Trwa ładowanie...

Palenie może zwiększać ryzyko depresji. Najnowsze badania

Naukowcy uważają, że palenie tytoniu może zwiększać ryzyko depresji
Naukowcy uważają, że palenie tytoniu może zwiększać ryzyko depresji (iStock)

Palenie tytoniu zwiększa ryzyko depresji i zaburzeń na tle psychicznych. To wnioski płynące z badań wykonanych wśród studentów dwóch uczelni. Badani, którzy palili byli nawet trzy razy bardziej narażeni na depresję.

1. Naukowcy sprawdzili, czy palenie zwiększa ryzyko depresji

Badacze wzięli pod lupę grupę studentów z dwóch uczelni: uniwersytetów w Belgradzie i w Prisztinie. Łącznie poddali analizie 98 tys. młodych ludzi, analizując ich zachowania i stan psychiczny. Do badania wyłonili spośród tej grupy 2138 uczniów, którzy przechodzili regularne badania kontrolne analizujące stan ich zdrowia.

Smog tak szkodliwy jak papierosy. Sprawdź, ile dziennie ‘’wypalasz’’
Smog tak szkodliwy jak papierosy. Sprawdź, ile dziennie ‘’wypalasz’’ [6 zdjęć]

Smog to problem, z którym zmagamy się od długiego czasu. Jest połączeniem zanieczyszczeń powietrza,

zobacz galerię

Naukowcy uwzględniali podczas testów wszelkie informacje dotyczące ich kondycji, palenia, uzależnień, aktywności fizycznej i nawyków żywieniowych. Uczestnicy badania byli też pytani o wiek, status społeczny, miejsce urodzenia i wykształcenie rodziców.

Zobacz film: "Dzieci, a nawet wnuki palaczy są obciążone genetycznie i mają słabszą odporność"
Naukowcy szukali związku między kondycją psychiczną a uzależnieniem od nikotyny
Naukowcy szukali związku między kondycją psychiczną a uzależnieniem od nikotyny (iStock)

Wybór nieprzypadkowo trafił na rejon Europy Wschodniej, w której liczba osób uzależnionych od papierosów jest wciąż bardzo duża. Szacuje się, że blisko 30 proc. studentów w Serbii pali.

2. Papierosy wpływają na mózg

Wnioski z badania dla wielu z nich mogą być druzgocące. Naukowcy stwierdzili, że osoby uzależnione od nikotyny były od 2 do 3 razy bardziej podatne na zachorowanie na depresję kliniczną. Aż 14 proc. palaczy biorących udział w badaniu z Uniwersytetu w Prisztinie, cierpiało na depresję. Dla porównania - z chorobą zmagało się 4 proc. studentów z badanej grupy niepalących. Z kolei w przypadku belgradzkiej uczelni problem depresji dotyczył 19 proc. studentów palących i 11 proc. uczniów, którzy nie mieli problemu z nałogiem.

Palący mogą być bardziej podatni na stany depresyjne
Palący mogą być bardziej podatni na stany depresyjne (iStock)

Co więcej, palacze zmagający się z depresją częściej narzekali na ogólne złe samopoczucie, spadek energii i problemy z relacjami społecznymi. Zgłaszane dolegliwości mogą mieć związek z powszechnie znanym skutkiem działania nikotyny. Palenie papierosów obniża wydolność naszego organizmu. Papierosy mają destrukcyjny wpływ przede wszystkim na układ krążenia. Palacze są narażeni m.in. na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę i chorobę niedokrwienną serca.

3. Osobowość neurotyczna u palaczy

Najnowsze badania dotyczące wpływu papierosów na kondycję psychiczną zostały opublikowane w PLOS ONE.

To nie pierwsza analiza naukowców szukająca zależności między papierosami a depresją. Część ekspertów podkreśla, że podłoże problemu może być jeszcze szersze. Przypominając, że wielu palaczy wykazuje cechy osobowości neurotycznej. Takie osoby mają tendencje do nadwrażliwości, do nadmiernego przeżywania negatywnych emocji i wpadania w stany lękowe. Nic więc dziwnego, że pojawiają się u nich również stany depresyjne.

Dym papierosowy ogranicza funkcje immunologiczne organizmu
Dym papierosowy ogranicza funkcje immunologiczne organizmu (iStock)

Inne badania pokazały, że osoby, które nigdy nie sięgnęły po papierosa, lepiej oceniają swoje życie i rzadziej chorują na depresję.

Tu przeczytasz więcej na temat innych "skutków ubocznych" palenia papierosów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze