Trwa ładowanie...

Pamięć doskonała

Zjawisko pamięci doskonałej jest niezwykle rzadkie i zazwyczaj dotyczy osób posiadających pamięć fotograficzną, nazywaną również pamięcią ejdetyczną, dzięki której mogą zapamiętywać wszystko to, co widzą: plan miasta, stronę z książki itd.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Inni mają taką samą zdolność do zapamiętywania dźwięków. Najbardziej znanym posiadaczem takiej pamięci jest Mozart, który zapamiętał słynne „Miserere” Gregorio Allegri po jednym wysłuchaniu podczas mszy w kaplicy sykstyńskiej.

spis treści

1. Tajemnica pamięci doskonałej

Przykład Stephena Wiltshire'a, autystycznego artysty, który po 20-minutowym locie helikopterem nad Rzymem jest w stanie odtworzyć z pamięci z najmniejszymi szczegółami włoską stolicę, rysując ją na papierze o długości 5 metrów, ilustruje prawie nadnaturalny charakter pamięci absolutnej.

Istnienie takich fenomenów superpamięci zachęca naukowców do badania wszelkich odchyleń w funkcjonowaniu naszego mózgu. Wśród hipotez wyjaśniających fenomen pamięci doskonałej pojawiają się niektóre formy synestezji (zdolność do odbierania zjawisk za pomocą wszystkich 5 zmysłów jednocześnie). Synesteta nie odróżnia poszczególnych zmysłów.

U osób „normalnych” strumienie informacji, które docierają do mózgu za pośrednictwem 5 zmysłów (wzrok, powonienie, słuch, dotyk i smak), są odbierane przez różne obszary w mózgu. Do każdego typu informacji jest przyporządkowany inny obszar przetwarzania i zapamiętywania. W przypadku osób, posiadających pamięć doskonałą, pobudzane są inne części mózgu, które prawdopodobnie odpowiadają za przetwarzanie informacji symbolicznej i przestrzennej.

Do chwili obecnej nie udało się jednak jeszcze odkryć, gdzie są magazynowane te niewiarygodne ilości informacji. Odchyleniem w zapamiętywaniu informacji, będącym przeciwieństwem dla pamięci absolutnej, jest tzw. pamięć krótkotrwała, przez niektórych nazywana pamięcią ultrakrótką.

2. Przechowywanie wspomnień

Prawdopodobnie nie wszystkie osoby obdarzone ponadprzeciętną pamięcią i koncentracją zapamiętują informacje na równie długi czas. Według niektórych naukowców, po przekroczeniu pewnej ilości informacji pamięć zaczyna usuwać część z nich, stopniowo, w miarę jak do mózgu docierają nowe informacje.

Wspomnienia są magazynowane w mózgu tak, jak informacje na twardym dysku, który raz zapełniony będzie się automatycznie opróżniał pod napływem nowych danych. Z drugiej strony, można przypuszczać, że niektóre przypadki załamań psychicznych (których ofiarą padli niektórzy najlepsi szachiści) mogą być spowodowane niepohamowanym gromadzeniem informacji w mózgu. Co oznaczałoby, że mózg takiej osoby nie jest wyposażony w „system zarządzania treścią”.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza