Trwa ładowanie...

Osteofitoza - przyczyny, objawy, leczenie

 Kinga Olchowy
19.06.2020 14:28
Osteofitoza to dolegliwość związana ściśle z chorobą zwyrodnieniową.
Osteofitoza to dolegliwość związana ściśle z chorobą zwyrodnieniową. (GettyImages)

Osteofitoza to dolegliwość związana ściśle z chorobą zwyrodnieniową. Obejmuje głównie kości i stawy w obrębie kręgosłupa, kolan, bioder, a także nadgarstków i palców. Jej rozwój znacznie utrudnia poruszanie się, a w związku z tym także codzienne funkcjonowanie. Zobacz, z czym związana jest osteofitoza i jak można sobie z nią radzić.

[tableofcontetns]

1. Co to jest osteofitoza?

Osteofitoza jest w rzeczywistością jednym z objawów choroby zwyrodnieniowej, charakterystycznej dla osób starszych. Najczęściej rozwija się w okolicy stawów i trzonów kręgowych.

Dolegliwość charakteryzuje się występowaniem tzw. osteofitów, czyli narośli lub dziobów kosntych, które powodują ograniczenie ruchomości i ból. Osteofity kręgosłupa mogą objąć wszystkie jego odcinki, a także na trzonach kręgowych, czyli w tkankach kostnych.

Zobacz film: "Kawa chroni przed parkinsonem"

Osteofity mogą się tworzyć także w okolicy stawów biodrowych, kolanowych, a także w dłoniach.

2. Przyczyny osteofitozy

Najczęstszą przyczyną powstawania osteofitów jest siedzący styl życia, a także nadwaga i otyłośc. Niechęć do ruchu znacznie zmniejsza ruchomość stawów, dlatego może sprzyjać rozwijaniu się narośli. W przypadku osób otyłych, najbardziej narażone za postęp choroby są stawy kolanowe, które każdego dnia muszą radzić sobie z dużym obciążeniem i naciskiem ze strony całego ciała. W wyniku tego dochodzi do deformacji całego stawu.

Także przebyte kontuzje i mikrourazy mogą być podstawą do rozwoju osteofitozy, a z czasem także zwyrodnienia. Dlatego nie warto ignorować żadnej z dolegliwości ani urazu i konsultować objawy z ortopedą lub traumatologiem.

Osteofitoza, a co za tym idzie, także choroba zwyrodnieniowa, to poniekąd także naturalne procesy starzenia się organizmu. Z wiekiem ruchomość stawów w naturalny sposób się zmniejsza, dlatego dolegliwości dotyczą większości seniorów.

3. Objawy osteofitozy

Obecność ostefitów może dawać różne objawy w zależności od ich lokalizacji, stopnia rozwoju, a także indywidualnych czynników każdego człowieka.

Najczęściej jest to jednak silny ból, uniemożliwiający poruszanie się w pełnym zakresie. Może on promieniować w stronę kręgosłupa, w efekcie czego organizm próbuje znaleźć odpowiednią pozycję, w której nie odczuwa bólu - jest to charakterystyczne dla osób starszych, kiedy nagle pochylają się, aby ulżyć sobie w nagłym bólu.

Kolejnym charakterystycznym objawem jest uczucie zesztywnienia i zdrętwienia stawów lub kości. Bardzo często chory może odczuwać i słyszeć specyficzne "skrzypienie" i "strzelanie" w stawach.

4. Metody leczenia osteofitozy

Leczenie osteofitozy pozwala na zachowanie sprawności ruchowej na długi czas. W tej sytuacji konieczna jest rehabilitacja, czasem także stosowanie odpowiednich środków medycznych.

W przypadku nadwagi, konieczne będzie wprowadzenie diety odchudzającej. U osób z zaawansowaną postacią choroby zwyrodnieniowej pomóc mogą zastrzyki z kolagenem, kwasem hialuronowym lub tzw. blokada, czyli zastrzyk steroidowy.

Czasem warto przeprowadzić także zabieg oczyszczania stawów z narośli i wdrożenie rehabilitacji - taka forma leczenia pozwala wrócić do pełnej sprawności ruchowej. Kolejnym etapem jest zachowanie odpowiedniej diety i regularna aktywność fizyczna.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze