Trwa ładowanie...

Partnerzy odgrywają kluczową rolę w diagnozowaniu czerniaka

Avatar placeholder
16.12.2016 16:20
Partnerzy odgrywają kluczową rolę w diagnozowaniu czerniaka
Partnerzy odgrywają kluczową rolę w diagnozowaniu czerniaka

Regularne rozbieranie się przed partnerem, aby oglądał naszą skórę w poszukiwaniu niepokojących pieprzyków, może być krępujące, szczególnie dla kobiet, które miały już czerniaka.

Jednak nowe badania Northwestern Medicine pokazują, że korzyści płynące z pomocy partnera, który często sprawdza kłopotliwe pieprzyki na podstawie przeprowadzonego szkolenia, znacznie przewyższają zakłopotanie.

Uczestnicy badania, którzy otrzymali przeszkolenie na temat sposobu badania skóry, wyłapali znacznie więcej nieprawidłowości niż ci w grupie kontrolnej. Wzrosła również ich pewność wykonywania badań.

Typowe miejsca do rozwoju potencjalnie śmiertelnego czerniaka to obszary trudne do zobaczenia, w których trudno jest zastosować krem do opalania, takie jak za uszami, pod kolanami, na czubku głowy i wzdłuż linii dolnej części kostiumu kąpielowego kobiety.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

"Większość kobiet nie lubi, gdy parnerzy oglądaje te części ich ciała, ale w pewnym momencie zdały one sobie sprawę, że oni patrzą tylko na pieprzyki, a nie na cellulit" - powiedział główny autor badania dr June Robinson, profesor dermatologii w Szkole Medycznej Feinberg Uniwersytetu Northwestern.

"Okazało się, że pod warunkiem, że korzyści są wystarczająco duże, eliminują one potencjalne zakłopotanie między partnerami" - dodaje.

Najnowsze badania wykazały, że badanie skóry przez partnera daje dużo korzyści we wczesnym wykrywaniu czerniaka
Najnowsze badania wykazały, że badanie skóry przez partnera daje dużo korzyści we wczesnym wykrywaniu czerniaka (Shutterstock)

Partnerzy pacjentów, u których wcześniej zdiagnozowano wczesne stadium czerniaka skóry, wykonywali często badania pacjenta we własnym zakresie w trakcie dwóch lat.

Podczas badania, zaufanie do umiejętności partnerów wzrosło, podobnie jak zaufanie do siebie, aby skutecznie zidentyfikować nieprawidłowości.

Badanie zostało opublikowane w "JAMA Dermatology".

Partnerzy badali trudno dostępne obszary, takie jak czubek głowy i miejsca z tyłu kolan i uszu, które są częstym miejscem rozwoju śmiertelnego czerniaka.

Uczestnicy zostali poproszeni co cztery miesiące, aby wskazać w skali pięciostopniowej, na ile zgadzają się lub nie z dwoma następujących stwierdzeń: "Jest to bardzo kłopotliwe, aby mój partner pomagał mi badać moją skórę" i "Czuję się komfortowo, gdy mój partner bada moją skórę".

Robinson podkreśla, że zarówno pacjent, jak i jego partner czuli się coraz pewniej w podejmowaniu decyzji, zaufanie między nimi stawało się silniejsze. A gdy jest zaufanie, nie ma problemu z zażenowaniem.

ZOBACZ TAKŻE:

Należy również podkreślić, że badania wykazały, że obserwacje pieprzyków przez mężczyzn i kobiety uzupełniają się wzajemnie. Mężczyźni mają tendencję do zauważania nieprawidłowości w obrębie obwódki pieprzyków, podczas gdy kobiety mają tendencję, aby lepiej dostrzec różnice kolorystyczne w pieprzykach.

395 uczestniczek badania, u których wcześniej zdiagnozowano wczesne stadia czerniaka (0 do IIB) i miały usunięte chirurgicznie nieregularne pieprzyki, zostało zrekrutowanych w przychodni Northwestern Medicine. Kobiety były w wieku od 21 do 80 lat.

Pięć objawów czerniaka, które często lekceważymy
Pięć objawów czerniaka, które często lekceważymy [7 zdjęć]

Czerniak to nowotwór wywodzący się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. W większości przypadków

zobacz galerię

Grupa kontrolna składała się z 99 uczestniczek, które nie otrzymały szkolenia w zakresie badania skóry w kierunku czerniaka. Pozostali uczestnicy otrzymali szkolenie w jednej z trzech form: od lekarza, czytając podręcznik w domu lub przez słuchanie ćwiczeń na tablecie.

Pary wykonywały badania na sobie co miesiąc lub co drugi miesiąc, aby sprawdzić nieprawidłowości pieprzyków oraz przypisywali im punkty do wspólnych cech pieprzyków: 1. jeśli wyglądał normalnie, 2. jeśli nie byli pewni i 3. jeśli wyglądał nienormalnie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze