Trwa ładowanie...

Picie kawy i herbaty może zapobiec chorobom wątroby

Avatar placeholder
21.12.2019 22:15
Naukowcy odkryli, że picie kawy i herbaty może być elementem profilaktyki chorób wątroby
Naukowcy odkryli, że picie kawy i herbaty może być elementem profilaktyki chorób wątroby (123rf)

Przewlekłe choroby wątroby prowadzą do jej marskości. Jednak niezależnie od przyczyny schorzenia, można podjąć pewne działania, które ochronią naszą wątrobę. Należy pamiętać o unikaniu alkoholu, odpowiedniej diecie i ruchu, dzięki czemu unikniemy otyłości, która również stanowi czynnik ryzyka stłuszczenia wątroby.

Nowe badania, opublikowane w "Journal of Hepatology", wskazują jednak na dwa nowe czynniki prewencyjne: herbatę i kawę. Dr Sarwa Darwish Murad, hepatolog z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erasmusa w Rotterdamie w Holandii wraz ze swoim zespołem zbadała wpływ konsumpcji kawy i herbaty na zdrowie wątroby.

Dr Murad powiedziała, że motywacją do przeprowadzenia badań były dane dotyczące korzystnego wpływu kawy na zdrowie wątroby w przypadku niealkoholowej choroby wątroby, marskości i raka wątroby. Wraz ze swoim zespołem postanowiła jednak sprawdzić, czy picie kawy ma podobny wpływ na wątrobę u osób bez przewlekłych chorób tego organu.

Pijąc kawę lub herbatę dbamy o zdrowie naszej wątroby
Pijąc kawę lub herbatę dbamy o zdrowie naszej wątroby (123rf)
Zobacz film: "Czynniki ryzyka chorób wątroby"

Dr Murad i jej zespół zbadali dostępne dane na temat 2 424 uczestników z dużego badania kohortowego zwanego Rotterdam Study. Uczestnicy badania mieli 45 lat i mieszkali w Rotterdamie.

W ramach badania każdy uczestnik przeszedł pełną kontrolę zdrowia fizycznego. Zbadano ich wskaźniki masy ciała (BMI), wzrost, krew i wykonano obrazowanie jamy brzusznej w celu zbadania stanu wątroby. W badaniu jamy brzusznej szukano objawów zwłóknienia wątroby, które również może ostatecznie doprowadzić do marskości wątroby, jeśli nie jest leczone.

Nawyki żywieniowe i spożywanie alkoholu przez uczestników oceniano przy użyciu kwestionariusza dotyczącego częstotliwości spożywania żywności, który zawierał 389 pytań, w tym dotyczących szczegółów spożycia herbaty i kawy.

Uczestników podzielono na trzy kategorie według wzorców picia kawy i herbaty: nie pijących, o umiarkowanej konsumpcji herbaty i kawy (określonej jako maksymalnie trzy filiżanki dziennie) oraz częstego spożycia (określanego jako trzy lub więcej filiżanek dziennie). Herbata została dodatkowo podzielona na zieloną, czarną i ziołową.

Dr Murad wraz z zespołem zastosowali regresję, jako metodę statystyczną, aby zbadać związek między spożyciem kawy i herbaty oraz zwłóknieniem wątroby. Uwzględnili także szereg możliwych czynników zakłócających, w tym wiek, płeć, BMI, palenie tytoniu i spożywanie alkoholu oraz aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie.

Badanie wykazało, że częste picie kawy i ziołowej herbaty konsekwentnie korelowała ze znacznie niższym ryzykiem zwłóknienia wątroby. Wyniki te były niezależne od stylu życia lub BMI.

Ponadto badacze stwierdzili, że korzystny wpływ kawy na włóknienie wątroby można zaobserwować zarówno u pacjentów, którzy mieli stłuszczoną wątrobę, jak i tych, którzy mieli zdrowy organ. Zasugerowało to autorom, że częste picie kawy i herbaty może zapobiegać zwłóknieniu wątroby na długo przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów choroby.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Dr Louise J. M. Alferink z Wydziału Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego Erasmus MC i główny autor badania wyjaśnia znaczenie tych ustaleń w kontekście tak zwanej diety zachodniej. Uważa on, że dieta zachodnia jest wyjątkowo bogata w niezdrową żywność, w tym produkty spożywcze pozbawione składników odżywczych, za to pełne sztucznych cukrów. W tym kontekście badania dotyczące dostępnych i niedrogich metod, które mają potencjalne korzyści zdrowotne, takie jak konsumpcja kawy i herbaty, jest bardzo opłacalnym podejściem do poszukiwania sposobów powstrzymania gwałtownego wzrostu chorób wątroby w krajach rozwiniętych.

Naukowcy podkreślają jednak, że potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć mechanizmy, które stoją za zaobserwowanym w badaniu związkiem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze