Trwa ładowanie...

Jerzy Gabryszewski odzyskał wzrok po 73 latach. Lekarze wykonali keratoprotezę typu Boston

Avatar placeholder
18.10.2019 15:04
Pan Jerzy odzyskał wzrok po 73 latach. Lekarze wykonali keratoprotezę typu Boston
Pan Jerzy odzyskał wzrok po 73 latach. Lekarze wykonali keratoprotezę typu Boston (iStock)

Odzyskanie wzroku przez Jerzego Gabryszewskiego to prawdziwy cud medyczny. Mężczyzna nie widział od 1946 roku. Jednak dzięki okulistom ze szpitala w Sosnowcu po ponad 70 latach po raz pierwszy zobaczył dzieci i wnuki. Specjaliści wykonali u niego keratoprotezę typu Boston.

1. Pan Jerzy Gabryszewski stracił wzrok w tragicznych okolicznościach

Pan Jerzy stracił wzrok jako 4,5-letni chłopiec. W 1946 r. wraz z braćmi i kolegą znalazł w polu granat wyrzucony przez opuszczających Szczecin Niemców. Jednak zabawa pociskiem skończyła się tragicznie. Granat wybuchł im w rękach. Jeden z chłopców zginął na miejscu, bratu pana Jerzego urwało rękę, a on sam stracił jedno oko, a w drugim niemal całkowicie wzrok.

Mężczyzna przeszedł w swoim życiu kilka przeszczepów rogówki od zmarłego dawcy, jednak nie przywróciły mu one zdolności widzenia. Dodatkowo okazało się, że już nie kwalifikuje się do tego typu operacji.

2. U Gabryszewskiego wykonano keratoprotezę typu Boston

Nadzieja pojawiła się, kiedy okulista, dr Piotr Dobrowolski, z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Sosnowcu postanowił pomóc 78-letniemu dziś pacjentowi.

Zobacz film: "Viagra zniszczyła mu wzrok"

U pana Jerzego wykonano keratoprotezę typu Boston. Polega on na wszczepieniu sztucznej rogówki.

Jak podkreślają lekarze, zastosowanie materiału sztucznego z tworzywa o odpowiednich właściwościach optycznych pozwala ominąć problemy związane z utrzymaniem przezroczystości klasycznego przeszczepu rogówki. Keratoproteza jest jednak montowana w tkance rogówkowej.

Keratoproteza typu Boston jest wskazana u pacjentów ze ślepotą rogówkową po oparzeniach, po odrzutach przeszczepów czy we wrodzonych wadach rogówki.

To szansa na odzyskanie użytecznego widzenia dla osób, którym nie można przeszczepić rogówki od zmarłego dawcy.

W Polsce na tego typu zabieg czeka ok. 300 pacjentów. W Polsce przeprowadzany jest tylko w kilku ośrodkach, przez nieliczną grupę lekarzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze