Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Panseksualizm – na czym polega? Kim jest panseksualista?

Panseksualizm to jedna z orientacji psychoseksualnych, która budzi nie tylko kontrowersje, ale i wątpliwości. Wielu osobom kojarzy się z biseksualizmem, jednak panseksualizm to pojęcie szersze. Panseksualista to osoba, którą pociąga drugi człowiek - bez względu na płeć, orientację seksualną czy tożsamość płciową. Co jeszcze warto wiedzieć?

Zobacz film: "Natalia Siwiec: "Polska jest bardzo daleko w tyle w sprawach seksu""

spis treści

1. Czym jest panseksualizm?

Panseksualizm (omniseksualizm) to pociąg do osób niezależnie od ich płci lub tożsamości płciowej. Obejmuje wymiar seksualny, romantyczny lub emocjonalny. Nazywany jest czwartą – obok heteroseksualizmu, homoseksualizmu i biseksualizmu - orientacją seksualną.

Pojęcie "panseksualizm" pochodzi od greckiego "pan", czyli "wszystko" i łacińskiego "sexus", czyli "płeć". Mówi się o nim od niedawna, choć nie sposób nie dostrzec w nim potwierdzenia poglądów Zygmunta Freuda dotyczących fundamentalnego znaczenia libido.

Omniseksualizm to orientacja seksualna lub ideologia uznająca, że każda osoba zasługuje na miłość niezależnie od płci, tożsamości płciowej i orientacji seksualnej. Oznacza skierowanie potencjału seksualnego na wszystkich i wszystko. Jak to rozumieć? Jako pociąg seksualny i psychoemocjonalny do każdego człowieka oraz wszystkiego innego, co nas otacza, także przedmiotów martwych i samego siebie.

Osoby panseksualne deklarują, że miłość panseksualna skierowana jest tylko ku dojrzałym osobom dorosłym. Pociągający są mężczyźni, kobiety, osoby transseksualne oraz bezpłciowe (takie, które nie chcą identyfikować się z żadną płcią). Wykluczają tym samym pedofilię, zoofilię czy nekrofilię.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Co warto wiedzieć o ideologii?

Termin panseksualizm stosowany jest bardzo chętnie przez zwolenników wyzwolenia seksualnego i przeciwników wykluczenia społecznego. O ideologii zrobiło się głośno po wyznaniach światowej sławy gwiazd i celebrytów, na przykład Miley Cyrus, Sia, Lady Gagi czy Kristen Stewart.

Panseksualiści mają swoją flagę. Tworzą ją trzy kolory: różowy oznaczający kobietę, niebieski – mężczyznę i żółty - osoby niebinarne, czyli takie, które nie dzielą ludzi pod względem płci i orientacji seksualnej. Osoby panseksualne stanowią jeden procent populacji. Panseksualizm częściej deklarują kobiety.

3. Kim jest panseksualista?

Panseksualista zainteresowaniem i pożądaniem obdarowuje wyłącznie osoby dorosłe, bez względu na ich płeć biologiczną czy orientację seksualną. Według definicji GLAAD, amerykańskiej organizacji osób LGBT, panseksualista jest osobą posiadającą zdolność tworzenia trwałych (fizycznych, romantycznych i/lub emocjonalnych) relacji z osobami jakiejkolwiek płci kulturowej.

Panseskualista jest osobą bardzo otwartą światopoglądowo. Widzi drugiego człowieka - nie dostrzega kobiety czy mężczyzny. Osoby omniseksualne dokonując wyboru partnerki lub partnera są otwarte na eksperymenty, nie liczą się z konwenansami i ogólnie przyjętymi normami społecznymi. Ideologia bywa określana jako najwyższa forma wolności seksualnej.

4. Czym różni się panseksualizm od biseksualizmu?

Pojęcie panseksualizmu jest nieco tajemnicze i często mylone z biseksualizmem, który definiuje się jako trwały erotyczny pociąg do osób obu płci. Panseksualizm jest pojęciem szerszym niż biseksualizm. O ile biseksualiście podoba się kobieta czy mężczyzna, panseksualista nie patrzy na ludzi przez pryzmat płci. Nie istnieją dla niego mężczyźni i kobiety, a po prostu ludzie. Płeć czy tożsamość płciowa nie mają znaczenia. Dla osoby panseksualnej podziały i kryteria nie istnieją. Liczy się tylko to, jakim ktoś jest człowiekiem. Tym samym panseksualizm uznawany jest za ideologię najbardziej tolerancyjną.

5. Kontrowersje wokół omniseksualizmu

W terminologii medycznej funkcjonują takie orientacje seksualne jak:

  • heteroseksualizm - odczuwanie pociągu seksualnego i emocjonalnego do osób odmiennej płci,
  • homoseksualizm - odczuwanie pociągu seksualnego i emocjonalnego do osób tej samej płci,
  • biseksualizm - odczuwanie pociągu seksualnego i emocjonalnego do osób obydwóch płci.

O osobach, które nie odczuwają pociągu seksualnego oraz emocjonalnego do przedstawicieli żadnej płci mówi się, że są aseksualne.

Panseksualizm nie funkcjonuje w terminologii medycznej i nie jest zaliczany oficjalnie do grupy orientacji seksualnych. Do lat 90. XX wieku traktowany był jako synonim biseksualizmu.

Pojęcie budzi ambiwalentne uczucia i kontrowersje. Krytycznie odnoszą się do niego także autorytety. Na przykład profesor Zbigniew Lew-Starowicz uważa, że panseksualizm to moda, która za chwilę przeminie, a od biseksualizmu różni się jedynie nazwą i modą.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza