Trwa ładowanie...

Padaczka - dlaczego napady zdarzają się nadal po operacji?

Avatar placeholder
22.11.2016 20:53
Padaczka - dlaczego napady zdarzają się nadal po operacji?
Padaczka - dlaczego napady zdarzają się nadal po operacji?

Nowe badania z Uniwersytetu Liverpool, opublikowane w czasopiśmie "Brain", określają potencjalne powody, dla których wielu pacjentów z ciężką padaczką nadal doświadcza napadów nawet po zabiegu.

Padaczka jest nadal poważnym problemem zdrowotnym i najczęstszym poważnym schorzeniem neurologicznym. Padaczka skroniowa (TLE) jest medycznie trudna w leczeniu i pozostaje najczęstszym zaburzeniem neurologicznym leczonym operacyjnie.

Wiele osób z tym schorzeniem jest operowanych, aby zapobiec występowaniu drgawek. W tej procedurze, tkanki mózgu w płacie skroniowym są wycinane, aby zlikwidować intensywne drgawki.

Niestety, w przybliżeniu jeden na dwóch pacjentów z TLE po zabiegu nadal doświadcza napadów padaczki, a przyczyny leżące u podstaw uporczywych napadów pooperacyjnych nie zostały wyjaśnione.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Naukowcy odkryli nowe fakty dotyczące nawracających napadów padaczki u pacjentów po operacji
Naukowcy odkryli nowe fakty dotyczące nawracających napadów padaczki u pacjentów po operacji (Shutterstock)

Zrozumienie przyczyn, dlaczego u tak wielu pacjentów nadal występują napady pooperacyjne oraz identyfikacja wiarygodnych biomarkerów, które pozwolą przewidzieć, kto będzie nadal doświadczał drgawek, są obiektem badań zarówno klinicznych, jak i naukowych.

Naukowcy z Instytutu Medycyny Translacyjnej Uniwersytetu Liverpool pod kierownictwem dr Simon Keller przeprowadzili kompleksowe badania obrazowania dyfuzji tensora (DTI) na pacjentach z TLE, którzy zostali zeskanowani przed operacją i po operacji, a następnie ocenieni pod kątem pooperacyjnego wyniku napadów.

Obrazowanie tensora dyfuzji (DTI) jest techniką neuroobrazowania MRI, która umożliwia wgląd w sieć łączności mózgu.

ZOBACZ TAKŻE:

Wyniki tych skanów pozwoliły naukowcom zbadać regionalne cechy tkankowe materii istoty białej wzdłuż płata skroniowego. Istota biała składa się głównie z aksonów komórek nerwowych, które tworzą połączenia pomiędzy różnymi obszarami istoty szarej w mózgu i przenoszą impulsy nerwowe między neuronami, umożliwiając komunikację między różnymi regionami mózgu.

Dzięki ich analizie naukowcy mogli określić, czy obszary istoty białej były nieprawidłowe przed zabiegiem i w jaki sposób zakres resekcji wpłynął na każdy obszar na podstawie pooperacyjnych skanów MRI.

Naukowcy zidentyfikowali przedoperacyjne nieprawidłowości dwóch obszarów istoty białej wzdłuż płata skroniowego, które nie są ujęte w standardowym zabiegu operacyjnym u pacjentów, którzy mieli napady pooperacyjne, ale nie u tych chorych, którzy nie mieli napadów po zabiegu.

Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym
Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym

Padaczka to choroba, na którą choruje ok. 1% ludzi w Polsce, czyli 400 tysięcy osób. W większości przypadków

zobacz galerię

Te dwa obszary były w miejscu sklepienia po tej samej stronie co operacja i w istocie białej w regionie przyhipokampowym po przeciwnej stronie mózgu.

Charakterystyka tkanki tych obszarów istoty białej pozwoliła naukowcom poprawnie zidentyfikować tych, którzy mogą mieć dalsze napady w 84 proc. przypadków i tych, którzy nie są narażeni na kolejne drgawki u 89 proc. chorych. Te szacunki są znacznie większe niż obecne.

Naukowcy odkryli również, że konkretny obszar istoty białej w płacie skroniowym był nieprawidłowy i potencjalnie mógł być zaangażowany w generowanie kolejnych napadów padaczkowych u pacjentów z doskonałymi wynikami pooperacyjnymi.

Jednakże stwierdzono, że znaczna część tego obszaru zostaje wycięta chirurgicznie u pacjentów z doskonałym rezultatem pooperacyjnym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze