Ozonowanie zębów - wskazania, właściwości ozonu, zastosowanie

Ozonowanie zębów to kuracja, którą cechuje dobroczynny wpływ na organizm, szerokie spektrum działania, duża skuteczność i brak skutków ubocznych. Ozonowanie zębów może być stosowane w przypadku wielu chorób. W medycynie wykorzystuje się mieszaninę tlenu medycznego z ozonem. Kiedy zastosowanie ozonowania zębów jest zasadne? Co możemy dzięki niemu leczyć?

spis treści

1. Ozonowanie zębów - wskazania

Ozonowanie zębów oznacza lecznicze działanie ozonu na organizm człowieka. Uważa się ją za jedną z najskuteczniejszych metod leczniczych. Ozon (O3) jest alotropową odmianą tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek (alotropia polega na występowaniu w tym samym stanie skupienia różnych odmian tego samego pierwiastka chemicznego).

Zobacz film: "Dlaczego nadciśnienie tętnicze jest groźne?"

Ozon jest znany ze swoich właściwości przeciwgrzybiczych i bakteribójczych, pozwala to na wyleczenie wielu poważnych chorób zębów, m.in: próchnicy, endodencji, zapalenia jamy ustnej. Ozonowanie zębów za pomocą ozonu w gazie pozwala usunąć aż 99% bakterii z jamy ustnej. Z powietrza pobierany zostaje tlen, który w specjalnym urządzeniu zmieniany jest w ozon. Natępnie ozon aplikowany jest specjalnym rękawem prosto na chore zęby.

Ozonowanie zębów jest najszybszym zabiegiem stomatologicznym, trwa zaledwwie kilkanaście sekund. Oprócz tego ozonowanie zębów nie boli, co pozwala zwalczać próchnicę, tym którzy są bardzo wrażliwi. Ozonowanie zębów może być znakomitym rozwiązaniem dla leczenie początkowych zmian próchnicy u dzieci, które zazwyczaj dentysty bardzo się boją.

Poznaj superprodukty dla zdrowych i czystych zębów
Poznaj superprodukty dla zdrowych i czystych zębów [6 zdjęć]

Wapń jest bardzo ważnym składnikiem, który ma ogromny wpływ na zęby. Sama dieta często nie jest w stanie...

zobacz galerię

2. Ozonowanie zębów - właściwości ozonu

Ozon jest silnym utleniaczem i natleniaczem komórek, tkanek oraz narządów. Niszczy bakterie, grzyby i wirusy, regeneruje narządy, pomaga wątrobie podczas odtruwania, zwiększa wchłanianie tlenu przez tkanki, usprawnia krążenie krwi, poprawia przemianę materii w komórkach, obniża zlepianie się czerwonych krwinek, redukuje zawartość kwasu moczowego we krwi, likwiduje toksyny, obniża poziom cholesterolu LDL oraz trójglicerydów.

Ozonowanie zębów coraz częściej stosowane jest w endodencji, gdzie ma na celu wyleczenie kanałów korzeniowych. Ozon ma możliwości przedostania się do najdalszych zakamarków znajdujących się w korzeniach zębowych. Dzięki ozonowaniu, zęby i rany leczą się znacznie szybciej, często bez konieczności włączania antybiotykoterapii.

Ozonowanie zębów wykonywane jest także w dziedzinie periodontologii, gdzie dociera do głebokich kieszonek dziąsłowych i dokładnie je oczyszcza.

Ze względu na wybitne właściwości natleniające ozonowanie zębów wpływa na zwiększenie frakcji tlenu rozpuszczonego we krwi, zwiększa absorpcję tlenu w pęcherzykach płucnych, ułatwia oddawanie tlenu z hemoglobiny do tkanek oraz dyfuzję tlenu do czerwonych krwinek. Wpływa również na lepsze wykorzystanie tlenu obecnego we krwi.

Działanie ozonem przyczynia się ponadto do wzrostu odporności organizmu przez pobudzanie układu immunologicznego i produkcję limfocytów T. Co więcej, ozonoterapia wpływa na uruchomienie mechanizmów obronnych, które oddziałują na procesy zapalne.

Kuracja może być stosowana w formie: zastrzyków domięśniowych, dożylnych, podskórnych; zastrzyków dożylnych i dotętniczych zmieszanych z krwią pacjenta (autohemotransfuzja). Stosuje się również hiperbaryczną terapię ozonową, działanie mieszaniną tlenowo-ozonową na skórę, ozonowanie płynów do kroplówek i drenaży, kąpiele ozonowe.

Zasadne może być także podawanie gazowej mieszaniny tlenowo-ozonowej do stawów, jam ciała, kaletek maziowych, ran czy przetok. Niekiedy zaleca się stosowanie ozonowanej oliwy.

3. Ozonowanie zębów - zastosowanie

Ozonowanie zębów znalazło szerokie zastosowanie w stomatologii, gdzie jest bardzo przydatne. Jest bezbolesne, niedrogie i szybkie. Najważniejsze jest to, że zwalcza bakterie, grzyby i wirusy. Ozonowanie zębów stało się niezwykle popularne i znalazło wielu zwolenników, a zwłaszcza dzieci, które skutecznie mogą uśmierzyć ból zębów.

Istnieją różne wskazania do przeprowadzenia ozonowania. To m.in. miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, zespół niedokrwienny mózgu, zakażenie kości, wirusowe zapalenie wątroby, stwardnienie rozsiane, choroby o podłożu alergicznym, wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym, stany zapalne zatok, polineuropatie, marskość wątroby, borelioza, stany zapalne i owrzodzenia jelita grubego, a także niektóre nowotwory.

Ozonowanie zaleca się również w przypadku powikłań zakaźnych stopy cukrzycowej i retinopatii oraz w zakażeniach wokół endoprotez. W powyższych przypadkach ozon podaje się wewnętrznie, natomiast zewnętrznie ozonoterapia może być pomocna w przypadku: egzemy, odleżyn, ropniaków, czyraków, trudno gojących się ran, owrzodzeń spowodowanych schorzeniami naczyń żylnych, grzybicy, oparzeń, opryszczki, trądziku czy stopy cukrzycowej.

Zaobserwowano, że regularne poddawanie pacjentów wodnym kąpielom ozonowym oraz stosowanie masaży perełkowych prowadzi do ogólnej poprawy stanu zdrowia i wiąże się z wyleczeniem niektórych chorób narządów i zmian skórnych.

Musisz to wiedzieć

Ozon podawany w dawkach leczniczych jest bezpieczny i nie ma działania toksycznego. Istnieją przeciwwskazania do stosowania ozonoterapii – to nadczynność tarczycy, wysokie ciśnienie krwi, stan po niedawnym zawale mięśnia sercowego, ciąża, zatrucie alkoholem oraz przewlekła niewydolność krążeniowo-oddechowa znacznego stopnia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Ważne tematy