Trwa ładowanie...

U otyłych ludzi trudniej wykryć reumatoidalne zapalenie stawów

Najnowsze badania sugerują, że badania krwi wykonywane w celu diagnozowania i monitorowania reumatoidalnego zapalenia stawów mogą nie być skuteczne w przypadku otyłych kobiet.

"Lekarze mogą zakładać, że wysoki poziom stanu zapalnego oznacza, że pacjent ma reumatoidalne zapalenie stawów lub że w jego przypadku choroba wymaga intensywniejszego leczenia, podczas gdy w rzeczywistości łagodne zaostrzenie stanu zapalnego może być spowodowane otyłością" - wyjaśnia dr Michael George z Uniwersytetu Pensylwania w Filadelfii.

Badania krwi określające stężenie białka C-reaktywnego (CRP) i erytrocytów (ESR) mogą pomóc lekarzom ocenić stopień nasilenia zapalenia u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Zobacz film: "Nadwaga i otyłość to coraz powszechniejszy problem"

Otyłość może sprawić, że trudniej jest diagnozować i monitorować rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów
Otyłość może sprawić, że trudniej jest diagnozować i monitorować rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów (Shutterstock)

Poprzednie badania sugerowały już, że u otyłych kobiet poziomy CRP i ESR mogą być wyższe. Autorzy niniejszego opracowania postanowili przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Badanie obejmowało informacje zebrane od ponad 2 100 osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Naukowcy następnie porównali je z danymi dla ogółu społeczeństwa.

Wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) wiązał się z większym ryzykiem podniesionego poziomu CRP u kobiet z reumatoidalnym zapaleniem stawów i badanych z ogólnej populacji, szczególnie tych otyłych. Zauważono też niewielkie powiązanie pomiędzy otyłością a ESR.

Natomiast u mężczyzn z reumatoidalnym zapaleniem stawów niższy wskaźnik BMI powiązano z większym CRP i ESR.

Odkrycia mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia związku między wagą, płcią a stanem zapalnym w organizmie.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie "Arthritis Care & Research".

"Badanie sugeruje, że otyłość może prowadzić do zwiększenia stężenia CRP i ESR u kobiet z reumatoidalnym zapaleniem stawów" - powiedział dr George w komunikacie prasowym.

Dr George twierdzi jednak, że nasilenie stanu zapalnego nie było proporcjonalne do zaawansowania reumatoidalnego zapalenia stawów. Z badania wynika, że otyłość podnosi wartość CRP w badaniach laboratoryjnych także u kobiet bez reumatoidalnego zapalenia stawów.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Lekarze powinni zachować ostrożność podczas interpretowania wyników tych badań laboratoryjnych, ponieważ zarówno reumatoidalne zapalenie stawów, jak i otyłość mogą przyczyniać się do wyższego poziomu stanu zapalnego.

Otyłość jest coraz powszechniejsza, podobnie jak reumatoidalne zapalenie stawów. Według naukowców z kliniki Mayo, w przypadku kobiet między tymi dwoma schorzeniami istnieje silny związek.

Nie wiadomo jednak w jaki sposób otyłość dokładnie wpływa na częstsze występowanie tej autoimmunologicznej choroby. Warto wziąć pod uwagę, że tkanka tłuszczowa wytwarza substancje, które przyczyniają się do stanów zapalnych i biorą udział w reakcjach odpornościowych, a otyłość jest związana z wieloma innymi chorobami cywilizacyjnymi. Naukowcy podejrzewają, że do tej listy trzeba będzie dopisać także schorzenia autoimmunologiczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza