Partnerzy odgrywają kluczową rolę w diagnozowaniu czerniaka

Regularne rozbieranie się przed partnerem, aby oglądał naszą skórę w poszukiwaniu niepokojących pieprzyków, może być krępujące, szczególnie dla kobiet, które miały już czerniaka.

Jednak nowe badania Northwestern Medicine pokazują, że korzyści płynące z pomocy partnera, który często sprawdza kłopotliwe pieprzyki na podstawie przeprowadzonego szkolenia, znacznie przewyższają zakłopotanie.

Uczestnicy badania, którzy otrzymali przeszkolenie na temat sposobu badania skóry, wyłapali znacznie więcej nieprawidłowości niż ci w grupie kontrolnej. Wzrosła również ich pewność wykonywania badań.

Typowe miejsca do rozwoju potencjalnie śmiertelnego czerniaka to obszary trudne do zobaczenia, w których trudno jest zastosować krem do opalania, takie jak za uszami, pod kolanami, na czubku głowy i wzdłuż linii dolnej części kostiumu kąpielowego kobiety.

"Większość kobiet nie lubi, gdy parnerzy oglądaje te części ich ciała, ale w pewnym momencie zdały one sobie sprawę, że oni patrzą tylko na pieprzyki, a nie na cellulit" - powiedział główny autor badania dr June Robinson, profesor dermatologii w Szkole Medycznej Feinberg Uniwersytetu Northwestern.

"Okazało się, że pod warunkiem, że korzyści są wystarczająco duże, eliminują one potencjalne zakłopotanie między partnerami" - dodaje.

Partnerzy pacjentów, u których wcześniej zdiagnozowano wczesne stadium czerniaka skóry, wykonywali często badania pacjenta we własnym zakresie w trakcie dwóch lat.

Podczas badania, zaufanie do umiejętności partnerów wzrosło, podobnie jak zaufanie do siebie, aby skutecznie zidentyfikować nieprawidłowości.

Badanie zostało opublikowane w "JAMA Dermatology".

Partnerzy badali trudno dostępne obszary, takie jak czubek głowy i miejsca z tyłu kolan i uszu, które są częstym miejscem rozwoju śmiertelnego czerniaka.

Błędy, które popełniasz podczas opalania

Nie oszczędzaj na kremie ochronnym, upewnij się, że posmarowałaś całe ciało. Nałóż ilość kremu rozmiaru przynajmniej 50 groszy na dłoń i posmaruj twarz....

Uczestnicy zostali poproszeni co cztery miesiące, aby wskazać w skali pięciostopniowej, na ile zgadzają się lub nie z dwoma następujących stwierdzeń: "Jest to bardzo kłopotliwe, aby mój partner pomagał mi badać moją skórę" i "Czuję się komfortowo, gdy mój partner bada moją skórę".

Robinson podkreśla, że zarówno pacjent, jak i jego partner czuli się coraz pewniej w podejmowaniu decyzji, zaufanie między nimi stawało się silniejsze. A gdy jest zaufanie, nie ma problemu z zażenowaniem.

Należy również podkreślić, że badania wykazały, że obserwacje pieprzyków przez mężczyzn i kobiety uzupełniają się wzajemnie. Mężczyźni mają tendencję do zauważania nieprawidłowości w obrębie obwódki pieprzyków, podczas gdy kobiety mają tendencję, aby lepiej dostrzec różnice kolorystyczne w pieprzykach.

395 uczestniczek badania, u których wcześniej zdiagnozowano wczesne stadia czerniaka (0 do IIB) i miały usunięte chirurgicznie nieregularne pieprzyki, zostało zrekrutowanych w przychodni Northwestern Medicine. Kobiety były w wieku od 21 do 80 lat.

Pięć objawów czerniaka, które często lekceważymy

Czerniak to nowotwór wywodzący się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. W większości przypadków rozwija się w pobliżu znamion i pieprzyków...

Grupa kontrolna składała się z 99 uczestniczek, które nie otrzymały szkolenia w zakresie badania skóry w kierunku czerniaka. Pozostali uczestnicy otrzymali szkolenie w jednej z trzech form: od lekarza, czytając podręcznik w domu lub przez słuchanie ćwiczeń na tablecie.

Pary wykonywały badania na sobie co miesiąc lub co drugi miesiąc, aby sprawdzić nieprawidłowości pieprzyków oraz przypisywali im punkty do wspólnych cech pieprzyków: 1. jeśli wyglądał normalnie, 2. jeśli nie byli pewni i 3. jeśli wyglądał nienormalnie.

Marta Pawlak, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Kontuzjowana Serena Williams nie zagra w finale WTA KC w Singapurze

Serena Williams wycofała się z przyszłotygodniowych zawodów WTA KC w Singapurze z powodu kontuzji barku. Amerykanka znajdująca się na drugim miejscu w rankingu światowym, nie grała od dotarcia do półfinału US Open we wrześniu. Miejsce Williams może...