Trwa ładowanie...

Ostatnie chwile życia

Lek. Mateusz Nawrocki
02.02.2017 18:08
Ostatnie chwile życia
Ostatnie chwile życia

Ostatnie chwile życia zawsze budziły zainteresowanie wśród naukowców. Pod względem biologicznym to specyficzny czas. Mity na ten temat są różne, które powstają głównie za sprawą osób, którym udało się wyjść ze śmierci klinicznej. Chociaż to wyjątkowo rzadkie przypadki, to ich uwagi na ten temat mogą być bardzo cenne.

Trójka naukowców z Uniwersytetu w Izraelu postanowiła zbadać, czy w tych chwilach człowiek widzi „film z swojego życia”. Najnowsze badania zostały opublikowane w magazynie „Consciousness and Cognition” i rzucają nowe światło na to, dlaczego istnieje prawdopodobieństwo, że faktycznie ostatnie chwile człowieka wiążą się z takimi wrażeniami jak jest to ukazane w filmach i sztuce.

Większość ludzi uważa, że w ostatnich chwilach „całe życie przelatuje przed oczami”, z szczególnym uwzględnieniem sytuacji wyjątkowo ważnych.

Badacze postanowili sprawdzić, czy sytuacja ta jest wymyślana i kreowana, czy faktycznie dzieje się tak, jak większość z nas sądzi. Wnioski powstały na skutek dokładnej analizy siedmiu osób, które doświadczyły bliskości śmierci.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Jak wyglądają  ostatnie chwile życia?
Jak wyglądają ostatnie chwile życia? (123RF)

Opracowano specjalny kwestionariusz, który skonsultowano z innymi 264 osobami, które również przeżyły śmierć kliniczną. Wnioski płynące z analiz częściowo zgadzają się z wcześniejszymi przypuszczeniami - faktycznie pacjenci „widzą swoje życie”, jednak wydarzenia nie są ułożone chronologicznie i dzieje się to w nieuporządkowany sposób.

Osoby, które brały udział w badaniu zaznaczały również, że czuły się jakby obserwowały swoje zachowania i wydarzenia z perspektywy innej osoby.

Wszyscy jednogłośnie uważają, że wydarzenia te całkowicie zmieniły sposób, w jaki patrzą na życie i śmierć. Naukowcom nie udało się znaleźć przyczyny występowania takich zjawisk, jednak są pewne przypuszczenia na temat, jak dokładnie dochodzi do tych zjawisk.

Prawdopodobnie przez regiony mózgu, gdzie deponowana jest pamięć autobiograficzna są obszarami, które są ostatnimi dobrze zaopatrywanymi w krew, przez co jeszcze funkcjonują przez pewien czas.

Najbardziej bolesne rodzaje śmierci
Najbardziej bolesne rodzaje śmierci [6 zdjęć]

Śmierć dla rodziny zawsze jest trudnym i bolesnym doświadczeniem. Dramat jest tym większy, jeśli wiemy,

zobacz galerię

Tkanka nerwowa jest wyjątkowo wrażliwa na spadek dostarczania tlenu i substancji odżywczych. Z tego również powodu konsekwencje udarów mózgu są nieodwracalne i powodują poważne konsekwencje.

Być może naukowcy wykorzystają tę wiedzę, do lepszego poznania chwil związanych ze śmiercią. Z pewnością przedstawione badania są bardzo ciekawe – tematyka śmierci i odchodzenia pomimo rozwoju medycyny nadal jest pewnego rodzaju zagadką, nie do końca wyjaśnioną.

Rozwój technologii również nie wiele pomaga w tej kwestii. To tematyka, która jest przedmiotem zainteresowania nie tylko lekarzy, ale także biologów i psychologów.

Śmierć pod względem biologicznym jest dobrze poznana, jednak aspekty psychologiczne stanowią pewne tajemnice. Miejmy nadzieję, że rozwój technologii pozwoli na lepsze poznanie tych specyficznych chwil, a także być może przyczyni się to do odkrycia nowych metod terapeutycznych pozwalających na dłuższe podtrzymanie funkcji mózgu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze