Papierosy nie pojawiły się tylko w jednym filmie o przygodach Jamesa Bonda

Papierosy były powiązane z filmami o agencie 007 właściwie od samego początku – kiedy w 1962 roku do kin wszedł pierwszy z nich, „Doktor No”. I choć sam Bond zgasił ostatniego papierosa i bez palenia) wytrzymuje od 2002 roku, nadal jest narażony na bierne palenie, ponieważ palą m.in. jego partnerki. Analiza antytoniowa wykazała że jedynie jeden film jest całkowicie wolny od palenia.

Bond zapala pierwszego papierosa w ciągu 20 minut od rozpoczęcia filmu

Ze względu na związek palenia przedstawionego w filmach z uzależnieniem wśród młodzieży, odkrycia te budzą obawy, mówią naukowcy. Tym bardziej, że historia o agencie 007 to najdłużej trwająca i najbardziej kasowa seria w dziejach.

Mimo licznych badań, zagłębiających się w różne aspekty życia Jamesa Bonda, nie było żadnych szczegółowych rozważań związanych z paleniem tytoniu i jego potencjalnym wpływie na zdrowie, a nie zapomnijmy, że szpieg po raz pierwszy zapalił w 1962 roku. Dlatego naukowcy przeanalizowali ten temat w 24 filmach o Bondzie, od 1962 roku („Doktor No”) aż do najnowszych, do Spectre z 2015 roku.

Bond zaczynał palić średnio w ciągu 20 minut od rozpoczęcia filmu. Partnerki agenta również palą – od lat ’60, do dziś. To naraża go na wdychanie dymu papierosowego, czyli bierne palenie. Z drugiej strony, krótki czas trwania relacji łączących bohaterów sprawia, że zapewne Bond nie był zbytnio narażony na skutki biernego palenia.

Agent 007 jest znany z tego, że korzysta z wielu gadżetów, jednak te związane z paleniem miały krótką żywotność. Najczęściej pojawiały się w 1970 roku, kiedy to były obecne w 80 proc. filmów o Bondzie, wyprodukowanych w ciągu tego dziesięciolecia. Całkowicie zniknęły po 1989 roku.

W filmach pojawiały się również odniesienia do konkretnych, istniejących marek papierosów. W 1979 Marlboro w „Moonrakerze”, a w 1989 Lark w „Licencji na zabijanie”.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia

Chcesz rzucić palenie, ale czy wiesz dlaczego? Slogan „Palenie jest niezdrowe” tu nie wystarczy. Aby zyskać motywację, potrzebujesz osobistego, potężnego...

Od 2002 roku jest coraz mniej papierosów w filmach o agencie Jej Królewskiej Mości

Ogólnie, palenie było nieobecne tylko w jednym filmie z 2006 roku – „Casino Royale”. W najnowszym filmie, z 2015 roku, żaden z głównych współpracowników Bonda pali, ale wciąż były inne znaki, paliły postacie poboczne.

Naukowcy zwracają uwagę, że w serii filmów z Bondem były próby wspominania lub nawet zobrazowania zagrożeń związanych z paleniem. Pierwsza taka próba pojawiła się już w 1967 roku („Żyje się tylko dwa razy”), a kolejne odniesienia dokonane były w latach 1974, 1979, 1997 i 1999. W tym ostatnim z filmów, „Świat to za mało”, panna Moneypenny rzuca prezent od Bonda, cygaro, z obrzydzeniem do kosza.

Ale chociaż były pewne "korzystne spadki, dotyczące tendencji pokazywania papierosów w tej serii filmów, utrzymująca się obecność palenia pozostaje problematyczna z punktu widzenia zdrowia publicznego, zwłaszcza biorąc pod uwagę popularność tych filmów" - piszą naukowcy.

I sugerują, że palenie wydaje się być w sprzeczności z profesją Bonda, która wymaga sprawności fizycznej i jego poziomem wykształcenia, ale jest to dopasowane do lekceważenia, z jakim traktuje inne zagrożenia zdrowia (i często życia).

Po tym wszystkim, jak 007 umknął tysiącom pocisków, pije dużo alkoholu, a często jeździ bardzo szybko. Problemem jest również to, że spora część jego partnerów seksualnych (9 spośród 60) próbowała go pokonać, schwytać lub zabić.

Kinga Ludwik, 7 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Sport i aktywny wypoczynek

Najbardziej wysportowani celebryci

Najbardziej wysportowani celebryci

w siatkówkę plażową, koszykówkę, a także biega. Matthew po prostu uwielbia sport! Daniel Craig Aktor grający Jamesa Bonda prezentuje niezwykle muskularną

Alergia

10 gwiazd, które mają alergię

10 gwiazd, które mają alergię

sławnych osób również codziennie boryka się z uczuleniem. Odkryj historie 10 gwiazd, które mają alergię. Halle Berry Oscarowa aktorka i dziewczyna Bonda (...) z alergią. Jest rzekomo uczulona na jajka, nabiał i gluten występujący w...

Choroby i dolegliwości

Na co chorował Roger Moore?

Na co chorował Roger Moore?

Śmierć słynnego Bonda Informacja o śmierci Rogera Moore'a poruszyła fanów kina na całym świecie. Dzieci słynnego aktora poinformowały na Facebooku (...) nie było podobne do losów filmowego Bonda. U mężczyzny już ponad...

Fitness i sport

Daniela Ospina - kim jest, co oznacza termin WAGs

James to nie Hames, lecz Dżejms. Kolumbijski piłkarz dostał imię na cześć Jamesa Bonda. James Rodriguez prywatnie uważany jest za bardzo sympatycznego (...) zdobywa także w Polsce. Dlaczego określenie to może być...

Depresja - objawy, leczenie

Depresja u gwiazd - czy wiesz, kto na nią cierpiał?

Depresja u gwiazd - czy wiesz, kto na nią cierpiał?

też zdecydowała się na rolę w filmie „Wanted". Dało jej to impuls, by pogodzić się ze stratą i nie myśleć o bólu spowodowanym żałobą. Gwyneth Paltrow (...) przygnębienie pojawiły się u niej tuż po rozwodzie. Ashley...

Rak nerki - przyczyny, objawy, diagnostyka, klasyfikacja, przerzuty, leczenie

Etiologia raka nerki (WIDEO)

Etiologia raka nerki (WIDEO) Odtwórz wideo

fenacytyny i acetaminofenu), niewydolność nerek i dializowanie. Etiologię raka nerki wyjaśnia na filmie dr n. med. Jakub Żołnierek, specjalista onkologii klinicznej.

Zdrowie

Owady, które żyją w tobie...

Owady, które żyją w tobie...

te są przymocowane do trzonu włosa. W momencie ich pojawienia się warto szybko zareagować. Wszy mogą przenosić z człowieka na człowieka groźne choroby, takie jak dur (...) się gnid? Na to pytanie w powyższym filmie...