Pięć objawów, które mogą świadczyć o raku jelita

Ponad 17 tysięcy – tyle osób rocznie w Polsce zapada na raka jelita grubego. Udostępnianie zatrważających danych nic jednak nie zmienia w myśleniu mieszkańców naszego kraju. Na profilaktyczną kolonoskopię udaje się zdecydowanie zbyt mało osób. Są jednak i inne sposoby, które mogą pomóc w diagnozie raka. Niepokojące sygnały wysyła organizm - warto na nie zwrócić uwagę.

Rak rozwijający się w jelitach

Z rakiem jelita grubego w większości zmagają się osoby starsze. Czynnikami podwyższonego ryzyka są też nadwaga, brak aktywności fizycznej czy zbyt mała ilość błonnika w diecie.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Według danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, rak jelita grubego jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów u kobiet – zaraz po raku piersi i raku płuc.

Nowotwór na początku rozwija się w postaci polipa, który z czasem rośnie, w niektórych przypadkach nawet przez 10 lat. Właśnie dlatego kolonoskopia jest tak ważnym badaniem - podczas niego rosnące polipy są usuwane.

Rak dziedziczony genetycznie?

Kolonoskopię powinny przede wszystkim wykonywać osoby, które w swojej najbliższej rodzinie spotkały się z rakiem jelita grubego. Zaleca się, by badanie wykonano o 10 lat wcześniej – więc jeżeli matka zachorowała w wieku 40 lat, jej córka lub syn powinni wykonać kolonoskopię po ukończeniu 30. roku życia.

Otyłość zwiększa ryzyko

Okazuje się, że rak jelita grubego nie jest tylko chorobą osób starszych. Ok. 50 proc. przypadków zachorowań obserwuje się u pacjentów przed 50. rokiem życia. Młodzi ludzie chorują przez otyłość. Tym bardziej kolonoskopia powinna być traktowana obowiązkowo – tak jak kontrolna mammografia czy cytologia dla kobiet.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia raka? Chociażby z tego względu warto zmienić...

Problemy z wypróżnianiem

Zdaniem lekarzy rak jelita grubego jest trudny do zdiagnozowania. We wczesnym stadium nie daje on żadnych symptomów, a jeżeli występują, to łatwo można pomylić je z objawami innych chorób. Tak jest np. z krwawieniem z odbytu czy zmienionym wyglądem stolca.

Mogą pojawić się zaparcia lub biegunki – wszystko zależy od umiejscowienia raka. Pacjent może skarżyć się również na uczucie niepełnego wypróżnienia.

Wzdęcia i skurcze brzucha

W przebiegu raka jelita grubego występują bóle oraz ucisk w brzuchu, które nie znikają nawet po zastosowaniu leków przeciwbólowych. Jeżeli powyższe objawy trwają dłużej niż dwa tygodnie, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Anemia

Częstą przypadłością związaną z rakiem jelita grubego jest anemia, czyli inaczej niedokrwistość. To skutek krwawienia z odbytu, które nie prowadzi do wykrwawienia, ale jest względnie stałe. W efekcie pacjent czuje się coraz bardziej osłabiony, jest blady i często odczuwa zmęczenie.

Nagła utrata wagi

Kolejnym symptomem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest wyraźny spadek wagi związany zwykle z coraz częstszym wypróżnianiem. Problemy z nieustannymi spacerami do toalety mogą spowodować odwodnienie. Zauważenie nagłej utraty wagi nawet bez konkretnej przyczyny zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem.

Jakie są rokowania?

Wykryty rak jelita grubego najczęściej usuwany jest podczas operacji. Ponad 90 proc. wcześnie zdiagnozowanych nowotworów tego typu udaje się wyleczyć. Pacjenci zdiagnozowani w późniejszych stadiach muszą liczyć się z chemioterapią. Większość osób po operacji nie potrzebuje jednak dodatkowych kuracji wyniszczających komórki rakowe.

Komentarze (49)
~Zi0m
~Zi0m 12 miesięcy temu

@~nati: Dobrze, że dał chociaż tabletki. Mojej babci kazał po prostu leżeć i odpoczywać. Potem dał skierowanie na badania ale babunia nie dożyła terminu, przyjęli ją do szpitala gdy trafiła na ostry dyżur, 3 miesiące potem zmarła. Rak trzustki :/ Nie boję się śmierci, boję się łażenia po urzędach i żebrania o litość.

Odpowiedz
~nati
~nati 12 miesięcy temu

Moja mama zmarła na raka jelita w tym roku. Nie było żadnych wcześniej objawów. Gdy pojawił się ból kręgosłupa lekarz rodzinny bez jakichkolwiek badań stwierdził korzonki. Dwa miesiące na tabletkach, dopiero wtedy dał skierowanie na usg i gastroskopie. Półtora miesiąca później moja mama zmarła.

Odpowiedz
~bomarek
~bomarek 12 miesięcy temu

Kolonoskopia wcale nie gwarantuje wykrycia raka jelita grubego. Sam jestem tego przykładem. Cztery lata temu wykonano kolonoskopię i poza dwoma polipami usuniętymi i zbadanymi nic nie stwierdzono. W lipcu tego roku stwierdzono nowotwór zagrażający zamknięciu jelita. Ponadto została uszkodzona wątroba (przerzut) płuco. Diagnostyka powinna być prowadzona inaczej.

Odpowiedz
~nnn
~nnn 12 miesięcy temu

Proszę uważać na lekarzy pierwszego kontaktu, trzykrotnie różni kolejno wysyłali mnie na USG które za każdym razem wykazywało że jestem zdrowy, co wprowadzało mnie tylko w błąd i znacznie opóźniło zdiagnozowanie raka. Sam zapłaciłem za kolonoskopię i gastroskopię wykonaną jednocześnie w znieczuleniu ogólnym. Wykrycie raka trwało dosłownie sekundy. Co ciekawe kierujący mnie na badania prof. w płatnej wizycie też zniechęcał mnie do badań bo drogie i na pewno nie potrzebne. Odpowiedziałem mu że g.. mu do moich pieniędzy, płacę a on ma robić swoje i co oczywiście zrobił. Kosztowało mnie to w sumie około tysiąc dwieście zł. USG wykrywa przeżuty w narządach więc jest dawno po obiedzie. Po wykryciu ratuje cię już tylko dobry chirurg, a takiego można znaleźć tylko w szpitalach które wykonują operacje tego typu w sposób masowy.

Odpowiedz
~judym
~judym 12 miesięcy temu

A kto to diagnozuje i komu na tym zależy? lekarzom rodzinny - nie\ zmniejsza ich przychody, NFZ - tym bardziej bo rosną wydatki! Firmom farmaceutycznym też pod górkę - wolą leczyć długoterminowo i nieefektywnie! PO co ta obłuda?

Odpowiedz
~cierpliwa pacjentka
~cierpliwa pacjentka 12 miesięcy temu

14 października 2016 r minęło 2 lata oczekiwania na badanie kolonoskopii i gastroskopii w jednym z warszawskich szpitali ! ze względu na leczenie przeciwkrzepliwe (acenokumarol) migotanie przedsionków i inne powody powinnam te badania mieć zrobione w oddziale ! tyle tylko , że do końca roku ów szpital nie przewiduje przyjęć planowych na właściwy oddział!!! przyjęcie planowe w tym szpitalu to: czekać na telefon i zdążyć do 13-tej !!! potem nie ma przyjęć planowych!!! Dwa trzy miałam propozycję !!! pierwsza po roku - odmówiłam , druga w sierpniu - oni odwołali , trzecia kilka dni później - musiałam odmówić bo to łapanka !!! a i w czasie 2 godzin nie zdążyłabym dojechać na oddział !!!Czekam-tylko czy się doczekam?!

Odpowiedz
~doradca
~doradca 12 miesięcy temu

@~Mama: może przebadaj pod kątem pasożytów lub bakterii. Znajomej córka też skarżyła się na bóle brzucha i w końcu któryś kolejny lekarz skierował na takie badania i wykryto jakąś bakterię, którą trudno było wytępić. poprzedni lekarze sugerowali, że dziewczyna symuluje - takie medyki. Życzę znalezienia lekarza z powołania.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak jelita grubego - czynniki ryzyka, objawy i leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rak jelita grubego - czynniki ryzyka, objawy i leczenie
Rak wątroby - rola wątroby, niezłośliwe i złośliwe nowotwory, torbiele

Pięć nietypowych objawów świadczących o raku wątroby

Pięć nietypowych objawów świadczących o raku wątroby

Kiedy wątroba nie działa prawidłowo? Rak wątroby każdego roku rozpoznawany jest u około pół miliona osób na świecie. Chorują najczęściej mężczyźni (...) wcześnie wykryć objawy choroby. Te jednak bywają bardzo mylące. Sprawdź pięć...

Choroby i dolegliwości

Najczęściej ignorowane symptomy raka

Najczęściej ignorowane symptomy raka

badania wypełniali kwestionariusze, w których pytano ich o różnego rodzaju objawy mogące świadczyć o raku, takie jak np. kaszel, gorączka, ból głowy (...) świadczyć o raku. Zgrubienie...

Badania przesiewowe

Najważniejsze badania przesiewowe dla kobiet

Najważniejsze badania przesiewowe dla kobiet

, nawet gdy jeszcze nie ma jego objawów. To, jakich badań potrzebujesz, zależy od wieku, historii rodzinnej, twojej własnej, jak i czynników ryzyka. Rak piersi (...) jak cukrzyca, rak czy osteoporoza...

Onkologia

7 pierwszych sygnałów, które mogą świadczyć o raku

7 pierwszych sygnałów, które mogą świadczyć o raku

, czy za zgagą nie kryje się na przykład rak żołądka czy jelita. Tego typu nowotwory atakują po cichu. Zobacz także: Rozwijająca się choroba nie daje prawie (...) Zabójca XXI wieku Rak to choroba, którą...