Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Periodontologia - charakterystyka, leczenie, przyczyny, objawy

Avatar placeholder
30.03.2021 19:11
Periodontologia leczy bardzo poważne schorzenia jamy ustnej
Periodontologia leczy bardzo poważne schorzenia jamy ustnej (123rf.com)

Periodontologia jest działem stomatologii, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń i problemów przyzębia, a także tkanek które otaczają i znajdują się bezpośrednio przy zębie. Jakie są objawy periodontologii? W jaki sposób odbywa się leczenie? Jak samemu rozpoznać choroby dziąseł?

spis treści

1. Charakterystyka periodontologii

Periodontologia leczy bardzo poważne schorzenia jamy ustnej. Problemy i choroby związane z przyzębiem mogą doprowadzić nawet do utraty zębów. W jamie ustnej tworzy się stan zapalny, spowodowany nagromadzeniem się bakterii, powstałych na skutek dużych ubytków próchniczych lub kamienia nazębnego. Zarazki powodują nadmierne wytwarzanie kwasu, który jest niebezpieczny dla szkliwa.

2. Leczenie rozchwiania zębów

W skład periodeotologii wchodzą takie choroby i schorzenia jak: rozchwianie zębów, krwawienie z dziąseł, odsłonięcie szyjki zębowej, kamień nazębny, a także parodontoza.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Leczenie nie należy do tanich. Koszty leczenia periodontologicznego zaczynają się od 300 złotych i mogą skończyć na kwocie nawet kilku tysięcy. Periodontolog dostosowuje właściwe leczenie dla każdego pacjenta indywidualnie. Jednak każdy zabieg powinien zacząć się od usunięcia kamienia nazębnego i osadu z zębów, by zniwelować stany zapalne. Kolejno regenerowane są kości oraz tkanki przyzębia. Istnieją przypadki wymagające specjalistycznego leczenia, należą do nich pogłębienie kieszeni dziąseł.

3. Choroby wchodzące w skład periodontologii

Periodontopatie, czyli choroby wchodzące w skład periodontologii, wywoływane są z kilku przyczyn. Należą do nich:

  • Niewłaściwa higiena jamy ustnej – ludzie nie wiedzą, jak prawidłowo dbać o codzienną higienę jamy ustnej. Ważne jest, aby myć zęby przynajmniej 3 razy dziennie. Szczoteczka do zębów nie powinna w żaden sposób podrażniać dziąseł. Przydatnym sposobem na usunięcie resztek pokarmu są nici dentystyczne, a także płyny do płukania jamy ustnej.

  • Nadużywanie używek – najbardziej niebezpiecznymi używkami powodującymi choroby przyzębia są alkohol oraz papierosy. Najlepszą możliwością jest porzucenie tych przyzwyczajeń albo ograniczenie ich do minimum.

  • Niewłaściwa dieta – nadmierne spożywanie produktów bogatych w cukier, a niewłaściwy podaż owoców i warzyw, które bogate są w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, witaminy.

  • Wady zgryzu – bardzo często złe ułożenie zgryzu, powoduje bolesność dziąseł i problemy z przyzębiem.

  • Zmiany hormonalne – okres ciąży, menopauza również wpływają na wrażliwość i tkliwość przyzębia.

Zdrowe dziąsła? Jest na to sposób!
Zdrowe dziąsła? Jest na to sposób! [6 zdjęć]

Choroby dziąseł są bardzo poważne. Stanowią drugą po próchnicy przyczynę utraty zębów. Najczęściej dotykają

zobacz galerię

4. Wrażliwość dziąseł

Istnieją objawy, które świadczą o tym, że powinniśmy jak najszybciej wybrać się do periodontologa. Zaliczyć do nich można:

  • Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej;

  • Wrażliwość dziąseł na dotyk oraz na ciepło i zimno;

  • Odsłonięcie szyjek zębowych.

Musisz to wiedzieć

Jeżeli zauważymy wyżej wymienione objawy, należy nie czekać i natychmiast zgłosić się na leczenie stomatologiczne. Nieleczone choroby periodontologiczne mogą być bardzo poważne w skutkach, dlatego aby ich uniknąć korzystajmy z usług profesjonalistów. Wizyty u stomatologa są koniecznością i nie można się ich obawiać, lekarz ma za zadanie pomóc naszemu zdrowiu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze