Trwa ładowanie...

Picie do utraty przytomności wiąże się ze zwiększonym ryzykiem demencji. Nowe badania

 Maria Krasicka
15.09.2020 14:24
Picie alkoholu a demencja
Picie alkoholu a demencja (GettyImages)

Skutki spożywania zbyt dużej ilości alkoholu są powszechnie znane. Kac, rozkojarzenie, nudności to coś, z czym spotkała się większość dorosłych osób przynajmniej raz w życiu. Jednak, gdy mówimy o piciu do utraty przytomności, często nasze myśli wędrują do bezdomnych alkoholików lub mało rozsądnych studentów, a nie zawsze musi tak być. Naukowcy z University College London zwrócili uwagę na problem, którym może być częste doprowadzanie się do takiego stanu i jego odroczone w czasie skutki.

1. Alkohol a demencja

Obszerna analiza archiwalnych badań, w których badano spożywanie alkoholu przez ponad 130 tys. osób, wykazała, że upijanie się do nieprzytomności może podwoić ryzyko rozwoju demencji w późniejszym wieku.

Mimo że związek między nadmiernym spożyciem alkoholu a demencją są dobrze udokumentowane, nie wiadomo, w jaki sposób picie alkoholu przyczynia się do pogorszenia funkcji poznawczych (jak np. w chorobie Alzheimera). Wykonano wiele badań na ten temat i choć może się wydawać, że obszar ten jest dość dobrze zbadany, nie oznacza to, że nie ma czego badać.

Naukowcy zaznaczają, że jeśli chodzi o konsekwencje picia dla zdrowia, istnieje duża różnica między wypiciem 14 napojów alkoholowych w ciągu dwóch tygodni a wypiciem ich na raz.

Zobacz film: "Owoc morwy zmniejsza ryzyko alzheimera"

"Spożycie dużych ilości alkoholu w krótkim czasie może prowadzić do neurotoksycznego poziomu alkoholu we krwi. Innymi słowy, zatrucia alkoholem – wyjaśnia prof. Mika Kivimäki z University College London. - Zatem zarówno duże, jak i umiarkowane poziomy ogólnego spożycia mogą powodować negatywne skutki dla ośrodkowego układu nerwowego, takie jak utrata przytomności".

2. Utrata przytomności spowodowana alkoholem

Według Kivimäkiego neurotoksyczne skutki utraty przytomności wywołanej alkoholem nie zostały kompleksowo zbadane w kontekście czynników ryzyka demencji. W związku z tym naukowcy przejrzeli dane z siedmiu poprzednich badań, mierząc spożycie alkoholu w takich krajach jak: Wielka Brytania, Francja, Szwecja i Finlandia. Badania obejmowały łącznie 131 415 uczestników.

Nie wszyscy badani zadeklarowali picie alkoholu do utraty przytomności, ale ponad 96 tys. stwierdziło, że doświadczyło takiej sytuacji, a około 10 tys. przyznało, że doświadczyło tego w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dalsze obserwacje badanych wykazały niepokojący trend.

"Utrata przytomności spowodowana spożyciem alkoholu wiązała się z dwukrotnie większym ryzykiem późniejszej demencji, niezależnie od ogólnego spożycia alkoholu" - wyjaśnia prof. Mika Kivimäki.

Współczynnik ryzyka różni się nieznacznie w każdej podgrupie, ale zespół twierdzi, że wzrost ryzyka demencji był około dwukrotny u pijących, którzy zgłosili utratę przytomności, nawet jeśli byli to tylko umiarkowani pijący (zdefiniowane w badaniu jako oznaczające mniej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo, zgodnie z aktualnymi wytycznymi Wielkiej Brytanii).

Porównując umiarkowanie pijących z nadużywającymi (osoby spożywające więcej niż 14 jednostek tygodniowo), osoby pijące intensywnie były około dwa razy bardziej narażone na demencję w późniejszym życiu.

Podobnie jak w przypadku każdej takiej analizy obserwacyjnej, istnieje wiele ograniczeń, o których należy pamiętać ze względu na sposób gromadzenia danych.

Nie można wywnioskować, że ludzie, którzy piją do utraty przytomności, tworzą w ten sposób żyzny grunt dla demencji. Jedyne co można potwierdzić, to to, że ludzie, którzy zgłaszają takie epizody utraty przytomności z powodu spożycia alkoholu, są znacznie bardziej narażeni.

"Etanol jest neurotoksyczny, przenika do mózgu i dociera bezpośrednio do neuronów, w wysokich stężeniach, wraz ze swoim metabolitem aldehydu octowego, może zapoczątkować procesy patologiczne prowadzące do uszkodzenia mózgu" - napisali autorzy.

Alternatywnie, naukowcy wskazują, że epizody szczególnie intensywnego picia mogą przyczyniać się do rozwoju innych schorzeń związanych z demencją, takich jak między innymi choroba wątroby i nerek, cukrzyca i choroby wieńcowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze