Philip Morris stworzył papieros o 90 proc. niższej zawartości toksyn

Philip Morris International stworzył nowe papierosy bezdymne o nazwie IQOS, które mają zawierać o 90 procent mniej toksyn, a taką samą ilość nikotyny. Koncern twierdzi, że może to doprowadzić do zaprzestania używania tradycyjnych papierosów.

Papierosy bezdymne IQOS są to urządzenia elektryczne, które mają ogrzewać tytoń, a nie go spalać. Elektroniczne urządzenie kosztuje  45 dolarów. Eksperci twierdzą, że to działanie pomoże znacznie obniżyć poziom toksyn wdychanych podczas palenia.

Philips Morris stworzył elektroniczne papierosy, które zawierają o 90 procent mniej toksyn niż tradycyjne papierosy
Philips Morris stworzył elektroniczne papierosy, które zawierają o 90 procent mniej toksyn niż tradycyjne papierosy (123rf)

Philip Morris International twierdzi, iż urządzenie, które oferuje taką samą ilość nikotyny a mniejsze ilości toksyn może stać się hitem i zastąpić tradycyjne papierosy. Produkt jest już w sprzedaży w kilkunastu miejscach, w tym w Japonii, Szwajcarii i we Włoszech.

Urządzenie różni się od e-papierosów tym, że wykorzystuje mini pałeczki z tytoniu. Następnie są one umieszczane w urządzeniu, po czym ogrzewa się je, co sprawia, że ​wdychany dym jest znacznie mniej szkodliwy, ponieważ nie powodują palenia tytoniu.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia
11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia [11 zdjęć]

Chcesz rzucić palenie, ale czy wiesz dlaczego? Slogan „Palenie jest niezdrowe” tu nie wystarczy. Aby...

zobacz galerię

Philip Morris, który produkuje papierosy Marlboro wszędzie z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych, uzyskuje większość dochodów ze sprzedaży tradycyjnych papierosów. A nawet jeśli rynek tytoniowy kurczy się i mniej osób pali, to prognozy mówią że w roku 2025 nadal będzie około miliarda palaczy na całym świecie.

Jednak konkurencyjne przedsiębiorstwa papierosów są tuż za nimi, testując swoje podobne urządzenia w badaniach naukowych.

"Jeżeli palacze są w stanie przejść na elektroniczne papierosy lub inne produkty, które mogą obniżyć ryzyko  szkodliwości dla ich zdrowia, może to prowadzić do dużej poprawy zdrowia publicznego. W pełni niezależne badania i oceny będą miały decydujące znaczenie, jeśli IQOS oraz produkty pochodne będą akceptowane jako użyteczne w walce z epidemią palenia” – twierdzą naukowcy.

ZOBACZ TAKŻE

Sprawdź ile wiesz o e-papierosach

"Brak spalania tytoniu, a jedynie ogrzewanie go może ograniczyć  ilość toksyn, ale nikt nie twierdzi, że jest to bezpieczne do zrobienia. To nie jest bezpieczny ruch i musimy zobaczyć, jaki będzie wynik z  badań obserwacyjnych w okresie czasu" – dodają eksperci.

Uważa się, że palenie zabija prawie sześć milionów ludzi rocznie i powoduje  17 typów raka. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że ponad 1 mld zgonów związanych z paleniem pojawi się w tym stuleciu. Australijskie badania w ubiegłym roku wykazały, że dwie trzecie palaczy umrze wcześnie, w wyniku problemów związanych z paleniem tytoniu.

Dyrektor Philip Morris zapewnia, że  badania nad IQOS są na zaawansowanym etapie. Dotychczasowe ustalenia pokazują, że pary z papierosów IQOS mają znacząco niższy poziom szkodliwych składników i że produkt ma być przeznaczony dla dorosłych palaczy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy