Picie trzech filiżanek herbaty dziennie zmniejsza ryzyko złamań o jedną trzecią

Czarna herbata zawiera flawonoidy, które zapobiegają złamaniom kości. Jak pokazały badania opublikowane na łamach "American Journal of Clinical Nutrition", każda wypijana codziennie filiżanka napoju obniża ryzyko złamania biodra o około 9 proc. Naukowcy sugerują, że spożywanie trzech filiżanek herbaty dziennie może zmniejszyć ryzyko złamania biodra o prawie jedną trzecią.

10 powodów, by pić herbatę
10 powodów, by pić herbatę [9 zdjęć]

W chłodny dzień kubek gorącej herbaty ogrzewa ciało skuteczniej niż ciepły sweter. Ten aromatyczny napój...

zobacz galerię

Autorzy badania są zdania, że ten skromny napój może stać się potężną bronią w walce z osteoporozą – chorobą, która sprawia, że kości stają się kruche i łamliwe. Analizy sugerują, że zdrowe składniki roślinne nazywane flawonoidami mogą pomóc starzejącemu się społeczeństwu odeprzeć osłabiającą kości przypadłość.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Już od dawna naukowcy podejrzewali, że antyoksydanty pomagają zmniejszyć ryzyko poważnych chorób, takich jak rak czy choroby serca. Jednak ujawnione teraz korzyści z picia herbaty mogą pozwolić także na skuteczniejszą ochronę kości w podeszłm wieku.

W Polsce problem osteoporozy dotyczy ok. 30 proc. kobiet i 8 proc. mężczyzn po 50. roku życia, co daje około 3 mln osób. Kobiety, które nadużywają papierosów i alkoholu oraz u których wystepują przypadki choroby w rodzinie są najbardziej narażone.

Jednak dieta jest również niezwykle ważna, a niezdrowe nawyki żywieniowe w młodości przyczyniają się do niebezpieczeństwa choroby w późniejszym życiu. Eksperci z Sir Charles Gairdner Hospital in Perth, the Royal Perth Hospital oraz the Flinders University of South Australia w Adelaide postanowili sprawdzić, czy picie większej ilości herbaty przyczynia się do mniejszej liczby złamań u starszych kobiet.

Przez ponad 10 lat zbadali 1200 kobiet w wieku 70 lat. W tym czasie u 288 z nich doszło do złamania kości, a u niemal połowy było to złamanie kości biodrowej. Wyniki pokazały, że ryzyko złamania u kobiet pijących trzy filiżanki herbaty (lub więcej) każdego dnia jest o 30 proc. mniejsze niż w przypadku tych, które piły mniej niż jedną filiżankę tygodniowo.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy