Palenie bardziej niebezpieczne dla pacjentów z HIV niż obecność samego wirusa

Palacze papierosów, którzy są nosicielami wirusa HIV żyją krócej i są bardziej narażeni na śmierć z powodu powikłań związanych z paleniem, niż z powodu wirusa. Do takich wniosków doszli naukowcy z Bostonu, a wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Infectious Diseases”.

Palenie papierosów niesie za sobą wiele problemów zdrowotnych. Palacze częściej chorują na choroby serca, nowotwory, zapalenie płuc i  inne poważne choroby płuc i różne infekcje.

Poprzednie badania sugerują, że każdy papieros skraca żywotność o 11 minut a palenie od 17 do 71 roku życia skraca żywotność średnio o sześć i pół roku.

Palenie papierosów przez nosicieli wirusa HIV znacznie skraca żywotność
Palenie papierosów przez nosicieli wirusa HIV znacznie skraca żywotność (123RF)

HIV jest bardzo poważną i ciężką chorobą. Nieleczony wirus HIV może prowadzić do AIDS, który jest śmiertelny. Gdy dana osoba ma HIV, to nigdy już nie powróci do poprzedniego stanu zdrowia. HIV wpływa na układ odpornościowy organizmu tak, że nie może on już walczyć z infekcjami.

W 2014 roku u około 44073 osób zdiagnozowano HIV w Stanach Zjednoczonych. Ponad 40 procent z tych osób to palacze.

Obecne sposoby leczenia HIV oferują skuteczną ochronę, dzięki której osoby z wirusem żyją dłużej, ale ludzie, którzy mają HIV i palą są szczególnie podatni na wiele dodatkowych dolegliwości, takich jak bakteryjne zapalenie płuc, pneumocystoza, choroby serca i udar mózgu, owrzodzenie jamy ustnej, rak płuc oraz inne nowotwory.

ZOBACZ TAKŻE:

Wirus HIV w Polsce

Naukowcy ze Szkoły Medycznej i Szpitala w Bostonie zbadali wpływ palenia i HIV na długość życia.

Korzystanie z symulacji komputerowej, autorzy obliczyli długość życia u osób z HIV, na podstawie tego, czy palili.

Wyniki wykazały, ze osoby , które miały HIV i paliły żyły z chorobą dwa razy krócej niż osoby z HIV, ale niepalące.

Mężczyźni palący z HIV, którzy rozpoczęli leczenie w wieku 40 lat żyli 6,7 lat krócej, natomiast kobiety o 6,3 lat krócej od osób niepalących.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia
11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia [11 zdjęć]

Chcesz rzucić palenie, ale czy wiesz dlaczego? Slogan „Palenie jest niezdrowe” tu nie wystarczy. Aby...

zobacz galerię

Autorzy wnioskują, że osoby z wirusem  HIV, które także palą są o wiele bardziej narażone na śmierć z powodu chorób związanych z paleniem tytoniu, niż z samym wirusem HIV.

Podkreślają, że rzucenie palenia możne znacznie zwiększyć żywotność tych osób.

Współautor badania dr Krishna P. Reddy zwraca uwagę, że nawet jeśli dana osoba pali do wieku 60 lat, a potem rzuci palenie, ta osoba będzie miała znacznie dłuższą żywotność niż ktoś, kto nie rzuci nałogu.

Fakty i mity na temat HIV
Fakty i mity na temat HIV [5 zdjęć]

Niedawno tabloid "National Enquirer" opublikował informację, że Charlie Sheen jest chory na AIDS. Aktor...

zobacz galerię

„Dotychczasowe leki na HIV wykazywały skuteczność wobec samego wirusa, teraz należy poszerzyć ich działanie o inne aspekty, aby wydłużyć żywotność osób palących z HIV” – mówi dr Krishna P. Reddy

Zespół wzywa do zaprzestania palenia, co odgrywa teraz kluczową rolę w programach opieki dla osób żyjących z HIV. Zalecają oni przeprowadzanie dalszych badań nad najlepszym sposobem, aby pomóc ludziom z HIV porzucić ten nałóg.

Naukowcy sugerują również badanie korzyści zdrowotnych i ekonomicznych nad rzuceniem palenia wśród osób żyjących z HIV.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy