Przejdź na WP

"Papryka w ciąży". Czy to niebezpieczna mutacja?

Mała papryka wewnątrz dużej – taki widok po przekrojeniu papryki może nieco zdziwić, a nawet zaniepokoić. Choć niektórzy żartują, że to "papryka w ciąży", pojawiają się pytania, czy można ją bez strachu jeść. Eksperci nie mają żadnych wątpliwości.

Zobacz film: "Jaka papryka jest najzdrowsza?"

1. Papryka w papryce – co to takiego?

Papryka w papryce - co to takiego? Czy jest bezpieczna do jedzenia?

"Papryka z sercem", "dziwna papryka", "papryka w ciąży" – to kilka z humorystycznych określeń, które przemykają przez myśl na widok takiej nietypowej papryki, która zamiast pestek ma w środku niewielką narośl.

Ta niewielka papryczka w środku dużej to efekt zaburzenia hormonalnego, które najczęściej powstaje już na etapie kwitnienia rośliny. Dochodzi do niego w sytuacji, gdy w miejscu uprawy jest zbyt wilgotno, za ciemno lub panuje za wysoka temperatura.

Jaka papryka jest najzdrowsza?
Jaka papryka jest najzdrowsza? [5 zdjęć]

Zielone, żółte i czerwone – większość z nas sądzi, że papryki różnią się wyłącznie kolorem. To nieprawda...

zobacz galerię

2. Mała papryka w dużej papryce

Niektórzy boją się, że taka mała papryka znajdująca się wewnątrz dużej to efekt stosowania dużej ilości sztucznych nawozów i chemikaliów, które zaburzyły naturalny wzrost rośliny. Okazuje się jednak, że to wynik nadmiernego rozrostu komórek.

Zdarza się, że w psiankowatych – w tym w paprykach – komórki nadmiernie się namnażają, co prowadzi do powstawania zgrubień czy narośli wewnątrz, jak i na zewnątrz rośliny.

Nie jest to jednak wynik stosowania nawozów czy "choroba", przez którą zjedzenie owocu lub warzywa byłoby szkodliwe. Fachowo proces namnażania się komórek nazywa się proliferacją.

Niektórzy obawiają się "papryki w ciąży", gdy w środku jest mały owoc
Niektórzy obawiają się "papryki w ciąży", gdy w środku jest mały owoc (123rf)

3. "Papryka w ciąży". Czy można ją jeść?

Warto pamiętać, że te nieco dziwacznie wyglądające części są w pełni jadalne, tak samo jak dojrzała, standardowa papryka. Nie trzeba więc się zastanawiać, czy zjedzenie papryki z małą papryką w środku na pewno jest bezpieczne. Ani wyrzucać tej małej – można ją wykorzystać w ten sam sposób, jak resztę, czyli dorzucić do garnka, sałatki lub schrupać na surowo z humusem. Na zdrowie!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy