Przejdź na WP

Pasty wybielające nie działają - potwierdzają to badania

Wydajemy często niemałe sumy, aby rozjaśnić uśmiech. Tymczasem okazuje się, że najczęściej stosowany w tym celu środek, pasta do zębów, wcale ich nie wybiela.

Pod lupę wzięto 13 wybielających past do zębów. Każdy kosmetyk stosowały co najmniej dwie osoby przez miesiąc.

10 sprawdzonych sposobów na białe zęby
10 sprawdzonych sposobów na białe zęby [15 zdjęć]

Czy twój uśmiech stracił blask i nabrał odcieni szarości? Przebarwienia na zębach pojawiają się z wiekiem,...

zobacz galerię

Spośród wszystkich past, jedynie w przypadku pięciu stwierdzono jakikolwiek efekt wybielenia. Jednak nie był on wystarczający, by zauważyć go gołym okiem.

Przy laboratoryjnej ocenie na skali Vitapan, która służy do wskazania 16 odcieni szkliwa, zauważono zmianę o 1-2 odcienie, jednak ta różnica była ledwo dostrzegalna w normalnych warunkach.

Najlepszy uzyskany wynik to dwie na pięć gwiazdek. Najdroższa z past (kosztująca ok. 23 zł) otrzymała jedną gwiazdkę, zajmując drugie miejsce. Trzecie miejsce uzyskał najtańszy ze środków (ok. 3,5 zł).

Naukowcy twierdzą, że składane przez producentów past obietnice o wybieleniu zębów powinny być wcześniej potwierdzone. Ostrzegają również przed używaniem wszelakich pasków, żeli, gum wybielających, które mogą stać się przyczyną nadwrażliwości i uszkodzenia szkliwa.

Badanie zostało przeprowadzone przez OCU - hiszpański odpowiednik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pod lupę zostało wziętych 13 past do zębów, z nazwy mających wykazać działanie wybielające. Każda pasta była stosowana przez miesiąc przez co najmniej dwie osoby.
Pod lupę zostało wziętych 13 past do zębów, z nazwy mających wykazać działanie wybielające. Każda pasta była stosowana przez miesiąc przez co najmniej dwie osoby. (123rf)

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy