Trwa ładowanie...

U otyłych ludzi trudniej wykryć reumatoidalne zapalenie stawów

Najnowsze badania sugerują, że badania krwi wykonywane w celu diagnozowania i monitorowania reumatoidalnego zapalenia stawów mogą nie być skuteczne w przypadku otyłych kobiet.

Zobacz film: "Nadwaga i otyłość to coraz powszechniejszy problem"

"Lekarze mogą zakładać, że wysoki poziom stanu zapalnego oznacza, że pacjent ma reumatoidalne zapalenie stawów lub że w jego przypadku choroba wymaga intensywniejszego leczenia, podczas gdy w rzeczywistości łagodne zaostrzenie stanu zapalnego może być spowodowane otyłością" - wyjaśnia dr Michael George z Uniwersytetu Pensylwania w Filadelfii.

Badania krwi określające stężenie białka C-reaktywnego (CRP) i erytrocytów (ESR) mogą pomóc lekarzom ocenić stopień nasilenia zapalenia u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Otyłość może sprawić, że trudniej jest diagnozować i monitorować rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów
Otyłość może sprawić, że trudniej jest diagnozować i monitorować rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów (Shutterstock)

Poprzednie badania sugerowały już, że u otyłych kobiet poziomy CRP i ESR mogą być wyższe. Autorzy niniejszego opracowania postanowili przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Badanie obejmowało informacje zebrane od ponad 2 100 osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Naukowcy następnie porównali je z danymi dla ogółu społeczeństwa.

Wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) wiązał się z większym ryzykiem podniesionego poziomu CRP u kobiet z reumatoidalnym zapaleniem stawów i badanych z ogólnej populacji, szczególnie tych otyłych. Zauważono też niewielkie powiązanie pomiędzy otyłością a ESR.

Natomiast u mężczyzn z reumatoidalnym zapaleniem stawów niższy wskaźnik BMI powiązano z większym CRP i ESR.

Odkrycia mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia związku między wagą, płcią a stanem zapalnym w organizmie.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie "Arthritis Care & Research".

"Badanie sugeruje, że otyłość może prowadzić do zwiększenia stężenia CRP i ESR u kobiet z reumatoidalnym zapaleniem stawów" - powiedział dr George w komunikacie prasowym.

Dr George twierdzi jednak, że nasilenie stanu zapalnego nie było proporcjonalne do zaawansowania reumatoidalnego zapalenia stawów. Z badania wynika, że otyłość podnosi wartość CRP w badaniach laboratoryjnych także u kobiet bez reumatoidalnego zapalenia stawów.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Lekarze powinni zachować ostrożność podczas interpretowania wyników tych badań laboratoryjnych, ponieważ zarówno reumatoidalne zapalenie stawów, jak i otyłość mogą przyczyniać się do wyższego poziomu stanu zapalnego.

Otyłość jest coraz powszechniejsza, podobnie jak reumatoidalne zapalenie stawów. Według naukowców z kliniki Mayo, w przypadku kobiet między tymi dwoma schorzeniami istnieje silny związek.

Nie wiadomo jednak w jaki sposób otyłość dokładnie wpływa na częstsze występowanie tej autoimmunologicznej choroby. Warto wziąć pod uwagę, że tkanka tłuszczowa wytwarza substancje, które przyczyniają się do stanów zapalnych i biorą udział w reakcjach odpornościowych, a otyłość jest związana z wieloma innymi chorobami cywilizacyjnymi. Naukowcy podejrzewają, że do tej listy trzeba będzie dopisać także schorzenia autoimmunologiczne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.