dohme, został doceniony za swoje odkryciew tym roku.

Wirus Ebola został zidentyfikowany po raz pierwszy w 1976 roku, kiedy odnotowano sporadyczne wybuchy epidemii w Afryce. Ale w latach 2013-2016 Afrykę Zachodnią dotknęła epidemia eboli, która spowodowała ponad 11 300 zgonów, co podkreśliło potrzebę stworzenia szczepionki.

Gdy został zdiagnozowany nowy przypadek Eboli, zespół badawczy prześledził wszystkie osoby, które mogły być w kontakcie z chorą osobą w ciągu ostatnich 3 tygodni. Dotyczyło to osób, które żyły w tym samym gospodarstwie domowym, były odwiedzane przez pacjenta lub były w bliskim kontakcie z pacjentem.

Początkowo uczestnicy zostali losowo wybrani do grupy otrzymującej szczepionkę natychmiast lub po upływie 3 tygodni. Po udownionym działaniu szczepionki, rozpoczęto oferowanie jej także dzieciom.

"Ebola stanowi druzgocącą spuściznę w naszym kraju. Jesteśmy dumni, że mogliśmy przyczynić się do opracowania szczepionki, która będzie chronić inne narody przed tą epidemią" - mówi dr Keita Sakoba, dyrektor Narodowej Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia w Gwinei.

ZOBACZ TAKŻE

Objawy Eboli

Aby ocenić bezpieczeństwo osób, które otrzymały szczepionkę w ciągu 30 minut po szczepieniu obserwowano pacjentów podczas wizyt domowych do 12 tygodni później. Około połowa zgłaszała łagodne objawy w krótkim czasie po szczepieniu, w tym ból głowy, zmęczenie i ból mięśni, ale nie były to efekty długoterminowe. Odnotowano dwa poważne zdarzenia niepożądane uznane za związane ze szczepieniem (gorączka i jeden wstrząs anafilaktyczny), a jedna miała objawy objawy grypopodobne. Wszystkie te osoby szybko powróciły do zdrowia.

"Ten proces zarówno historyczny i innowacyjny był możliwe dzięki międzynarodowej współpracy i koordynacji, dzięki wkładowi wielu ekspertów na całym świecie i silnemu zaangażowaniu" - powiedział dr John Arne Röttingen, dyrektor w Norweskim Instytucie Zdrowia Publicznego i przewodniczący grupy analitycznej w badaniu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze