Trwa ładowanie...

Pestki winogron mogą zostać wykorzystane w walce z próchnicą zębów

Avatar placeholder
22.02.2020 20:32
Pestki winogron wzmacniają zębinę i wydłużają trwałość plomb
Pestki winogron wzmacniają zębinę i wydłużają trwałość plomb (123rf)

Odkryto, że naturalny związek występujący w winogronach wzmacnia zęby i zapobiega próchnicy.

Naukowcy twierdzą, że nowe odkrycie może ustrzec ludzi przed utratą zębów, a także wzmocnić już istniejące plomby, dzięki czemu wytrzymają one dłużej.

Ekstrakt z winogron jest produktem ubocznym przemysłu winiarskiego, który można nabyć w sklepach ze zdrową żywnością. Od dawna wiadomo, że poprawia funkcjonowanie serca i polepsza krążenie. Jednak okazuje się, że to nie wszystko.

Naukowcy odkryli, że substancja ta mogłaby ograniczyć wypadanie zębów poprzez wydłużenie żywotności wypełnień z żywic kompozytowych lub innych, których trwałość to zwykle od pięciu do siedmiu lat.

Zobacz film: "Jak dbać o zęby, aby były zdrowe?"
Ekstrakt z pestek winogron może wspomóc walkę z próchnicą
Ekstrakt z pestek winogron może wspomóc walkę z próchnicą (123rf)

Według ekspertów z Uniwersytetu Illinois, ekstrakt utwardza zębinę, tkankę, która stanowi większość zęba, a która leży pod twardą zewnętrzną emalią, czyli szkliwem.

Oznacza to, że nawet gdy szkliwo zębów jest uszkodzone, pozostała jego część (zębina), może mocniej wiązać się z materiałami stosowanymi w wypełnieniach.

Może to być dobrym pomysłem dla pacjentów, którzy wybierają żywiczne wypełnienia, ponieważ są bardziej estetyczne, chociaż nie są tak twarde, jak te z amalgamatu, których trwałość wynosi od 10 do 15 lat lub nawet dłużej.

Dr Ana Bedran-Russo, profesor stomatologii operacyjnej na uniwersytecie uważa, że gdy wypełnienie zaczyna wypadać, wokół niego tworzy się próchnica i tracimy plombę. Dzięki ekstraktowi możemy wzmocnić wnętrze zęba, co sprawia, że plomba będzie się lepiej trzymać.

Próchnica pojawia się, gdy zgromadzone w płytce nazębnej bakterie zaczynają produkować kwasy, które niszczą powierzchnię zębów.

Kiedy spożywamy zbyt dużo węglowodanów, szczególnie słodkich produktów spożywczych i napojów, bakterie w płytce nazębnej przekształcają węglowodany z pożywienia w energię, której potrzebują i jednocześnie wytwarzają kwas.

Może on zacząć rozkładać powierzchnię zęba, powodując otwory zwane ubytkami. Następnie zniszczeniu ulega następna warstwa pod szkliwem, a więc zębina. Wypełnienia są stosowane, aby powstrzymać bakterie, zanim dostaną się one do najistotniejszej części zęba, czyli miazgi.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Zębina w zębach składa się głównie z kolagenu, głównego białka strukturalnego w skórze i innych tkankach łącznych. Naukowcy odkryli, że uszkodzony kolagen w zębach można naprawić kombinacją roślinnych oligomerycznych proantocyjanidyn, flawonoidów znajdujących się w większości produktów i warzyw, oraz ekstraktów z nasion winogron.

A jeśli chodzi o wypełnienia żywiczne, muszą one odpowiednio mocno związać się z zębiną, ale ten obszar między szkliwem a miazgą jest często zbyt słaby. Silne połączenie wypełnienia żywicznego i bogatej w kolagen zębiny zapewnia lepszą trwałość.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze