Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Stanisław Dulko

Oswoić seks – Kancersutra nadzieją pacjentów onkologicznych na powrót do normalności

Avatar placeholder
09.12.2015 10:53
Oswoić seks – Kancersutra nadzieją pacjentów onkologicznych na powrót do normalności
Oswoić seks – Kancersutra nadzieją pacjentów onkologicznych na powrót do normalności (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Seksualność osób będących w trakcie lub po zakończeniu leczenia choroby nowotworowej pozostaje w naszym kraju w sferze tabu. Temat ten niezbyt często podejmowany jest nie tylko na forum publicznym, ale i prywatnie – pacjenci z podobnymi doświadczeniami i ich partnerzy często nie wiedzą, w jaki sposób wrócić do satysfakcjonującego życia seksualnego. Świadomość tych problemów natchnęła członków fundacji Rak'n'Roll do stworzenia akcji „Kancersutra”. Jakie są jej główne cele?

spis treści

1. Seks na cenzurowanym

O tym, że seks stanowi bardzo ważną sferę naszego życia nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Rzecz jasna nie chodzi tu tylko o zaspokajanie potrzeb czysto fizycznych, ale przede wszystkim o wzmocnienie łączącej partnerów więzi, podniesienie ich samooceny i ogólną poprawę samopoczucia. Nie ma co ukrywać, że w wielu przypadkach satysfakcja z życia seksualnego rzutuje na trwałość relacji – niepowodzenia w tej kwestii mogą negatywnie wpłynąć na kontakt między partnerami, rodząc narastające zniechęcenie i znudzenie.

Choroba nowotworowa niewiele zmienia w tej kwestii. Owszem, potrzeby tego typu, zwłaszcza w czasie trwania terapii, mogą zejść na drugi plan, jednak pragnienie bliskości nie przestaje istnieć. Często jest ono jednak tłumione. Osoba chora czuje się nieatrakcyjna, obawia się, że nie będzie w stanie sprostać oczekiwaniom wybranka, wstydzi się swojego ciała. Z kolei partner pacjenta onkologicznego uważa swoje potrzeby za nieistotne, a w dodatku nie chce męczyć chorego. Ostatecznie ani jedna, ani druga strona po prostu nie wie, jak w takich okolicznościach miałoby to wszystko wyglądać. Wszystkie te wątpliwości stara się rozwiać „Kancersutra”.

2. Rozbudzić zmysły

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Założeniem inicjatorów projektu „Kancersutra” jest uzmysłowienie pacjentom onkologicznym i ich partnerom, że choroba wcale nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z bliskości, która jest przecież tak ważna w sytuacji, kiedy zmagamy się z problemem. Jak twierdzą sami twórcy, jest to metoda pozwalająca na nowo opanować sztukę miłości, na której drodze niejednokrotnie stoją twardo zakorzenione w naszej świadomości stereotypy odbierające chorym radość z seksu. „Kancersutra” skupia się jednak nie tylko na wsparciu duchowym – pacjenci mogą skorzystać z konkretnych wskazówek opracowanych z myślą o wsparciu w dążeniu do odzyskania zatraconej na skutek nowotworu ochoty na zbliżenie.

Ważnym elementem kampanii są spoty skierowane zarówno do mężczyzn, jak i do kobiet, które oswajają temat seksu pacjentów onkologicznych. Widz kierowany jest na stronę akcji, gdzie może znaleźć cenne porady, gadżety, aplikacje i narzędzia pomocne w opanowaniu Kancersutry.

Sam poradnik opatrzony został rysunkami pozycji seksualnych zalecanych osobom w trakcie choroby nowotworowej, a także po mastektomii. Na tym jednak nie koniec. W różnych miejscach w Polsce doświadczeni seksuologowie i psychoonkologowie prowadzą weekendowe warsztaty, których tematem są m.in. kwestie związane z akceptacją własnej osoby, budowaniem zdrowych relacji z partnerem czy sposoby umożliwiające czerpanie radości z seksu pomimo ograniczeń.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze