Trwa ładowanie...

Pesymistyczna postawa jest szkodliwa dla zdrowia

Avatar placeholder
18.11.2016 13:57
Pesymistyczna postawa jest szkodliwa dla zdrowia
Pesymistyczna postawa jest szkodliwa dla zdrowia

Jesteś osobą, dla której szklanka jest zawsze do połowy pusta? Najnowsze badania pokazują, że powinieneś to zmienić, ponieważ taka postawa jest szkodliwa dla zdrowia. Pesymiści wykazują większe ryzyko śmierci z powodu chorób serca. To niebezpieczeństwo jest mniejsze u osób, które mają pozytywne nastawienie do życia.

1. Optymizm chroni nasze zdrowie

Naukowcy z Finlandii odkryli, że osoby, które umierają z powodu choroby wieńcowej, częściej mają bardziej pesymistyczne nastawienie w stosunku do innych oraz do tego, co ich spotyka. Badanie opublikowano w czasopiśmie „BMC Public Health Thursday”.

Uśmiech nie tylko poprawia urodę, ale też poprawia nasze zdrowie
Uśmiech nie tylko poprawia urodę, ale też poprawia nasze zdrowie (Shutterstock)

Kiedy naukowcy rozpoczynali eksperyment w 2003 roku, mieli nadzieję na  poprawę samopoczucia i zdrowia społeczności lokalnej. Na udział w nim zdecydowało się niemal 3 000 mężczyzn i kobiet z 4 272 zaproszonych.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

W grudniu 2013, po 10 latach od rozpoczęcia akcji, liczba uczestników obniżyła się z powodu śmierci, chorób i innych czynników. Ostateczne wyniki, zebrane podczas 11-letniej obserwacji, obejmowały dane uzyskane od 2 267 osób. Naukowcy zanotowali, że 121 osób zmarło z powodu choroby niedokrwiennej serca, a 2 146 ludzi żyło nadal po zakończeniu eksperymentu.

"Jeśli jesteś pesymistą i masz pewne problemy zdrowotne, to jest jeszcze ważniejsze, abyś zadbał o swoje zdrowie fizyczne"  - mówi dr Mikko Pankalainen, główny autor badania i psychiatra z Głównego Szpitala Päijät-Häme w Lahti w Finlandii.

Zobacz także

2. Wroga postawa wpływa na pracę układu nerwowego

Palenie tytoniu, poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, występowanie cukrzycy i inne dane osobowe – te wszystkie informacje zbierano w czasie badania. Uczestników poproszono też o ocenę kilku zdań, w skali od sześciu od zera – w zależności od tego, w jakim stopniu się z nimi zgadzają.

Miały one sprawdzić, jaki stosunek do życia mają osoby biorące udział w eksperymencie. Były to twierdzenia, takie jak "w niepewnych czasach, zazwyczaj spodziewam się dobrych rzeczy" czy "jeśli coś może pójść źle, to na pewno tak się stanie".

Wyniki badań wykazały, że osoby, które zmarły z powodu choroby niedokrwiennej serca,  były bardziej pesymistyczne niż badani, którzy jeszcze żyli. Jednakże nie było różnicy pomiędzy optymizmem oraz śmiertelnością kobiet i  mężczyzn, obie płcie wypadły tak samo.

9 prostych sposobów, dzięki którym staniesz się optymistą
9 prostych sposobów, dzięki którym staniesz się optymistą [10 zdjęć]

Pesymizm jest zaraźliwy, więc trzymaj się z dala od negatywnie nastawionych do życia osób. Kiedy otoczysz

zobacz galerię

Istnieje jednak inne badanie, opublikowane w czasopiśmie „, Live Science”, dotyczące jedynie kobiet, które również koncentruje się na stosunku do życia.

Te panie, które wykazywały ogólną nieufność lub "cyniczną wrogość", miały wyższe ryzyko chorób serca w porównaniu do tych, które były bardziej optymistyczne.

U tych kobiet, które miały wrogi stosunek do świata,  wykryto niższą zmienność rytmu serca, w porównaniu z osobami, które miały życzliwą postawę.  Wyższa zmienność rytmu serca pokazuje, że ta część układu nerwowego, która reguluje pracę tego organu, jest dobrze „wyważona”, dzięki czemu działa lepiej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze