Pesymistyczna postawa jest szkodliwa dla zdrowia

Jesteś osobą, dla której szklanka jest zawsze do połowy pusta? Najnowsze badania pokazują, że powinieneś to zmienić, ponieważ taka postawa jest szkodliwa dla zdrowia. Pesymiści wykazują większe ryzyko śmierci z powodu chorób serca. To niebezpieczeństwo jest mniejsze u osób, które mają pozytywne nastawienie do życia.

Optymizm chroni nasze zdrowie

Naukowcy z Finlandii odkryli, że osoby, które umierają z powodu choroby wieńcowej, częściej mają bardziej pesymistyczne nastawienie w stosunku do innych oraz do tego, co ich spotyka. Badanie opublikowano w czasopiśmie „BMC Public Health Thursday”.

Kiedy naukowcy rozpoczynali eksperyment w 2003 roku, mieli nadzieję na  poprawę samopoczucia i zdrowia społeczności lokalnej. Na udział w nim zdecydowało się niemal 3 000 mężczyzn i kobiet z 4 272 zaproszonych.

W grudniu 2013, po 10 latach od rozpoczęcia akcji, liczba uczestników obniżyła się z powodu śmierci, chorób i innych czynników. Ostateczne wyniki, zebrane podczas 11-letniej obserwacji, obejmowały dane uzyskane od 2 267 osób. Naukowcy zanotowali, że 121 osób zmarło z powodu choroby niedokrwiennej serca, a 2 146 ludzi żyło nadal po zakończeniu eksperymentu.

"Jeśli jesteś pesymistą i masz pewne problemy zdrowotne, to jest jeszcze ważniejsze, abyś zadbał o swoje zdrowie fizyczne"  - mówi dr Mikko Pankalainen, główny autor badania i psychiatra z Głównego Szpitala Päijät-Häme w Lahti w Finlandii.

Wroga postawa wpływa na pracę układu nerwowego

Palenie tytoniu, poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, występowanie cukrzycy i inne dane osobowe – te wszystkie informacje zbierano w czasie badania. Uczestników poproszono też o ocenę kilku zdań, w skali od sześciu od zera – w zależności od tego, w jakim stopniu się z nimi zgadzają.

Miały one sprawdzić, jaki stosunek do życia mają osoby biorące udział w eksperymencie. Były to twierdzenia, takie jak "w niepewnych czasach, zazwyczaj spodziewam się dobrych rzeczy" czy "jeśli coś może pójść źle, to na pewno tak się stanie".

Wyniki badań wykazały, że osoby, które zmarły z powodu choroby niedokrwiennej serca,  były bardziej pesymistyczne niż badani, którzy jeszcze żyli. Jednakże nie było różnicy pomiędzy optymizmem oraz śmiertelnością kobiet i  mężczyzn, obie płcie wypadły tak samo.

9 prostych sposobów, dzięki którym staniesz się optymistą

Pesymizm jest zaraźliwy, więc trzymaj się z dala od negatywnie nastawionych do życia osób. Kiedy otoczysz się ludźmi, który patrzą na życie przez różowe...

Istnieje jednak inne badanie, opublikowane w czasopiśmie „, Live Science”, dotyczące jedynie kobiet, które również koncentruje się na stosunku do życia.

Te panie, które wykazywały ogólną nieufność lub "cyniczną wrogość", miały wyższe ryzyko chorób serca w porównaniu do tych, które były bardziej optymistyczne.

U tych kobiet, które miały wrogi stosunek do świata,  wykryto niższą zmienność rytmu serca, w porównaniu z osobami, które miały życzliwą postawę.  Wyższa zmienność rytmu serca pokazuje, że ta część układu nerwowego, która reguluje pracę tego organu, jest dobrze „wyważona”, dzięki czemu działa lepiej.

Kinga Ludwik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...